Çocukların Olaylara Farklı Açılardan Bakmasını Sağlayacak 5 Yöntem

Buradasınız

Çocuk 02 Temmuz 2019

Çocukların yetişkinler gibi hayat tecrübesi olmadığı için olayları anlamlandırma şekilleri farklıdır. Herhangi bir olay karşısında yüzeysel nedenlere odaklanır ve genellikle problemlerini tek başlarına çözemezler. Ancak çocuklara farklı bakış açıları kazandırarak onların zihinsel gelişim sürecine destek verilebilir. Eleştirel bakış açısına sahip çocukların problem çözme yetenekleri gelişir ve karşılaştıkları olaylara daha akılcı şekilde yaklaşabilirler. Eleştirel bakış açısının kazandırılması, aileler tarafından basit tekniklerle sağlanabilir. Çocukların olaylara farklı açılardan bakmasını sağlayacak 5 yöntemi yazdık.

1. Her gün için bir soru belirleyin

Çocuğunuz için her gün yeni bir soru belirleyin. Hatta evin herhangi bir yerine asabileceğiniz panoya sorunuzu yazın. Bu soru, çocuğunuzun cevabını ezberden veremeyeceği bir soru olmalı. Çocuğunuzun farklı çözümler üretmesi ve zihnini geliştirmesi için mantıksal bir soru sormanız daha faydalı olacaktır. Gün sonunda yönelttiğiniz sorunun cevabı karşılığında ödül verebilir ve bunu bir oyuna dönüştürebilirsiniz. Oyun oynamak çocukları teşvik ettiğinden, bu süreç ikiniz için de daha keyifli hale gelecektir. 

2. “Neden?”i birkaç kez sorun

Çocuklar meraklıdır. Sizin de onu düşünmeye teşvik etmek için en az onun kadar meraklı olmanızda fayda var. Onunla diyalog halindeyken verdiği cevapların nedenlerini sorun. Bu şekilde farklı bakış açıları kazanabilir. Birden fazla kez “Neden?” diye sormanız, onun daha derin düşünmesini ve bir olayın birden çok nedeni-sonucu olduğunu fark etmesini sağlayacaktır. Bu yöntem bir süre sonra onun düşünme sistemine de yansıyacaktır. 

3. Farklı fikirler üretmeleri için teşvik edin

Çocuklar gün içerisinde çok farklı düşüncelere odaklanabilir. Ancak her çocuğun şüphesiz en fazla düşündüğü şeylerden biri oyun oynamaktır. Çocuğunuz farklı oyun fikirleriyle yanınıza geldiğinde onun fikirlerini geliştirmeye yardımcı olun. “Böyle yapsak daha iyi olmaz mı?, Şunu da eklesek sence nasıl olur?” gibi sorular sorarak onun fikrini önemsediğinizi belirtin. Bu şekilde, o da farklı fikirler üretmek için çekingen davranmayacak, aksine bu konuda bir hayli hevesli olacaktır. 

4. Karar almasını sağlayın

Çocuklar hep annelerinin, babalarının ya da öğretmenlerinin gözetimi altında oldukları için kendi kararlarını alamazlar. Alsalar dahi bu konuda oldukça çekingen davranırlar ve kararlarının nedenlerini ya da sonuçlarını düşünmezler. Çocukların farklı bir bakış açısı kazanmasını sağlamanın yöntemlerinden biri de onları karar almaya teşvik etmektir. Mesela çocuğunuz okula gitmek istemediğinde ona “Hayır, gideceksin” demek yerine, “Neden bunu istemiyorsun?” ya da “Okula gitmezsen derslerinden geri kalacağının farkında mısın?” gibi sorular sormanız, aldığı kararın sonuçlarını düşünmesine ve bu karara daha farklı açıdan bakmasına neden olur. Daha sonrasında benzer durumlarla karşılaştığında ise, neden-sonuç ilişkisi üzerine düşünmeye başlar.

5. Onunla fikir alışverişinde bulunun

 

Çocuklar fikirlerinin önemsendiğini bilmek ister. Onları daha eleştirel düşünmeye sevk etmek içinse fikir alışverişinde bulunmak iyi bir yöntemdir. Ailenizle ve evinizle ilgili günlük konularda çocukların da fikrini alarak, hem onları önemsediğinizi gösterebilir hem de düşünce şeklinin gelişmesine destek olabilirsiniz. Ayrıca bu yöntemle çocukların sorumluluk bilinci kazanmasına da yardımcı olabilirsiniz. 

Kaynak:

http://www.muthispsikoloji.com/cocuklar-elestirel-dusunme-becerisini-nasil-kazanir/

https://medium.com/@mekteppcom/%C3%A7ocuklara-ele%C5%9Ftirel-d%C3%BC%C5%9F%C3%BCnme-becerisi-kazand%C4%B1rman%C4%B1n-10-yolu-2943cb0ac21c

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 7 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.