Adrenalin Duygunu Arşa Çıkaracak Mağara Dalışı Hakkında Bilmen Gerekenler

Buradasınız

Hareket Et 28 Eylül 2021

mağara, mağara dalışı, dalgıç, ekstrem spor

Adrenalin dolu ekstrem sporlar arasında en popülerlerinden biri olan ve ülkemizde de farklı doğal mekanlarda yapılabilme şansı olan mağara dalışı, tehlikeli olduğu kadar heyecan verici bir spor. Derinlerdeki yeni dünyaları keşfetmeni sağlayacak ve doğanın bize sunduğu en güzel yerlerden bazılarını ziyaret etme şansı tanıyacak olan mağara dalışı, ciddi eğitimler, beceriler ve cesaret gerektiriyor. İşte mağara dalışı hakkında merak ettiğin ayrıntılar…

Mağara dalışı nedir?

mağara, mağara dalışı, dalgıç, ekstrem spor

Heyecan ve adrenalin dolu bir spor olan ve diğer birçok sporda bulamayacağın ölçüde yeni yerleri ve mekanları keşfetmeni sağlayan mağara dalışı, temel olarak ikiye ayrılıyor. Mağaraların bulunduğu yerlere göre Kara ya da Su Altı mağaracılığı olarak kategorilendirilen bu spor, duruma göre ıslak ya da kuru mağaracılık olarak da ifade ediliyor. Bir mağarada bulunan su noktalarına, dikkatli ve deneyimli ekiplerle yapılan dalışları içeren bu spor, doğası gereği zor şartlarda yapılıyor.

Kimler mağara dalışı yapabilir?

mağara, mağara dalışı, dalgıç, ekstrem spor

Mağara dalışını isteyen herkes yapabilir ancak bunun için öncelikle uygun ve sertifikalı eğitmenlerden dalış dersleri almak gerekiyor. Denizde dalış yapmanın ötesinde mağara dalışlarında çok daha farklı tehlikeler seni bekliyor olacak. Bunun için gece, karanlık ya da bulanık sularda hareket edebilme, yön bulabilme, ilk yardım, kovuk dalışı, kılavuz ip kullanımı gibi çok farklı ve detaylı eğitimlerden geçmen lazım. Ayrıca bu işte daha yeniysen mutlaka bir kılavuz ya da rehberle dalmanı tavsiye ederiz.

Ekipmanlar da önemli

mağara, mağara dalışı, dalgıç, ekstrem spor

Mağara dalışında eğitimli ve deneyimli olmak kadar önemli olan diğer bir konu da ekipmanlardır. Kara ya da su altı mağara dalışlarında farklı ekipmanlar kullanılsa da herhangi bir tehlike anında ihtiyaç duyulabilecek teknik ekipmanların yanında olması gerekir. Mağara içindeki su, toz ve tortular nedeniyle bulanık olabileceğinden kılavuz ip, su altı feneri, ekstra oksijen tüpleri gibi ekipmanlara dikkat edilmelidir.

Farklı tehlikeler seni bekliyor

mağara, mağara dalışı, dalgıç, ekstrem spor

Mağara dalışları, ilk anda kulağa çok keyifli ve heyecanlı gelse de hiç tahmin edilemeyecek tehlikeleri de içerisinde barındırıyor. Mağaranın yapısıyla doğru orantılı olarak her an karşına yeni bir tehlikenin çıkması an meselesi. Suyun altında yön bulmanı engelleyecek şekilde bulanıklıklar, yolunu kapatacak ya da sana zarar verebilecek sivri kayalar ya da alanlar, mağarada yaşayan ve senden ürken yarasa, örümcek gibi hayvanların düşürebilecekleri kayalar gibi birçok öngörülemeyen tehlike mağarada karşına çıkabilir.

Ekstrem sporlara olan merakını ülkemizin farklı yerlerinde yapabileceğin mağara dalışları ile karşılaman mümkün. Heyecanı ve adrenalini çok yüksek olan bu spor, aynı zamanda kazalar ve yaralanmalara da bir o kadar açık durumda. Suyun altında yeni dünyaları keşfederken başına gelebilecek istenmeyen bir olayda ise QNB Sigorta 7/24 Sağlıklı Hayat Ferdi Kaza Sigortası yanında. En hızlı şekilde, dilersen online olarak da doktora danışma imkanı sağlayan bu sigorta ile kendinin ve sevdiklerinin geleceklerini güvence altına alabilirsin.

İyi bir mağara dalışı için nelere dikkat etmelisin?

mağara, mağara dalışı, dalgıç, ekstrem spor

İyi, keyifli, başarılı ve heyecan dolu bir mağara dalışı için öncelikle dalış yapacağın mekanı çok iyi bilmeli, uzmanlar ya da rehberlerden destek almalısın. İyi bir planlama ve zamanlama yaparak dalmalı, dip, dalış zamanı ve derinliği çok iyi hesaplamalısın. Ekipmanların çok iyi ve sağlam olmalı, tüm güvenlik prosedürlerine uymalısın. Kıyı, dalga ve med-cezir hareketlerini çok iyi bilmeli, aynı zamanda halat ve kılavuz ip sistemini çok iyi kurmalısın.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 11 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.