Ana içeriğe atla

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

7 Maddede Kundalini Enerjisi
7 Maddede Kundalini Enerjisi

iyihisset.com

03 Mar 2016

Kundalini, New Age akımıyla beraber yükselişe geçmiş, bedendeki çakraların hepsini açtığına inanılan bir enerji türüdür. New Age, 80’lerin başında Kuzey Amerika’da ortaya çıkmış,  etkisini özellikle müzik, sinema ve edebiyatta göstermiş alternatif inanç kültürleri olarak düşünülebilir.

Kundalini nedir ve herkeste var olan bir şey mi? Omuriliğimizin en alt kısmında bulunan üçgen şeklindeki sakrum kemiğinde bulunan dişil ve saf enerjiye Kundalini diyoruz ve evet, herkeste var.

1 – Kundalini Enerjisi, Statik Enerjidir

Kundalini enerjisi kendiliğinden yükselir. Kişiye özgü olarak deneyimlenir fakat özellikleri değişmez, her insanda aynı miktardadır. Kundalini enerjisi normal şartlarda pasif ve uykudadır.

2 – Kundalini Enerjisini Uyandıran Deneyimler

Meditasyon ve yoga teknikleriyle Kundalini enerjinizi uyandırabileceğiniz gibi, bazı yaşamsal deneyimler de Kundalini’yi kendiliğinden yükseltebilir: Doğum, menopoz, fiziksel ve duygusal travmalar gibi.

3 – Varoluşta Her Şey İkilik (Ya da Zıtlık) Prensibine Dayanır 

Kozmos iki enerjiyle var olur: Dinamik enerji ve statik enerji. Dinamik enerji sürekli hareket halindedir, statik enerji ise onu destekler. Kozmosa ait olan her şey gibi insan vücudu da bu iki enerjiyle var olur. Dinamik enerji, bedenin ve zihnin hareket enerjisidir. Duygu ve düşünceler hareketli dalgalar halinde yayılır, insanlar göremez ama zihin dinamiktir. İnsanın statik enerjisi ise bedenimizde pasif olarak duran Kundalini enerjisidir.

4 – Kundalini Enerjisi, İnsan Potansiyelini Zirveye Ulaştıran Bir Enerji Türüdür

Kuyruk sokumundan başlayarak kafanın tepesine kadar ulaşan boru şeklindeki enerji kanalına (Omurilik) “Sushumna Nadi” denir. Her yoginin amacı, Kundalini’yi Sushumna Nadi’nin içerisinden geçirerek kafanın tepesinde (Sahasrara Çakra) bulunan statik enerjiyle birleştirmektir. Tüm çakra merkezleri Sushumna Nadi içerisinde bulunduğu için, Kundalini yükselirken diğer tüm çakraları da açabilir.

5 – Kundaliniyi Yükselten Teknikler

Kundalini’yi yükseltmek için hem sabırlı hem de azimli olmanız gerekiyor. Kundalini’sini yükseltmek isteyenlerin uygulaması gereken teknikler: Pranayama (nefes egzersizleri), asanalar (yoga duruşları) ve meditasyon.

6 – Sahasrara Nadi, Kundalini’nin Yükselmesi İçin Açık Olmalı

Sahasrara Nadi’nin tüm çakraların merkezi olduğunu söylemiştik. Kundalini yükselirken bu çakra merkezleri tamamen kapalıysa açılmayabilirler. Bu durumda Kundalini’nin yolu tıkanmış olur. Kundalini enerjisini açığa çıkarmadan önce diğer tüm çakralarınızı açmalısınız.

7 – Kundalini Yükseldiği Zaman Bedensel Faaliyetler Durur

Kundalini yükselirken beden, zihin ve duyular tamamen hareketsizdir; çünkü Kundalini artık statik enerjinin yerine geçmiştir. Zihni ve bedeni hareket ettiren dinamik enerji ise statik enerjinin yerini almıştır. Kundalini enerjisi doğru bir şekilde açığa çıktığı zaman kişinin tüm evreni ve gerçeği görebildiği söylenir; çünkü Kundalini enerjisi üst bilince ulaşmıştır.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.