Ana içeriğe atla

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Yaz Tatilinde Çocuğunuzun Potansiyelini Ortaya Çıkaracak 9 Atölye
Yaz Tatilinde Çocuğunuzun Potansiyelini Ortaya Çıkaracak 9 Atölye

iyihisset.com

21 Haz 2019

Okullar kapandı, bir eğitim-öğretim dönemi daha sona erdi. Özellikle öğrencilerin iple çektiği yaz tatili için planlar yapılmaya başlandı bile. Çocukların yaz tatilini verimli geçirmesini sağlama görevi ise ebeveynlere düşüyor. Çocuklarınızı, deniz-kum-güneş klasiğinin dışına çıkarak hem fiziksel hem zihinsel hem de sanatsal gelişimi destekleyici, farklı yaş gruplarına hitap eden atölyelere yönlendirebilirsiniz. İşte yaz tatilinde çocuğunuzun potansiyelini ortaya çıkaracak birbirinden keyifli 9 atölye önerisi. 

1. Ebru Ayarcı Perküsyon Atölyesi

Müziksever ve ritim duygusu gelişmiş çocuklar için Brezilya, Afrika ve Türk ritimlerinin öğretildiği bu atölyede aynı zamanda, bateri ve dünya müziklerini tanıma eğitimi de veriliyor. Beyoğlu’nda yer alan perküsyon atölyesinde 4-5 yaş, 6-9 yaş ve 10-13 yaş grupları için sınıflar bulunuyor.

2. Resimler ve Kostümler
 
İstanbul Modern Sanat Müzesi, 17 Haziran’dan 29 Ağustos‘a kadar çocuklara sanat dolu programlar sunuyor. Resimler ve Kostümler Atölyesi ise bunlardan biri. 7-12 yaş grubuna hitap eden bu atölyede çocuklar, boya ve değişik malzemelerle çalışarak hayal güçlerini geliştiriyorlar. Ardından prova mankenleri üzerinden kostüm tasarlayıp çizimlerini gerçekleştiriyorlar. Çocukların yaratıcı yanını ortaya çıkaran atölye çalışmaları, sabah ve öğleden sonra olmak üzere günde iki kez düzenleniyor.

3. Atık Kağıt Sanat Atölyesi

4-12 yaş arası çocukların katılımıyla, yaz mevsimi boyunca her cumartesi gerçekleşecek olan bu atölyede atık ürünler değerlendiriliyor. Geri dönüşüm bilincinin kazandırıldığı Atık Kağıt Sanat Atölyesi’nde, çocuklar atık ürünleri yeniden kullanarak heykeller ve objeler üretiyor. Ürettikleri objeleri boyayarak küçük bir sanat eserine dönüştürüyorlar. 

4. Geleceğin Mimarları

İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin çocuklar için düzenlediği atölye çalışmalarından bir diğeri de “Geleceğin Mimarları”. Çocuğunuzun zihinsel gelişimini destekleyen bu atölyede farklı geometrik şekillerde kentler tasarlanıyor ve çevre bilinci aşılanıyor. 21 Haziran-23 Ağustos arasında çocukların günübirlik olarak katılım sağlayabileceği Geleceğin Mimarları atölyesinde sabah ve öğle saatlerinde iki ayrı program düzenleniyor. 

5. Çamurdan Heykeller

El sanatlarına ve tasarıma meraklı çocuklar için bu atölye harika bir yaz tatili programı olabilir. Çocukların el becerilerini geliştirebileceği “Çamurdan Heykeller” atölyesi, 19 Haziran-21 Ağustos tarihleri arasında İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde düzenleniyor. Doğal malzemelerle çalışılan bu atölyede, çocuklar kendi hikayelerinden yola çıkarak tasarımlar yapıyor. Çocukları kendi iç dünyalarına yönlendiren Çamurdan Heykeller atölyesinde küçük sanatçılar, sevinçlerini ve hayallerini çamurdan yaptıkları heykellerle birer sanat eserine dönüştürüyor. 

6. Stop Motion Atölyesi

Bir animasyon tekniği olan Stop Motion, atölyelerde çocuklarla buluşuyor. 5-12 yaş arası çocukların 4 hafta süreyle 8 saatlik eğitim alacakları Stop Motion atölyesine yaz tatili boyunca kayıt yaptırmak mümkün. Çocukların el becerisi ve yaratıcılıklarını geliştiren bu atölyede oyun hamuru ve lego gibi oyuncaklarla önce figürler tasarlanıyor, sonrasında ise bu figürler hareket ettirilerek fotoğraf çekiliyor ve bir film oluşturuluyor. Bu eğlenceli süreçte çocuklar, Stop Motion tekniğini ve ekip çalışmasını deneyimleme şansına da sahip oluyor.

7. Yaratıcı Yazarlık Atölyesi

Altkat Sanat Tiyatrosu tarafından Kadıköy’de düzenlenen “Yaratıcı Yazarlık Atölyesi”, yazmayı seven ve hayal gücü geniş çocuklarla buluşuyor. 9-12 yaş arası minik yazar adayları bu atölye çalışmaları süresince hayal güçlerinin sınırlarını zorlayıp hikayeler yazıyor, hatta bu hikayeleri resimliyor. 15 Haziran’da başlayarak sekiz hafta boyunca devam edecek olan atölyeye cumartesi günleri 11.00-13.00 arasında katılmak mümkün. Atölye çalışmasının sonunda ise tüm katılımcı çocukların kendine ait bir öykü kitabı oluyor. 

8. Aslı Ertürk Seramik Atölyesi

Maltepe’de yer alan Aslı Ertürk Seramik Atölyesi’nde, haftanın her günü 6-13 yaş arasındaki çocuklara birer saatlik derslerle seramik yapımı öğretiliyor. Seramik çalışmasında çocuklar, el becerilerini geliştirmekle kalmıyor, sanatın rahatlatıcı etkisini de hissediyorlar. Atölyede seramikten çeşitli hayvan ve insan figürlerinin yanı sıra vazo, çömlek ya da duvar süsleri gibi dekoratif eşyalar da tasarlanıyor.

9. Bireysel Eyüp Oyuncak Atölyesi

Bireysel ya da gruplar halinde katılım gösterebileceğiniz Eyüp Oyuncak Atölyesi’nde çocuklar, oyuncak tarihini öğrenirken, doğal malzemelerden üretilen objeleri boyayarak kendi oyuncaklarını da tasarlama fırsatı buluyor. Hafta sonları sabah, öğle ve öğleden sonra olmak üzere 3 farklı programda 100-120 dakika arası süren atölyelere 4-14 yaş arasındaki çocuklar katılım sağlayabiliyor. Geri dönüşüm bilincinin de aşılandığı atölyede çocuklar hem eğleniyor hem de el becerilerini geliştiriyor.

Kaynak:

https://www.istanbulmodern.org/tr/egitim/yaz-sanat-atolyeleri_1521.html
http://www.edebiyathaber.net/cocuk-atolyesinde-yaz-atolyeleri/
https://www.istanbulmodern.org/tr/egitim/cocuklar-icin/hafta-sonu-egitim-programlari/cocuklara-ozel-hafta-sonu-egitim-programlari_1399.html
http://www.lulutata.com/liste/cocuklar-icin-yaz-tatili-atolye-ve-sanat-etkinlikleri-45
https://www.cocukyeri.com/asli-erturk-seramik-atolyesi-297/etkinlikler?daterange=alldate&location=&age=&category=&day=2019-05-28&month=2019-05-28&time1=07:00&time2=21:00&type=0&searchtext=&page=2
https://www.eyupoyuncakcisi.com/tr/bireysel-eyup-oyuncak-atolyesi

http://www.altkatsanat.com/cocuklara-yaratici-yazarlik/

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.