Adrenalin Dolu Ekstrem Spor, Dağ Bisikleti

Buradasınız

Hareket Et 31 Mayıs 2021

dağ bisikleti, ekstrem, spor, bisiklet

Ekstrem sporlar içerisinde son dönemde popülerliği artan bir branş, Dağ Bisikleti. Her ne kadar pandemi dönemiyle biraz sekteye uğrasa da diğer birçok tehlikeli ekstrem spora göre Dağ Bisikleti, uygun parkurlar ve teçhizatlarla daha güvenli şekilde yapılabiliyor. Bir yandan doğanın içerisinde kaybolup, ruhunuzu dinlendirip eğlenebilirken bir yandan da sağlığın için egzersiz yapıp vücudunu hareket ettirebilirsin. Adrenalin dolu Dağ Bisikleti hakkında merak ettiklerini bu yazımızda bulabilirsin.

Dağ Bisikleti nedir?

dağ bisikleti, ekstrem, spor, bisiklet

Dağ Bisikleti, normal bisikletlere göre biraz daha dayanıklı ve farklı özelliklere göre tasarlanmış bisikletlerle, engebeli arazilerde yapılan, şehir hayatından uzakta, tamamen doğal ortamlarda gerçekleştirilen bir doğa aktivitesidir. Toprak yollar ve patikalarda yapılan bu spor, bisikletle gezmek ya da konforlu bir sürüş yapmanın ötesinde adrenalini fazla yaşayabileceğin anları sana getiriyor.

Nasıl bir bisiklet gerekiyor?

dağ bisikleti, ekstrem, spor, bisiklet, kadın

Dağ Bisikleti’ni bir spor olarak yapmayı seçmişsen doğru ekipman ve bisikletle bunu yapman gerekiyor. En önemli konu ise engebeli arazilerde rahatlıkla kullanabileceğin ve hem yolda bırakmayacak hem de güvenliğini sağlayacak bir bisiklet. Son dönemde artan teknoloji ile ergonomisi çok geliştirilen bisikletler aynı zamanda farklı teknik özellikleri ile de öne çıkıyor. Yeni elektronik vites kontrol sistemleri, elektronik ve elektrik destekli bisikletler, geniş dişli yelpazeleri (1x drivetrain), çok daha güçlü fren pistonları, beyin sarsıntı önleyici kasklar (MIPS), konforlu sürüşler için geliştirilmiş bisiklet geometrisi bunlara sadece birkaç örnek. 

Nelere sahip olman gerekiyor?

dağ bisikleti, ekstrem, spor, bisiklet, kırmızı, kadın

Dağ Bisikleti için öncelikli olarak sahip olman gereken şey biraz cesaret ve öz güven. Engebeli arazilere çıkarak uzun saatler boyunca bisikletinle dolaşacağın için hızlı ve dengeli olmalısın. Daha önce bisiklet kullanmayı bildiğini varsayarsak teknik becerilerinin de biraz gelişmiş olması gerekiyor. Normal, düz bir yolda bisiklet kullanmanın ötesinde Dağ Bisikleti’nde zaman zaman tehlikeli anlarla da karşılaşman mümkün. Bu tip durumlarda da sakin olmalı ve yanında doğru malzemeleri bulundurmalısın. Hem kendin hem de bisikletin için…

Ekipmanlar önemli

dağ bisikleti, ekstrem, spor, bisiklet, ekipman

Dağ Bisikleti yapmak istiyorsan birçok özel ekipmana da sahip olman şart. Bu ekipmanlar hem dağlarda bisiklet kullanırken hem de herhangi bir acil durumda senin en büyük yardımcın olacak. Öncelikli olarak bisikletini buna göre seçmelisin. XC tarzı, Cross-Country ve trail bir bisiklet seçerek işe başlamalısın. Bu spora özel olarak tasarlanmış ve herhangi bir düşüşte başını koruyacak bir kask almalısın. Yine dizlikler, dirseklikler, eldivenler ve ayakkabıları, koruyucu özellikleri olanlar arasından seçmelisin. Yanında mutlaka su bulundurmalı, yiyecek, ilk yardım malzemesi, güneş kremi, haritalar veya GPS, ekstra giysiler ve bir bisiklet tamir takımı bulundurmalısın.

Dağ Bisikleti her ne kadar diğerlerine göre güvenli bir spor olsa da yine de ekstrem spor kategorisinde sayılır ve ciddi yaralanma, sakatlanmaları da beraberinde getirir. Acil bir durumda yanında olacak ve ihtiyaç duyacağın sağlık hizmetlerine ulaşmanı sağlayacak Ameliyat Destek Ferdi Kaza Sigortası her zaman senin yanında. Kaza veya hastalık sonucunda ameliyat edildiğinde ve en az 1 gün yoğun bakımda kalındığında ameliyat giderlerine destek olan bu sigorta ile Dağ Bisikleti’ni güvenle sürebilirsin.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
8 + 7 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.