Çocuklarınızın Mutlaka Okuması Gereken 8 Kitap

Buradasınız

Çocuk 29 Nisan 2019


Çocuklar için kitapların dünyasına atılacak ilk adımlar yetişkinlik dönemlerinde yaratıcılığın, soyut düşünme becerisinin, sevgi ve iyilik kavramlarının açığa çıkması anlamına geliyor. Ebeveynler için çocukları doğru kitaplarla tanıştırmak ise bilgece ve özenle davranmayı gerektiren önemli bir sorumluluk. İyi bir çocuk kitabı, çocuğunuzun düşünme becerisini artırırken onun hem eğlenceli hem verimli vakit geçirmesini sağlar. İşte çocuklarınız için iyi bir yol gösterici olacak çocuk edebiyatının 8 klasik eseri…
1- Küçük Prens, Antonie de Saint-Exupery


Küçük Prens, sevgi, emek, bağlılık gibi duyguların, alınan derslerle ve kurulan dostluklarla pekiştiği bir klasik. Çocuklara sevgiyi, ön yargısız olmayı, kalbinin sesini dinlemeyi öğreten bu eser yetişkinler için de okunması gereken kitaplar listesinde yer alıyor. Fransa doğumlu bir pilot olan yazar, uçuş maceralarını ve sade dilini coşkulu duygularla Küçük Prens’te ustaca birleştiriyor. 

2- Define Adası, Robert Louis Stevenson

 Hepimizin hayalinde define haritası, korsan ve macera adası denilince oluşan ortak bir resim vardır. İşte Define Adası, çocukların hayal dünyasında bu efsanelerin yaratıldığı ilk klasiklerden biri. Bill ve arkadaşları korsanlarla olan mücadelelerinde hem defineyi hem dostluğun önemini buluyorlar. Çocuklarda empati duygusunu geliştiren ve doğayla ilişkiyi de güçlendiren Define Adası, Stevenson’un 1883 yılında yazdığı macera dolu bir çocuk romanı. 

3- Charlie’nin Çikolata Fabrikası, Roald Dahl

 Birçok çocuk kitabı gibi sinemaya uyarlanan, görselliğiyle çocukların renkli dünyasını besleyen Charlie’nin Çikolata Fabrikası, şehir dışında bir barakada, yoksul ama sevgi dolu bir dünyada başlıyor. Çikolata tutkusu etrafında şekillenen dünyada Charlie ile gizemli çikolata fabrikasının sahibi Bay Wonka’nın neşeli macerası çocukları bekliyor.  

4- Çocuk Kalbi, Edmondo de Amicis

 Amicis’in 1886 yılında tamamlayarak dünya klasiklerine kazandırdığı Çocuk Kalbi, üçüncü sınıfa giden Enrico’nun insanları tanımasının ve farklılıklardaki zenginliği öğrenmesinin hikayesi. Çocuk Kalbi çocuklara paylaşmayı, saygıyı, yardımlaşmayı ve ön yargısız olmayı yine bir çocuğun günlüğünden yola çıkarak anlatıyor.

5- Alice Harikalar Diyarında, Lewis Caroll

 Bir matematikçi olan Caroll, dehasını ve hayal gücünü bu renkli başyapıtta birleştiriyor. Alice’in semboller, sihirler ve merakla dolu macerası çok acelesi olan bir tavşanla karşılaşmasıyla başlıyor. Çocukların zaman kavramıyla tanışmasını eğlenceli hale getiren bu macera, serinin devamı olan “Aynanın İçinden” ile bambaşka dünyalara açılıyor. 

6- Peter Pan, James Matthew Barrie 

Çizgi filmlerin, boyama kitaplarının ve sinemanın hep çocuk kalan kahramanı Peter Pan, çocuklar için okunması gereken kitaplar listesinde her zaman yerini koruyor. Var Olmayan Ülke’de korsanlar, periler, Kızılderililer ve denizkızları ile dolu bu fantastik macera çocuklara hayal kurmanın yaşam boyu süreceği müjdesini veriyor. 

7- Harry Potter, J.K. Rowling

 Harry ve iki arkadaşının yaşayarak öğrenme üzerine kurulu olan maceraları hem edebiyat hem sinema klasikleri arasında çoktan yerini aldı. 8 kitaplık bu fantastik seri, eğlenceli, duygusal ve heyecanlı sahnelerle dolu büyülü bir yolculuk. Harry Potter çocuklara arkadaşlık ve dayanışma dolu renkli bir dünya sunuyor. 
 

8- Pippi Uzunçorap, Astrid Lindgren

 Pippi Uzunçorap, Astrid Lindgren'in üç kitaplık dizisinin sıra dışı kahramanı Pippi ve arkadaşlarının hikayesi. Pippi’yi bu kadar tuhaf kılan sadece uzun çorapları değil, üstün yetenekleri. Verandasında yaşayan atı ve maymunuyla Pippi, çocuklar tarafından çok seviliyor. Bu becerikli, hazırcevap ve tuhaf kız çocuğu çizgi film ve resimli romanlar dünyasında da oldukça popüler. 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
13 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.