Cilt Rahatsızlıkları İçin Antik Ruhlardan Öneriler: Ayurveda

Buradasınız

Hareket Et 06 Mayıs 2016

Uzak Doğu öğretileri içinde alternatif tedavi ve yaşam tekniklerinden biri olan Ayurvedik tıp ya da Ayurveda, Çin ve Tibet tıbbında etkili bir öğreti. Kelime anlamı olarak yaşam bilgeliğini ifade eden Ayurveda, ayur (hayat), veda (bilgi) kelimelerinden oluşuyor ve her insanı belli özelliklerin ağır basmasına göre doşa’lara ayırıyor.

Doşa Nedir ki?

Ayurveda’ya göre her şey 5 temel bileşenden oluşur. Ateş (agni) , hava (vayu), su (apa), toprak (piriviti), tahta (!), değil boşluk (akaşa). Canlının özünde de bu beş elementin olduğunu ileri süren Ayurveda’ya göre doşa’lar belli baskın özelliklerin bir araya gelmesine göre üçe ayrılıyor:

  1. Boşluk ve hava elementinin birleşimi vata doşa,
  2. Ateş ve su elementinden pitta doşa,
  3. Su ve toprak birlikteliğinden de kapha doşa oluşuyor.

İnanışa göre doşa’lar vücudun sinir, sindirim ve dolaşım sistemini, dolayısıyla cilt tipini etkiliyor.

Sıkıntı Kuruluk ise Vata

Vata cilt tipi genelde kurudur ve değişen hava koşullarına bağlı olarak hassasiyet gösterebilir. Soğuk havalarda ekstra nemlendirmeye ihtiyaç duyabilir. Vata cilt tipinde besleyici nemlendiriciler kullanmak önemlidir. Bu tarz ciltlerde etkili bir nemlilik sağlamak için susam yağını tercih edebilir. Ayrıca biliyorsunuz ki bu işler sadece kremlerle, yağlarla bitmiyor. Cildi içten de beslemek için sulu meyvelerin tüketilmesi ve günlük minimum 8 bardak su içilmesi önerilmekte.

Çilli Ciltler Pitta 

Açık renklerde meydana gelen çil, ben ya da leke gibi oluşumlar, Ayurveda’da pitta grubuna dahil ediliyor. Pitta cilt tipine dahil olan kişilerin en çok dikkat etmesi gereken konu ise güneşten korunmak. O yüzden bronzlaşmak bu gruba haram! Ayrıca çok sıcak ya da çok soğuk suyla yıkanmamalı, her zaman ılık su tercih etmeli. Beslenme içinse öneriler, fazla acı ve baharatlı gıdaların tüketilmemesi yönünde.

Yağlı Cilt Kapha 

Su ve toprak bileşenlerinin ağır bastığı kapha doşa, genelde yağlı cilt tipine işaret eder. Kapha cilt tipine sahip olanların kırışıklık ve yaşlanma belirtilerine karşı daha şanslı olduğu söylenebilir. Ancak yağlanma, gözle görünür gözenekler, siyah nokta ve sivilceler bu cildin en temel sıkıntılarındandır. Bu tarz ciltlerin, derinlemesine temizlik sağlayan doğal maske ve peeling’leri kullanması önerilir. Beslenmede ise tatlılardan, kızartılmış yiyeceklerden kaçınmak, bunun yerine bolca sebze ve meyve tüketmek idealdir.

Biraz Ondan Biraz Bundan 

Eğer cildinizde farklı özellikleri bir arada yaşıyorsanız, yani genelde kuru olan cildiniz yer yer yağlıysa ya da hem kuruluk hem de hassasiyet bir aradaysa karma bir cildiniz var demektir. Kuru ve yağlı ciltler vata-kapha, kuru ve hassas ise vata-pitta, yağlı ve hassas bir cildiniz varsa da kapha-pitta cilt özelliklerine sahipsiniz demektir. Bu durumda cildin sezonluk durumuna göre bakım uygulamak en doğrusu. 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.