Siber Zorbalık Nedir? Çocuğunuzu Sanal Tacizden Nasıl Korursunuz?

Buradasınız

Çocuk 30 Temmuz 2019

“Bir ya da birden fazla kişinin belirli bir zaman boyunca veya sürekli olarak teknolojik araçlar aracılığıyla kendisini savunamayacak durumda olan bir kişiye karşı gösterdiği kasıtlı saldırgan tutumlar” olarak adlandırılan siber zorbalık, teknolojinin gelişmesiyle ortaya çıkan bir tehlike. Özellikle sosyal medya kullanımının yaygınlaşmasıyla siber zorbalığın zarar verdiği kişi sayısı da gün geçtikçe artıyor. Peki, teknolojinin nimetlerinden faydalanırken çocuklarınızı nasıl tehlikelerle baş başa bırakıyorsunuz? Önemle üzerinde durulması gereken bu probleme karşı nasıl önlemler alabilirsiniz? Gelin, birlikte inceleyelim.

 

1. Çocuğunuzla iyi bir iletişimde olmaya özen gösterin

 

Çocuğunuzla genel olarak her konuda arkadaş olmak önem arz eden bir konu. Çocuğunuz gün içinde okulda, sokakta veya internette birçok tehlikeyle karşılaşabilir. Ebeveynler, çocuklarıyla kurduğu iyi ilişkiler sayesinde herhangi bir tehlikeyi gerçekleşmeden önleyebilir. Çocuğunuzla yapacağınız sohbetler, gerçek yaşamın yanı sıra internet ortamında da herhangi bir tehditin olup olmadığını tespit etmenizi sağlar. Çocuğunuzla aranızda mesafeli bir ilişki olursa bu durum, bir problem yaşadığında korkup söylememesine ve içine atıp sorunların daha da büyümesine yol açabilir.

 

2. Yaşı küçük çocuğunuzun eline telefon / tablet vermeyin

 

Uzmanlara göre üç yaşından önce çocukların hiçbir şekilde cep telefonu veya tablet kullanmasına izin vermemek gerekiyor. Elbette bu durumu sert bir üslup ve yasaklayıcı bir tutumla değil, iyi bir diyalogla çocuğunuza anlatmanız gerekiyor. Üç yaşından büyük çocuğunuza ise kısıtlı süreler dahilinde ve uçuş modunda cep telefonu veya tablet kullandırabilirsiniz. Cep telefonları ve tabletler yaydıkları radyasyon sebebiyle de çocuklar için tehdit oluşturduğundan bu durum kesinlikle önemsenmesi gereken konuların başında geliyor.

 

3. Kesinlikle süre belirleyin

 

Çocukların ekran başında geçirdiği süre muhakkak anne ve babanın kontrolünde olmalı. Bu süre en fazla iki saat olmalı veya bölünmüş şekillerde kullanılması sağlanmalı.

 

4. Çocuğunuzu interneti nasıl kullanması konusunda bilgilendirin

 

İnterneti nasıl kullanması gerektiği ve karşılaşabileceği tehditler konusunda çocuğunuzu yaşına uygun şekilde bilgilendirin. Hatta bu bilgileri yeri geldiğinde tekrarlayın. Çocuğunuza yüz yüze tanımadığı kişilere özel bilgilerini ve fotoğraflarını vermemesi gerektiğini nedenleriyle birlikte açıklayın.

 

5. İnternette aile denetimi

 

Birçok internet sağlayıcı firma güvenli internetle birlikte çocuklarınızı zararlı içeriklerden koruyor. Bu sistemde çocuklar için zararlı olabilecek nitelikteki siteler açılmayacağından çocuğunuzu bu yöntemle olası tehlikelerden koruyabilirsiniz.

 

6. Çocuğunuzu oyalamak için eline internet vermeyin

 

Teknolojinin hayatımızda iyiden iyiye söz sahibi olmasıyla birlikte henüz yaşını bile doldurmamış çocuklar telefon ve tabletlerle tanışmaya başladı. Çocuğun çok küçük yaşlarda teknolojiyle bu kadar yakın ilişki kurmasına izin vermek, kısa süre içinde teknoloji bağımlılığını beraberinde getirecektir. Çocuğun ağlamasını engellemek veya yemek yemesini sağlamak gibi nedenlerle yapılan bu hata, ilerleyen yıllarda çok ciddi problemlere davetiye çıkarabilir.

 

7. Çocuğunuzu suçlamayın

 

Sağlıklı bir iletişim kurduğunuz takdirde çocuğunuzu suçlama durumunu minimuma indirgemiş olacaksınız. İnternet kullanımıyla ilgili yaptığı herhangi bir hata nedeniyle çocuğunuza aşırı tepki göstermek, çocuğunuzun davranışlarında köklü değişimlere yol açabilir. Çocuğunuzu değersizleştirmemek ve her zaman onu sevdiğinizi ve ne olursa olsun onun yanında olacağınızı göstermek, size olan güvenini pekiştirecektir.

 

8. Çocuğunuza “İnternette sosyallik asosyalliktir” bakış açısını kazandırın

 

Eskiden sokakta arkadaşlarıyla oynayan çocuklar birçok sebeple ve elbette internet çağıyla birlikte ekran karşısında büyüyen çocuklara evrildi. Çocuğunuza ekranların ötesinde başka bir hayatın da var olduğunu anlatabilmeniz oldukça önemli. Sinemaya gitmek, parkta vakit geçirmek ve piknik yapmak gibi sosyal aktiviteler, çocuğunuzun teknolojiden uzak bir hayattan da keyif alınabileceğini keşfetmesini sağlayacaktır.

 

Kaynak:

https://www.turktelekomguvenlik.com/urunler/bireysel/guvenli-internet-hizmeti/kisaca

https://www.ntv.com.tr/teknoloji/siber-zorbalik-yayginlasiyor-siber-zorbalik-nedir-nasil-onlenir,2qXi3X5wTku2_Ql6fZtw0w

http://haber.sol.org.tr/blog/dunyayi-verelim-cocuklara/deniz-arik-binbaypsikiyatrist/cocuklar-online-tacize-ugrarken-siz-ne

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.