Ana içeriğe atla

Ekstrem Spor

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Dağ Bisikleti Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken 4 Kural
Dağ Bisikleti Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken 4 Kural

iyihisset.com

25 Haz 2020

Zorlu şartlarla mücadelenin yanı sıra yaşattığı adrenalinle de dikkat çeken dağ bisikleti, bisiklet tutkunlarının en fazla tercih ettiği sporlar arasında yer alıyor. Ancak dağ bisikleti yapmak sanıldığı kadar kolay bir spor değil. Dağ bisikleti yapmak için belirli bir bilgi birikimine, arazi ve bisiklet yetkinliğe sahip olmanız gerekiyor. Dağ bisikleti yaparken dikkat etmeniz gereken 4 kuralı sizler için araştırdık.

Arazi şartlarını iyi ölçün

Dağ bisikleti için seçilen rotaların zorlu şartlara sahip olduğu aşikâr. Dolayısıyla rotanızı belirlemeden önce araziye hâkim olmalı ve zorlu şartları iyi değerlendirmelisiniz. Zemin gereği sürekli manevralar yapmanız gerektiğini unutmayın. Ayrıca bisikletler arasındaki emniyet mesafesinin göz takibinde olmasına ve mesafenin korunmasına özen göstermelisiniz.

Sağlık ekipmanlarını yanınıza alın

Dağ bisikleti adrenalin dolu bir spor olduğu kadar aynı zamanda tehlikelidir ve sakatlanma olasılığı oldukça yüksektir. Dolayısıyla herhangi bir sakatlanma durumuna karşı sağlık ve güvenlik ekipmanlarınızı yanınızda bulundurmanız gerekiyor.

Dağ bisikleti ya da daha farklı bir spor yaparken ne zaman bir aksilikle karşılaşacağınızı ve sakatlık geçireceğinizi bilemezsiniz. Sizi ve sevdiklerinizi beklenmedik kazalara karşı koruyan Sağlıklı Yaşam Ferdi Kaza Sigortası ile olası kötü durumları aklınızdan silebilirsiniz. Yılda 1 kez ücretsiz check-up hizmeti sunmasının yanında kapsamı genişletilmiş Sağlıklı Yaşam Plus Ferdi Kaza Sigortası ile birlikte diş ve göz bakımı paketinden de ücretsiz yararlanabilirsiniz.

Çeşitli koruyucular kullanın

Dağ bisikleti yaparken zorlu arazi koşullarının yanı sıra iklim şartları da sizleri zorlayacak etkenler arasında yer alıyor. Özellikle yaz aylarında yapacağınız yolculuklarda koruyucu merhem veya güneş kremi kullanmanızda fayda var.  Ayrıca parfüm kullanmamaya da dikkat etmelisiniz. Çünkü parfüm kullanımı arazide yer alan çeşitli böceklerin dikkatini çekecek ve sürüş güvenliğinizi engelleyecektir.

Yanınıza yiyecek ve su alın

Dağ bisikleti yaparken çeşitli tehlikelerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Yanınıza sizi idare edecek kadar yiyecek ve su almanız gerekiyor. Ayrıca bisikletiniz ile ilgili yaşayabileceğiniz sorunlara karşı donanımlı olmanız gerektiğini unutmayın. Aksi takdirde araziye çıkmamalısınız ya da tek başınıza yolculuk yapmamalısınız.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.