Dünya Barışına Destek Olmak İçin Bireysel Olarak Atabileceğiniz Adımlar

Buradasınız

21 Eylül 2020

Dünya üzerinde farklı coğrafyalarda hayatını sürdüren insanoğlu, zaman zaman değişik nedenlere bağlı olarak barış içinde yaşama konusunda sıkıntılar yaşayabilmektedir. Genelde insanlar arasında doğrudan olmasa da ülkeler ve karşıt görüşlü topluluklar arasında çıkabilen tartışmalara bağlı olarak ortaya çıkan bu anlaşmazlıklar, dünya barışına da kalıcı olarak zarar verebilmektedir. Bu konuda atılabilecek çok fazla adım var ve bizler de bireysel olarak yaşam tarzımızda yapacağımız değişikliklerle bu sürece katkıda bulunabiliriz. Her yıl 21 Eylül’de kutlanan Dünya Barış Günü’nde siz de yeni bir adım atarak dünya barışı için çalışmaya ne dersiniz? İşte barışa destek olmak için bireysel olarak atabileceğiniz adımlar…

Ön yargılarınızdan arının

Barışı desteklemek ya da her ortamda barış yanlısı olmak demek öncelikli olarak ön yargılardan arınmış bir bakış açısına sahip olmak demektir. Bunun için kim olduğunuzu, nereden geldiğinizi, nereye gittiğinizi ve kendinizi tanıyarak işe başlayabilir ve sizin gibi olmayan herkese bakış açınızı değiştirebilirsiniz. Ön yargılarınız, bireysel olarak çevrenize, topluma, ülkenize ve dünyaya olan bakışınızı sığ bir alana hapsedebilir.

Empati kurmaya gayret edin

Dünya barışına katkıda bulunmak için yapabileceğiniz bir diğer hareket ise empati kurmaktır. Başta çevrenizdeki insanlar olmak üzere farklı kültürlerden, toplumlardan, ülkelerden insanlara karşı daha saygılı olmak ve eşit derecede yaklaşabilmek için hayatı onların gözünden görmeye çalışabilirsiniz. Bu yolla kendi yaşam standartlarınızdan ve tarzınızdan farklı düşünmeyi öğrenerek sizin gibi olmayanları da rahatlıkla anlayabilir ve onların varoluşlarına saygı duyabilirsiniz.

Eleştirel düşünmeye çalışın

Bireysel olarak barışçıl bir yaşam tarzı izleyebilmek için ihtiyacınız olan diğer bir özellik de eleştirel düşünme tarzıdır. Özellikle genç yaşlarınızdan itibaren karşılaştığınız tüm bilgileri bir eleştiri süzgecinden geçirmeye ve size göre en doğrusunu bulmak için çaba göstermeye çalışın. Olayları olduğu gibi kabullenmektense düzeni ve barışı bozacağını düşündüğünüz tüm bilgileri sorgulayın ve her tarafı dinleyerek anlamaya gayret edin. Bu yolla yönlendirici ve yanlış yola sapmanıza neden olacak bilgilerden arınabilir ve barış yolunda bir adım daha atabilirsiniz.

Barışı yayan kurumları destekleyin

Dünya üzerinde birçok kurum kalıcı barışı tesis etmek ve bunu sürdürülebilir hale getirerek gelecek nesillere bırakmak için farklı çalışmalar yapıyorlar. Siz de kurumların geçmişlerini, yaptıkları çalışmaları ve hedeflerini iyice inceleyerek kendinize uygun olanları seçebilir, bu kurumlara üye olabilir, etkinliklerine katılabilir ve onların çalışmalarını destekleyebilirsiniz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.