Doğada Nefes Alma Vakti, Macera Turları

Buradasınız

Hareket Et 12 Temmuz 2021

macera, tur, spor, açıkhava, trekking

Pandemi ile geçen uzun ayların ve günlerin ardından artık yavaş yavaş dışarıya çıkmaya ve yazın sıcak günlerinde farklı tatil alternatifleri ile tekrar sosyalleşmeye başlıyoruz. Uzun süredir evlerimizde kapalı olduğumuz için eskiden yaptığımız tatiller ilk sırada aklımıza gelebiliyor ancak bu yıl biraz daha farklı bir şeyler denemeye ve maceranın doruklarına çıkmaya ne dersin? Doğayla tamamen iç içe olacağın ve yapacağın ekstrem sporlarla macera ve aksiyona doyacağın bu turlarla bir yandan yeni yerleri keşfederken bir yandan da vücudunun sınırlarını zorlayabilirsin.

Dağ tırmanışı

macera, tur, spor, açıkhava, dağ tırmanışı

Yurt içinde ve dışında farklı turlarla gidebileceğin ve biraz daha profesyonel olarak bu işi yapmanı gerektiren dağ tırmanışları, zor ama bir o kadar da adrenalin dolu bir spor. Özel ekipmanlar gerektiren ve mutlaka bir uzman eşliğinde yapılması gereken bu spor için öncesinde bira eğitim alman faydalı olabilir. Kışın zorlu yamaçlarda ve kar altında yapabileceğin gibi yazın da bu için doğal olarak izin veren farklı lokasyonlarda, turlar eşliğinde dağa tırmanabilirsin. Bu turlarda herkesin malzemeleri taşımak, güvenliği sağlamak, rehberlik etmek gibi farklı görevleri bulunur.

Moto Kros

macera, tur, spor, açıkhava, moto kros

Yine profesyonel olarak ehliyet ve lisans alman gereken, ekstrem bir spor olarak kabul edilen ve yine uzmanların gözetimi altında katılabileceğin bir diğer macera turu da moto krostur. Özel olarak açılan ve genelde engebeli arazilerde özel motorlar eşliğinde yapabileceğin bu sporda ayrıca katılabileceğin yarışlarla heyecanı doruğa çıkarabilirsin. Ülkemizde bu iş için hazırlanmış çok sayıda pist bulunmaktadır. Hafif ve bir o kadar manevra kabiliyeti yüksek olan motorlarla yapılan bu sporda yine özel üretim koruyucu kasklar ve giysileri de kullanmayı ihmal etme.

Mağara gezileri

macera, tur, spor, açıkhava, mağara dalışı

Yine hem ülkemiz hem de yurt dışında çok sayıda farklı lokasyonda yapabileceğin, doğanın en muhteşem yerlerinden biri olan mağaralar da macera için tercih edebileceğin turlardan. Yılın belirli zamanlarında katılabileceğin farklı turlarla mağaraları dolaşabilir, yerin altına doğru macera dolu bir yolculuğa çıkabilir ve binlerce yıl boyunca farklı özellikte oluşmuş bu doğa harikalarını ziyaret edebilirsin. Dünyadaki diğer ülkelere göre 'mağara cenneti ülke' durumunda olan yurdumuzda yaklaşık 40.000 adet mağara bulunmaktadır. Mağara oluşumları bakımından önemli bir jeolojik-jeomorfolojik nitelik olan karstlaşma (karstik alanlar) ülkemizde Batı ve Orta Toros Dağları'nda (Muğla, Antalya, Isparta, Burdur, Konya, Karaman, İçel ve Adana) yer almaktadır.

Yamaç paraşütü

macera, tur, spor, açıkhava, yamaç paraşütü

Macera turları sadece yerde değil havada da düzenleniyor ve özel olarak katılabileceğin bu turlarla heyecanı ve adrenalini doruklarda yaşayabilirsin. Doğayı kuş bakışı görebileceğin, özel bir pist ya da hava aracı gerektirmeyen bu sporla, kendini tamamen rüzgara bırakarak bir uzman eşliğinde serbest düşüşe kendini bırakabilirsin. Herhangi bir dağdan ya da yüksek bir yamaçtan, belirli bir hızla birlikte atlayarak yapabileceğin bu spor için öncesinde özel olarak açılan kurslara katılabilir ve sertifika da alabilirsin.

Kano

macera, tur, spor, açıkhava, kano

Diğer turlara göre biraz daha kolay olan ve basit birkaç ekipmanla birlikte hemen herkesin yapabileceği bir diğer spor kanodur. Uygun debiye ve genişliğe sahip bir nehirde ya da denizde yapabileceğin ve katılacağın turlarla yeni yerleri de keşfedebileceğin kano sporu için herhangi bir eğitim gerekmiyor. Bu sporu istersen tek başına ya da grup olarak da yapabiliyorsun.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.