Çocuğunuzun Telefon Bağımlısı Olup Olmadığını Anlamanın 5 Yolu

Buradasınız

Çocuk 14 Haziran 2019


Teknolojinin hayatımıza girişi pek çok şeyi kolaylaştırdı. Bilginin ulaşılabilir olması tüm dünyada iletişimi daha güçlü hale getirirken bazı alışkanlıkların da dijitalleşmesine sebep oldu. Önceden sokaklarda birbirleriyle oyunlar oynayıp sosyalleşen çocuklar, günümüzde yalnızca bilgisayar oyunlarıyla ya da mobil uygulamalarla zaman geçiriyor. Küçük yaşlardan itibaren çocuğun telefon, tablet ya da bilgisayar gibi teknolojik bir ürünle etkileşime geçmesi, bu ürünlerle ödüllendirilmesi ya da cezalandırılması uzun vadede çocuklarda teknoloji bağımlılığına yol açıyor. Çok küçük yaşlarda bile görülebilen telefon bağımlılığı, çocukları ciddi anlamda tehdit ediyor. Teknoloji bağımlılığı, çocuğun kulandığı teknolojik üründen uzak kaldığında patolojik rahatsızlıklara neden olabiliyor. Bu noktada ebeveynlere büyük iş düşüyor. Peki, çocuğunuzun telefon bağımlısı olduğunu nasıl anlarsınız, telefon bağımlılığının belirtileri nelerdir? Gelin hep birlikte inceleyelim... 

1. Telefonla olan ilişkisini gözlemleyin


Çocuğunuzun telefonla geçirdiği süreyi ve bu sürenin verimliliğini gözlemleyin. Eğer çocuğunuz çok uzun süreler boyunca telefonla oynuyor, yemek yemek gibi zaruri ihtiyaçlarını bile atlıyorsa bağımlılık başlamış olabilir. Telefon bağımlılığı olan çocuğun, ailesi ve çevresiyle olan sosyal ilişkileri azalır ve dış dünyaya karşı tavırlarından odaklanma problemi gözlemlenir. Ancak çocuğunuz telefonu yalnızca sosyalleşmek için de kullanıyor olabilir. Çocuğunuzun telefonla olan ilişkisini bağımlılık olarak nitelendirebilmek için bu durumu iyi analiz etmek gerekir. 

2. Telefondan uzak kaldığında nasıl tepki veriyor?


Telefon bağımlısı olan çocuklar, herhangi bir sebepten ötürü telefondan uzak kaldığında kendini huzursuz ve endişeli hisseder. Bu durumda ise agresif davranışlar sergileyebilirler. Çocuğunuz telefondan uzak kaldığında mutsuz ve kavgacı tavırlar sergiliyor, telefonu yeniden eline aldığında sakinleşiyorsa telefon bağımlısı olma ihtimali yüksektir.

3. Telefon elindeyken dış dünyayla ilişkisini kesiyorsa


Çocuğunuz telefonla ilgilenirken ona söylediğiniz şeylere tepki vermiyor, dikkatini bir an olsun bile telefonundan ayırmıyorsa bu bir bağımlılık göstergesidir. Telefonun başındayken onlara ulaşamazsınız, söylediğiniz şeyler hakkında ilgisizdirler. Ancak telefon ya da oyun hakkında bir şey söylediğinizde dikkati çekebilirsiniz. 

4. Telefonla oynamayı diğer aktivitelere tercih eder


Önceden arkadaşlarıyla dışarı çıkan, okul etkinliklerine katılan çocuğunuz artık yalnızca telefonuyla vakit geçirmek istiyor ve zevk aldığı diğer aktivitelerle ilgilenmiyorsa telefon bağımlısı olabilir. Telefon bağımlısı çocuklar, boş zamanlarının hepsini telefonla geçirmek ister ve sosyalleşme tekliflerini reddeder. Öte yandan, ödev yapması ya da ders çalışması gereken zamanı da telefonla geçirir.

5. Onu üzen olayların ya da bir başarısının ardından telefonla ödüllendirilmek istiyorsa


Çocuğunuzun mutsuz olduğunda kendini daha iyi hissetmek için telefonla vakit geçirmek istemesi ya da bir başarısının ardından telefonla zaman geçirerek ödüllendirilmeyi beklemesi bağımlılık belirtisi olarak görülebilir. 

Çocuğunuzda bu belirtilerden birkaçı ya da tamamı varsa önlem alma vaktiniz gelmiş demektir. Bu aşamada müdahaleye başlamadan önce bir uzmana danışmakta fayda var. Teknolojiyi hayatımızdan çıkarmamız pek mümkün olmadığı için en azından belirli bir süre telefon detoksunun ardından çocuğunuzun telefon kullanımı için belirli zamanlar oluşturabilirsiniz. Onunla karşılıklı konuşarak sosyal aktivitelere daha fazla katılmasını isteyebilirsiniz.

Kaynak:

http://www.emfprotectionstore.com/content/page/five-signs-your-child-is-addicted-to-technology.html
https://www.melbournechildpsychology.com.au/blog/does-your-child-have-a-technology-addiction/

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.