Ekstrem Spor Severler İçin Evde Zinde Kalma Yolları

Buradasınız

Hareket Et 23 Şubat 2021

Pandemi süreci günlük hayatın içerisinde birçok şeyi doğrudan değiştirdi. Yeni normallerin konuşulduğu ve yaşamlarımıza girdiği bu dönemde en büyük değişimlerden birini de istemeseler de ekstrem sporseverler yaşıyor. Heyecan ve tutku dolu sporlara gönlünü vermiş olan bu kişiler, kısıtlamalar ve yasaklar altında ekstrem sporları yaptıkları mekanların uzağında kalıyorlar. Ekstrem sporlar için yılın farklı dönemlerinde, farklı spor faaliyetleri için vakit ayıran bu kişiler, zamanlarının büyük çoğunu evde geçirmek zorundalar. Peki bu dönemde vücutlarının fit kalması ve evde bedeni zinde tutmanın yollarını biliyor musunuz? İşte size birkaç tavsiye…

Kendinize bir antrenman programı yapın ve uygulayın

Ekstrem olsun ya da olmasın herhangi bir sporla uğraşan kişilerin her zaman vücutlarını fit ve diri tutmaları gerekir. Bunun için mekan fark etmeksizin günlük antrenmanların ve egzersizlerin yapılması çok önemlidir. Vücudunuzun durumuna göre siz de kendinize uygun bir program belirleyin ve bunu günü gününe uygulayın. Bu noktada online etkinliklerden ve profesyonellerden de destek alabilirsiniz. Ekstrem sporlar için dışarıya tekrar çıktığınızda vücudunuz bu zorlu sınavlara hazır olsun.

Yürümeyi ihmal etmeyin

Siz ağır, zor, heyecanlı ve limitleri zorlayan ekstrem sporlara alışkın olabilirsiniz ancak evde kaldığınız vakitlerde vücudunuzu korumak ve zinde tutmak için yürümeyi de tercih edebilirsiniz. Kısıtlı vakitlerde dışarıya çıkmanın ötesinde evin içerisinde, ya belirli yardımcı aletler kullanarak ya da odadan odaya bir rota çizerek yürüme egzersizleri yapabilirsiniz.

Beslenmeye dikkat ama özellikle de akşam yemekleri ve sonrasına…

Evde daha fazla vakit geçirilen bu zamanda yaşanan en büyük sıkıntılardan biri de beslenme ile ilgili oluyor. Evde olunan zamanda normalde takip edilen beslenme düzeninin dışına çıkılarak özellikle akşamları, yemekten sonra atıştırmalıklar fazla kaçırılabiliyor. Bu da spor yapan, özellikle ekstrem sporları seven kişiler için zinde kalmayı engelleyebiliyor. Bunun için dışarıda spor yapamadığınız bu dönemde siz de beslenme düzeninize dikkat edin ve özellikle akşamları daha az kalorili ve sağlıklı yiyecekler tüketmeye özen gösterin.

Kısa ama etkili egzersizler tercih edebilirsiniz

Ekstrem sporlarla uğraşan kişilerin vücutları genelde daha ağır egzersizler ve antrenmanlara alışıktır. Ancak evin içinde zinde kalmanıza yardımcı olacak, kısa süreli ama etkili egzersiz ve hareketleri tercih edip uygulayabilirsiniz. Plank, şınav, squat, jumping lunge gibi hareketler ekstrem sporlardan alışık olduğunuz esnekliği kaybetmemenizi ve vücudunuzun daha sağlam olmasını sağlayacaktır.

Acil durumlara hazırlıklı olun

Ekstrem sporlar, heyecan ve adrenalini en üst seviyeye çıkarmalarının yanında her zaman kaza ve yaralanma olasılığını da içerisinde barındırırlar. Genel olarak sporların tamamı ve egzersizler için de geçerli olan kural, sınırları zorlayan ve zaman zaman limitleri de aşmaya gerektiren ekstrem sporlarda daha sert ve istenmeyen şekilde ortaya çıkabilir. Bunun için evin içinde ya da dışında herhangi bir sporu yaparken dikkatli olmak, gerekli önlemleri almak ve kurallara uymak çok önemlidir.

Siz her ne kadar kurallara uysanız ve işin profesyonellerinden destek de alıyor olsanız, spor yaparken başınıza istenmeyen bir olayın gelme ihtimali çok yüksektir. Hele bir de ekstrem sporlarla uğraşıyorsanız yaralanma, sakatlanma ve kaza olasılığı artmaktadır. QNB Sigorta’nın sunduğu Acil Destek Ferdi Kaza Sigortası bu tip durumlarda yanınızda. Acil bir durumda ambulans ve 24 saat telefonla tıbbi danışmanlık gibi hizmetlerden de ücretsiz faydalanabileceğiniz bu sigorta ile spor ve egzersizlerinizi yaparken kafanız daha rahat olacak.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 12 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.