Ekstrem Spor Tutkunlarının Yurt Dışı Rotaları

Buradasınız

Hareket Et 23 Aralık 2022

ekstrem, spor, rota, yurt dışı, ülke, şehir, yer, motokros

Dünyanın farklı bölgelerinde ekstrem sporlar açısından ün yapmış, her yıl on binlerce ziyaretçi ağırlayan ve doğal güzellikleriyle göz kamaştıran birçok lokasyon bulunuyor. Özellikle profesyonel anlamda ekstrem sporlarla ilgilenen kişilerin farklı arayışlar içinde olduğu da düşünüldüğünde bu lokasyonlar gün geçtikçe popülerliğini arttırıyor. Yurt dışı seyahatlerini daha unutulmaz bir hale getirmek isteyen adrenalin tutkunları için yurt dışı rotalarını derledik. 

Nagano - Japonya 

ekstrem, spor, rota, yurt dışı, ülke, şehir, yer, japonya, tırmanış

Geniş bir kitlesi olan, dünya çapında her geçen yıl popülaritesini arttıran ve ekstrem sporlar arasında özel bir yere sahip olan kaya tırmanışı için dünyanın en önemli merkezi Japonya’da bulunuyor. Serbest tırmanış, sportif tırmanış ve destekli tırmanış gibi farklı kategorilere ayrılan kaya tırmanışı için profesyonellerin ilk tercihi olan ve Nagano şehrinde yer alan Ogawayama, uzmanlara göre dünyanın en iyi tırmanış rotası. Profesyonel tırmanıcılar tarafından Ogawayama’da farklı tırmanış denemeleri gerçekleştirilmiş olsa da günümüzde hala tırmanılmayan farklı bölgeler bulunuyor. Eğer kaya tırmanışı ile ilgileniyorsan Nagano şehrinde yer alan Ogawayama’yı kesinlikle ziyaret etmelisin. 

Waikiki - Hawaii

ekstrem, spor, rota, yurt dışı, ülke, şehir, yer, waikiki

Hawaii Adaları’nın başkenti Honolulu’da bulunan ve uzun bir koy halinde uzanan Waikiki bölgesi de ekstrem spor tutkunlarının ziyaret etmesi gereken bir diğer yurt dışı rotası olarak karşımıza çıkıyor. 2.4 kilometrelik plajı ile oldukça ünlü olan bölge dalga sörfü tutkunları için büyük bir önem taşıyor. Bir yandan dalga sörfü yaparak adrenalini doruklarına kadar yaşamak, diğer yandan da coğrafyanın eşsiz güzelliğini çıkarmak isteyen ekstrem spor tutkunuysan Waikiki bölgesinin mutlaka ziyaret etmelisin. 

Florida - ABD 

ekstrem, spor, rota, yurt dışı, ülke, şehir, yer, florida, abd

Florida’nın Luraville bölgesinin doğusunda yer alan ve milli park olan Peacock Springs State Park, çok geniş bir biyoçeşitliliğe sahip olmakla birlikte mağara dalışı açısından da dünyanın en önemli rotası olarak gösteriliyor. Oldukça tehlikeli bir ekstrem bir spor türü olan mağara dalışında koşullara göre ekipmanlar çeşitlilik gösteriyor. Bu noktada ilk mağara dalışı için ilk defa 1956 yılında keşfedilen Peacock Springs State Park’ta yapılan dalışlar üst düzey ekipmanlar ve profesyonellik gerektiriyor. Ayrıca park mağara dalışının yanı sıra trekking gibi farklı etkinlikler için de oldukça elverişli. Dalış tutkunlarının mutlaka Peacock Springs State Park’ı ziyaret etmesi gerekiyor. 

Cape Town - Güney Afrika 

ekstrem, spor, rota, yurt dışı, ülke, şehir, yer

Alışılagelmiş Afrika manzaralarının aksine bembeyaz kumsalları, farklı bitki örtüleri, iklimi ve manzarası ile oldukça dikkat çeken Güney Afrika’nın başkenti Cape Town; dünya çapında yamaç paraşütü, yelken kanat ve serbest düşüş için en önemli bölgelerin başında yer alıyor. Eğer yukarıda saydığımız ekstrem sporlara ilgi duyuyorsan kesinlikle Masa Dağı ve Robben Adası’nı ziyaret etmelisin. Bunun yanı sıra egzotik bir tatil ve farklı deneyimler için de Cape Town rotasını tercih edebilirsin. 

Wengen - İsviçre 

ekstrem, spor, rota, yurt dışı, ülke, şehir, yer, wengen, isviçre

Uzun bir eğitim süresi ve profesyonellik gerektiren yamaç paraşütü en tehlikeli ekstrem sporlardan biri durumunda. Yamaç paraşütü için en fazla tercih edilen ülkelerin başında İsviçre geliyor. İsviçre’de bulunan Wengen bölgesi, coğrafi koşulları gereği uzmanlar tarafından dünyanın en iyi yamaç paraşütü rotalarından biri olarak gösteriliyor. UNESCO tarafından da koruma altına alınan bölgede çok sayıda trekking rotası da bulunuyor. Yamaç paraşütü ile profesyonel bir şekilde ilgileniyorsan kesinlikle Wengen’i ziyaret etmelisin. 

Enontekiö - Finlandiya 

ekstrem, spor, rota, yurt dışı, ülke, şehir, yer, Enontekiö, finlandiya

Ekstrem sporlar için en fazla ziyaret edilen bir diğer İskandinav ülkesi de Finlandiya’dır. Finlandiya’nın kuzeybatısındaki Enontekiö’da yer alan ve iklimin de etkisiyle donan Kitsiputous Şelaleleri, dünyanın en güvenli buz tırmanışı yapılan rotasıdır. Buz tırmanışının yanı sıra bölgede kış sporları da oldukça popüler ve coğrafi özellikler oldukça elverişli. Kış sporlarına özellikle de buz tırmanışına ilgin varsa Enontekiö’yu mutlaka ziyaret etmelisin. Ancak kış sporlarında kaza risklerinin daha fazla ve daha ölümcül olabileceğini unutmadan gerekli eğitimleri tamamlamalı ve ekipmanları edinmelisin. 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
6 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.