Ana içeriğe atla

Kişisel Bakım

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir: 5 Etkili Öneri!
Güneş Yanığına Ne İyi Gelir: 5 Etkili Öneri!

iyihisset.com

19 Tem 2018

Yaz sezonunun keyifli koşuşturmacası, deniz, kum ve güneş üçlemesiyle daha da eğlenceli bir hal alıyor. Aşırı sıcak havalarda denizin serinliğine kendinizi bırakmanın keyfi ve bronz bir tene kavuşma hayali paha biçilemez. Ancak tüm bu güzel tablonun bir de öteki tarafı var, güneş yanığı. Yaz tatillerinin genellikle kabusu haline dönen güneş yanıkları, zaman zaman doktor müdahalesini gerektirecek derecede önemli bir hal alabilir. Ancak siz de güneşe hafiften maruz kaldıysanız ve güneş yanığınız çok da ciddi değilse, evde uygulayabileceğiniz basit yöntemlerle tedavi edebilirsiniz. İşte güneş yanığına ne iyi gelir sorusunun yanıtları.

Ilık duş ve terapiler

Güneş yanığına ne iyi gelir evde diye araştırıyorsanız ilk cevabımız ılık duş terapileri olacaktır. Eğer güneş yanığı, derinizin çekilmesine ve gerginleşmesine neden oluyorsa ılık duş uygulayabilirsiniz. Yanık olan bölgeyi, her şeyden önce olabildiğince nemli bırakmanız gün içerisinde canınızın yanmasını minimum seviyeye indirger. Aralıklı olarak ılık duşlar alarak ve gün içerisinde birkaç defa olacak şekilde, soğuk ve nemli bezler koyarak acınızı azaltabilirsiniz.

Su tüketimi

Yanığa ne iyi gelir diye düşünüyorsanız su tüketimini de ihmal etmemeniz gerekir. Güneş yanıklarında cilde birebir merhem niteliğinde bir şey uygulamadan önce su tüketimine dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Böylelikle cildiniz ve vücudunuz kaybettiği nem oranını yakalayabilir ve acı hissiyatının büyük oranda önüne geçebilirsiniz.

Güneş yanıklarının sizi ne zaman ve nerede yakalayacağını bilemezsiniz. Güzel geçen bir yaz tatilinin kötü anılarla bitmesini istemiyorsanız, başınıza gelecek kazalarda hastanede yatmanız gerekirse günlük 600 TL’ye kadar tazminat ödemesi de yapan Acil Destek Ferdi Kaza Sigortası yaptırabilirsiniz. Ambülans ve 24 saat telefonla tıbbi danışmanlık gibi hizmetlerden ücretsiz faydalanabileceğiniz bu sigorta ile size sadece güneşin keyfini sürmek kalacak.

Yulaf Ezmesi

Güneşten yanan cildinizin nemli ve yumuşak yapısını koruması, acı ve ağrı çekmenizin önüne geçecektir. Yulaf ezmesi bu noktada yardımınıza koşuyor. Hazırlayacağınız yulaf ezmesi karışımını cildinizin güneşten yanmış bölgelerine dairesel hareketlerle uygulamanız ve birkaç dakika ardından bol suyla durulamanız, gün içerisinde büyük oranda rahatlamanızı sağlayacak. Yulaf ezmesi, güneş yanığına ne iyi gelir evde sorusunun da yanıtı olacak.

Aloe Vera Jeli

Aloe Vera da güneş yanığı tedavisinde etkili bir yöntemdir. Aloe Vera, cilt üzerindeki iyileştirici özelliği ile güneş yanıklarında oldukça etkilidir. Yanık tedavisinde, güneş yanığının üzerine günde birkaç defa sürüldükten sonra cildi büyük oranda yumuşatır ve cildin temizlenmesine yardımcı olur.

Zeytinyağı

Güneş yanığı ciltte kuruma ve gerilmeler yaşatır. Ayrıca şiddetli ağrıların oluşmasına sebep olur. Bu ağrıların önüne geçmek ve cildi yumuşatmak için gün içerisinde zeytinyağı ile yanık bölgeyi yumuşatabilir, sonrasında ılık duş ile tamamen cildinizin temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Kişisel Bakım yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.