Ana içeriğe atla

Ekstrem Spor

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Az Bilinen ve İlginç 5 Ekstrem Spor
Az Bilinen ve İlginç 5 Ekstrem Spor

iyihisset.com

14 Ağu 2020

Bir başka adıyla macera sporu olarak bilinen ekstrem sporlar, diğer spor türlerine göre çoğu zaman daha tehlikeli, riskli ve zordur. Ekstrem spor, sevenleri için tam bir tutkudur ve nefes keser. Birçok kişinin cesaret edemediği ekstrem sporların az bilinen ve ilginç olan 5 tanesini sizler için derledik.

Buz tırmanışı

Buz tırmanışının tutkunu olan kişiler donmuş bir şelaleye ya da buzula dayalı bir şekilde saatler, günler harcıyorlar. Kaya tırmanışından doğan bir spor olmasına rağmen tırmanış teknikleri birbirinden çok farklıdır. Çok tehlikeli ve kaygan yüzeylerde çivili botlar, buz kazmaları ve ipler sayesinde duruluyor. Bu tehlikeli ve adrenalin dolu sporu Finlandiya, Taroshi Şelaleleri, Japonya, Longchuang gibi ender yerlerde yapabilirsiniz. Buzda tırmanmak ya da benzer bir ekstrem spor her zaman kaza olasılıklarını da beraberinde getirir. Başınıza gelebilecek kazalar karşısında Acil Destek Ferdi Kaza Sigortası ile beklenmedik risklere karşı QNB Sigorta güvencesi altında olabilirsiniz.

Tatlısu mağara dalışı

Tüplü dalış, ekstrem sporlar arasına girse de bazı macera severler için bu da yeterli olmayabiliyor. Tüplü dalışın daha üst seviyesi tatlısu mağara dalışıdır. Bu dalıştaki amaç mağara deliklerine girip orada inceleme yapmaktır Tatlısu mağara dalışı yapmak için hem mağara hem de dalış konularında tecrübeniz olması gerekmektedir. Çok tehlikeli olmasının bir sebebi de mağara da yön kaybedip ölme olasılığının çok fazla olmasıdır. Bu nedenle amatörler için ölüme dalış da denmektedir.

Snowkite

Snowkite tüm dünyada rüzgar sporu olarak bilinmektedir. Tüm kuralları alt üst edebilen bir ekstrem spor olarak bilinir. Yerden ortalama 25 metre yükseklikteki iplerin ucundaki bir uçurtmayı, belinize bağlı kemer ve kontrol barı sayesinde kullanırsınız. Ayağınızın altındaki sörf tahtası zeminde ilerlemenizi, bazen de yerine göre zeminden yükselmenizi sağlayan adrenalin dolu bir spordur.    

Uçurtma sörfü

Uçurtma sörfü, temel işleyiş amacı yamaç paraşütüyle aynı olan, uçurtma ekipmanı ile rüzgarın gücünü kullanarak sörf tahtası üzerinde denge kurmaya dayalı bir ekstrem spordur. Her ekstrem sporda olduğu gibi uçurtma sörfünde de sakatlanma riski fazla olan ve güvenlik önlemlerinin en iyi derecede alınması gereken bir spordur.

Köpüklü su raftingi

Köpüklü su raftingi ilk olarak 1991 yılında Victoria Şelalesi’nin aşağısında Zambezi Nehri’nde denenmiştir. Şişme bir bot ile 1-5 kişi arası kişiyle yapılan heyecanlı bir spordur. Normal raftingten farklı olarak köpüklü su raftingi daha hızlı akışlarda yapılmaktadır. Adını da hızlı akışların bol köpüklü olmasından almaktadır.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.