Çocuklarınıza Para Biriktirmeyi Öğretmenin 5 Basit Yolu

Buradasınız

Çocuk 31 Temmuz 2019


Çocuklar, harcamaları konusunda savurgan davranabilir. Paranın anlamını bilmedikleri için tutumlu olamazlar. Bu nedenle onlara para biriktirmeyi anlatmak ve öğretmek gerekir. Ancak bunu yapmak her zaman kolay olmayabilir. Peki, çocuklara para biriktirme alışkanlığı kazandırmak için neler yapılmalı? Bu sorunun en basit 5 yanıtını sizler için yazdık... 

1. Oyunlarla para alışverişini öğretin
 


Çocuklara ilk önce paranın anlamını, daha sonra ise para yönetimini öğretmek gerekir. Bu bilinci aşılamak için ise çocuklarınızla evde oyun oynarken alışveriş temalı oyunları tercih edebilirsiniz. Oyun amaçlı bir alışveriş ortamı oluşturup ona vereceğiniz sahte paralarla alışveriş yapmasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra, masa oyunları da çocuklarda para yönetimi bilincinin oluşmasına yardımcı olur. 

2. Bir kumbara alarak onu teşvik edin
 
Çocukların alışkanlık kazanmasını sağlamak için onları teşvik etmeniz gerekir. Çocuğunuza alacağınız bir kumbara para biriktirmeyi öğrenmesini kolaylaştırır. Onunla birlikte kendinize de bir kumbara alıp siz de para biriktirebilirsiniz. Çünkü çocuklar, ailelerinde gördüğü davranışlardan etkilenir ve bu davranışları taklit etmeye çalışırlar. Bu nedenle bir alışkanlık kazandırmaya çalışırken ona örnek olmanızda fayda var.

3. Harçlık vererek parasını idare etme bilincini aşılayın

 

Çocuklara para biriktirmeyi öğretmek için öncelikle para kavramını anlatmak gerekir. Ona harçlık vererek kendi bütçesini oluşturmasını sağlayabilirsiniz. İlk haftalarda parasını hafta ortasında bitirebilir. Böyle bir durumda ona ekstra para verirseniz çocuğunuz muhtemelen para idaresini uzun bir süre sağlayamaz. Ancak ekstra para vermezseniz bir sonraki hafta harçlığını daha dikkatli harcayacaktır. Böylece bütçesini bir şekilde yönetmeyi öğrenecek ve para biriktirme alışkanlığını da zaman içerisinde edinecektir. 

4. Para biriktirmek için hedef koymasına yardımcı olun
 
Çocuğunuz bir şey istediğinde ona, istediği şeyi harçlıklarını biriktirip alabileceğini söyleyin. Böylece para biriktirmesi için ona bir sebep vermiş olursunuz. Çocuklar, ebeveynler gibi ileriye dönük planlar yapamaz. O nedenle onu bir hedef belirlemesi için teşvik etmelisiniz. Böylece parasını biriktirmek için istek duyar ve bu da alışkanlık edinmesine yardımcı olur. 

5. Çocuklarına alışveriş yapma özgürlüğü verin
 
Çocuklara kendi alışverişini yapma özgürlüğü vermek de onlara para biriktirmeyi öğretmenin basit yollarından biridir. Çocuklar paranın anlamını bilmez. Ailecek tatile gittiğinizde çocuklarınıza harçlık verip kendi alışverişlerini yapmaları için fırsat tanıyabilirsiniz. Bunun dışında, çocuklarınızı kendi alışverişlerinize de götürebilir ve sizi izleyerek fikir edinmelerini sağlayabilirsiniz. 

Kaynak:

https://www.paradurumu.com/cocuk-aile/cocuklara-para-biriktirmeyi-ogreten-yontemler-haberi-4212

https://www.tzv.org.tr/#/haber/1163

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.