Ana içeriğe atla

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Çocuklu Ailelerin Ev Temizliğinde Dikkat Etmesi Gereken 5 Detay
Çocuklu Ailelerin Ev Temizliğinde Dikkat Etmesi Gereken 5 Detay

iyihisset.com

01 Eyl 2019

Yaşanılan yerin temiz tutulması, düzenli olarak temizlik yapılması ve hijyen koşullarının sağlanması, sağlık için yapılması gereken şeylerin başında geliyor. Çocukların yaşadığı evlerde ise, hijyen kurallarına çok daha fazla dikkat edilmesi gerekiyor. Kullanılan temizlik ürünlerinden ürünlerin içeriğinde bulunan kimyasallara, çocuklu ailelerin ev temizliğinde dikkat etmesi gereken 5 detayı sizler için yazdık.

 

1. Ev mutlaka düzenli olarak havalandırılmalı

Hijyeni sağlamanın en temel yollarından biri; evi düzenli olarak havalandırmaktır. Çünkü kapalı alanlar mikropların üremesi için uygun bir ortam oluşturur. Bu nedenle odaların mutlaka düzenli olarak havalandırılması gerekir. Yaşam alanları, yazın olduğu kadar kışın da taze havaya ihtiyaç duyar. Soğuk kış günlerinde fazla ısı kaybına yol açmayacak şekilde evinizi havalandırabilirsiniz. Ayrıca temiz hava, hem sizin hem de çocuğunuzun sağlığı için oldukça faydalıdır.

 

2. Dışarıdan gelen tozlara dikkat edilmeli

Eve her yerden toz girebilir ve bu tozlar hastalıklara neden olabilir. Özellikle, çocuğunuzun alerjik bir bünyesi varsa tozları düzenli olarak temizlemeye dikkat etmelisiniz. Ayrıca antialerjik halıları da tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra, evinizde toz tutacak halı ya da benzeri eşyalar için özel temizleyiciler kullanabilirsiniz.

 

3. Mutfak ve banyo hijyenine ekstra özen gösterilmeli

Evde hijyenin en kolay ortadan kalkabileceği yerler mutfak ve banyodur. Mikropların çok rahat üreyebileceği bu alanlar için ekstra özen göstermelisiniz. Hem mutfak hem de banyonuzun temizliği için dezenfekte edici antibakteriyel ürünleri tercih edebilirsiniz. Özellikle yemekleri hazırladığınız alan olan mutfağın temizliği hem çocuğunuz hem de kendi sağlığınız için büyük önem taşır. Steril alanda hazırlanmayan yiyecekler hastalanmanıza neden olabilir.

 

4. Yerler her gün silinmeli

Ev içerisinde en çok temas ettiğimiz alan yerdir. Özellikle küçük bir çocuğunuz varsa emeklerken ya da oyun oynarken yerle çok fazla temas eder. Yerler düzenli temizlenmediği takdirde ise yerde bulunan mikroplar çocuğunuzun vücuduna girerek hastalıklara neden olabilir. Bu nedenle yerlerin düzenli olarak antibakteriyel ürünlerle temizlenmesi gerekir.

 

5. Doğal temizlik ürünleri tercih edilmeli

Temizlik ürünlerinin içerisinde bulunan kimyasallar, uzun vadede sağlık için pek yararlı değildir. Özellikle çocuklu evlerde doğal temizlik ürünleri tercih edilmelidir. Limon, sirke ve tuzla hazırlayabileceğiniz doğal temizlik ürünlerini yüzey temizliğinde, çamaşır veya bulaşık makinelerinde kullanabilirsiniz.

 

Kaynak: https://www.mynet.com/cocuklu-ev-temizliginin-puf-noktalari-26680-mykadin

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.