Ana içeriğe atla

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

5 Asana Duruşu ile Uzun Yolculukların Ağrılarına Elveda
5 Asana Duruşu ile Uzun Yolculukların Ağrılarına Elveda

iyihisset.com

13 Haz 2016

Uzun yolculuklar hepimiz için bir kâbus. Uçak, otobüs, otomobil, tren… Kullanacağımız ulaşım aracı ne olursa olsun, uzun zaman boyunca hareketsiz kalacağımız için kaslarımız ağrır ve sindirim sistemiminiz rahatsızlanır. Yolculuk bittiği zaman da adeta 10 rauntluk bir boks maçından çıkmış gibi oluruz. Üstelik yenilmiş bir boksör olarak.

Yatağında uzanırken keyifle uçabileceğiniz bir özel jetiniz yoksa uzun yolculukların yoruculuğundan kaçınmanız zor ama imkânsız değil. Yolculuk esnasında ya da molalarda yapacağınız bazı asana duruşları ve esneme hareketleriyle hasarı minimuma indirebilir, varış yerinde “önce kendime geleyim uykusu” nu es geçerek zamandan tasarruf yapabilirsiniz.

Önce Göğsü Esnetelim

Ayakta dururken (eğer yolculuk esnasında imkânınız varsa) ya da otururken ellerinizi arkanızda birleştirin ve göğsünüzü biraz öne getirin. Derin bir nefesle beraber omuzlarınızdan güç alırken, ellerinizle belinize nazik bir şekilde bastırın. Nefesinizi verirken omuzlarınızı gevşetin ve göğsünüzü sağa doğru hareket ettirin. Aynı hareketleri tekrar ederek bu sefer sol tarafınıza doğru esneyin.

Talasana

Dik bir şekilde ayakta dururken nefes alın ve ellerinizi yukarıya kaldırarak başınızın üstünde birleştirin. Avuç içleriniz gökyüzüne doğru bakıyor olsun, nefes vererek kollarınızı iyice dikleştirin. Omuzlarınızı fazla yukarda tutmamaya dikkat edin, böylece duruşu daha doğru yapmış olacaksınız. Oturma alanınız fazla küçükse (örneğin uçak gibi) bu duruşu oturarak da uygulayabilirsiniz. Bu hareketi yolculuk esnasında 4-5 kez tekrarlayın.

Sırada Yanları Esnetme

Derin bir nefes alın ve ellerinizi tamamen yukarı kaldırın, sağ elinizle sol bileğinizi tutun. Göğsünüzü dikleştirin ve nefes verirken yanlamasına bir şekilde sola, ardından sağa doğru eğilin. Bu düzeni birkaç kez tekrarlayın.

Boynu Esnetme

Sağ elinizle kafanızın sol yanını destekleyin ve kafanızı yavaşça sola doğru yatırın. Ardından aynı esneme hareketini sol elinizle başınızın sağ yanını destekleyerek yapın. Derin nefesler alıp vermeyi unutmayın.

Kalça ve Ayak Bileklerini Esneterek Bitiriyoruz

Dik bir şekilde dururken, koltuk, kapı vb. şeylerden güç alarak bir elinizle kendinizi destekleyin. Derin bir nefes alın, ayağınızı dizinizden kırarak arkaya doğru götürün ve boşta olan elinizle onu tutun. Fazla zorlamadan ayağınızı yukarı kaldırın ve nefesinizi verirken ayağınızı rahat bırakın. Diğer ayağa da bunu uyguladıktan sonra tüm vücudunuzu esnetmiş olacaksınız, iyi yolculuklar!

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.