Canyoning Nedir? Canyoning Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Buradasınız

Hareket Et 23 Haziran 2021

canyoning, ekstrem spor, spor

Pandemi ile sekteye uğrasa da son dönemde popülerliği artan ekstrem sporlardan biri olan Canyoning, atlama, yüzme, tırmanma, dağcılık, trekking gibi çok sayıda sporu içinde barındıran, adrenalin ve macera dolu bir etkinlik. Özel ekipmanlarla, profesyoneller gözetiminde yapılması gereken Canyoning, dik kayalarla çevrili kanyonlarda yapıldığından sağlık açısından çok da dikkatli olmayı gerektiriyor. Bu ekstrem sporla ilgili merak ettiklerini bu yazımızda bulabilirsin.

Canyoning nedir?

canyoning, ekstrem spor, spor, kadın

Dünyanın en zorlu sporlarından biri kabul edilen Canyoning, temel olarak dik ve sarp kayalıkların olduğu kanyonlarda yapılan, güç isteyen tırmanma, yüzme, kondisyon, dağcılık gibi spor dallarının karışımı olarak ifade ediliyor. Dünyanın çeşitli yerlerinde Kanyon Geçişi olarak anılan bu spor, farklı zorluk seviyelerine göre oluşturulan parkurlarda özel eğitimli hocalar eşliğinde yapılıyor. Tam profesyonel bir spor olsa da amatör olarak profesyonel eğitmenler gözetiminde sen de yapabilirsin.

Canyoning nasıl yapılır?

canyoning, ekstrem spor, spor, kadın, erkek, yüzme

Farklı zorluklara, hava durumlarına ve doğa koşullarına karşı tam hazırlıklı olmayı gerektiren Canyoning, genelde büyük şehirlere ve yerleşim yerlerine uzak kanyon bölgelerinde yapılıyor. Çeşitli zorlukları barındıran ve bunlara yönelik teknik eğitim ve bilgileri gerektiren Canyoning, zorlu hareketleri yapmayı gerektirdiğinden iyi bir kondisyona ihtiyaç duyar. Kanyonun herhangi bir noktasında yüzebilir, koşabilir, atlayabilir, esneyebilir ve sıçrayabilirsin. Tırmanma işin doğasında olan bir hareket. Kanyon içerisinde, yolun üzerinde şelaleler, yüksek debiye sahip akarsular, dar geçitler, derin sular ve boğazlar seni bekliyor olacak. En kısası 2-3 saat süren parkurlarda tüm bunları aşman gerekiyor.

Canyoning için ne tür malzemeler gerekiyor?

canyoning, ekstrem spor, spor, ekipman

Canyoning sırasında ihtiyaç duyacağın teknik ekipmanlar ve malzemeler, hem seni hayatta tutacak ve sağlığını koruyacak hem de bu ekstrem sporu daha rahat ve kolay yapmanı sağlayacak. Zor ve yorucu bir spor olduğu için taşıyabileceğin kadar malzemeyi yanına alarak kanyona girebilirsin. Özel korumalı kasklar, özel dalış elbiseleri olan wetsuitler, emniyet halatları ve kurtarma ipleri, özel tasarımlı ayakkabılar ve rahat kıyafetler Canyoning için olmazsa olmazlar arasında. 

Türkiye’de ve dünyanın farklı yerlerinde heyecan dolu bu sporu yaparak sen de hem doğanın en zorlu yanlarını görebilir hem de bir maceraperest olarak tüm stresini atabilirsin. Ancak bu sporu yaparken her an başına istenmeyen bir olayın gelebileceğini, ciddi bir yaralanma ya da sakatlık geçirebileceğini de unutma. Böyle durumlarda en hızlı şekilde ihtiyaç duyduğun sağlık hizmetlerine ulaşmak hem de bunu özel sağlık kuruluşlarından SGK farkı hariç ücret ödemeden almak için QNB Sigorta’nın Tamamlayıcı Sağlık Sigortasını tercih edebilirsin. Sigorta kapsamındaki Tamamlayıcı Yaşam Paketi ile Check-up, Diş ve Göz Sağlığı, Online Doktor, Online Psikolog ve Acil Kara Ambulansı hizmetlerinden de ücretsiz yararlanabilirsin.

  

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
17 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.