Ana içeriğe atla

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Çocuğunuzla Beraber Yapabileceğiniz 6 Ev Yapımı Oyuncak
Çocuğunuzla Beraber Yapabileceğiniz 6 Ev Yapımı Oyuncak

iyihisset.com

25 Eyl 2019

 
Çocuğunuzla beraber oyuncak mağazalarında saatlerinizi geçirmenize gerek yok! Ailecek yapabileceğiniz ev yapımı oyuncaklar sayesinde birlikte kaliteli vakit geçirirken bir yandan da onun gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Çocuğunuzun yaratıcılığını ve el becerisini geliştirecek bu aktivite, ailenizin favori etkinliği olacak! İşte sizler için derlediğimiz, oynaması kadar yapması da birbirinden eğlenceli 6 ev yapımı oyuncak...

1. Kilden oyuncaklar
 
Listemize yapımı en pratik oyuncaklardan biriyle başlayalım. Büyük kırtasiyelerde ya da hobi marketlerde bulabileceğiniz kil hamurunu birçok alanda kullanabilirsiniz. Bunlardan biri de oyuncak yapımı! Kil hamurunu alın, dilediğiniz gibi şekil verin ve kurumaya bırakın. 3-4 saat içerisinde kuruyup sertleşen kil hamuru, çocuğunuz için vazgeçilmez bir oyuncak olacak. Ayrıca kil hamurunu yoğurmak ve şekil vermek, çocuğunuzun yaratıcılığını geliştirirken el kaslarını da güçlendirecek.

2. Ev yapımı kar küresi
 
Öncelikle uygun boyutlardaki bir kavanozu iyice temizleyin ve kurulayın. Ardından kar küresinin içerisine koymak istediğiniz figüre karar verin. Yılbaşı ağacı iyi bir fikir olabilir. Figürü suya dayanıklı bir yapıştırıcı yardımıyla kavanozun kapağının iç kısmına yapıştırın. Ardından kavanozun beşte üçüne su, beşte birine ise eczanelerden satın alabileceğiniz gliserini ekleyin. Bu karışımın üzerine dilerseniz suni kar dilerseniz sim ekleyebilirsiniz. Seçim sizin! Son olarak tüm malzemeleri bir kaşık yardımıyla karıştırın ve kavanozun kapağını kapatın. İşte, kar küreniz hazır!

3. Keçeden oyuncaklar
 
Keçeden oyuncak yapmak, oldukça klasik bir yöntem olsa da bu aktiviteyi daha eğitici bir hale getirmeniz mümkün. Öncelikle çocuğunuzla birlikte nasıl bir oyuncak tasarlamak istediğinize karar verin. Hatta bunun için çocuğunuzdan birkaç çizim yapmasını isteyebilirsiniz. Bu sayede çocuğunuz yaratıcı düşünebilir ve çizim yeteneğini de geliştirebilir. Oyuncak yapımı için ihtiyacınız olan şeylerse oldukça basit: Farklı renklerde keçe, iğne, iplik ve oyuncakların içini doldurmak için elyaf!

4. Tuvalet kağıdı rulosundan figürler
 
Yaşı henüz küçük olan çocuklar için yapımı oldukça kolay bir oyuncakla karşınızdayız! İhtiyacınız olan malzemeler ise şöyle: Biraz keçe, boş bir tuvalet kağıdı rulosu, sulu boya, farklı renkte fon kartonlar ve sallanan gözler! Çocuğunuzun el ve göz koordinasyonunu geliştirecek bu oyuncağı hazırlarken birlikte oldukça keyifli zaman geçirebilirsiniz. Bırakın çocuğunuz yaratıcılığını konuştursun!

5. Çorap kuklalar
 
Yapımı da oynaması kadar eğlenceli olan bir oyuncakla listemize devam edelim! İhtiyacımız olan malzemeler, dirseğinize kadar uzanan bir çorap, makas, karton, sallanan gözler, ip ve yapıştırıcı. İlk olarak kartonu elips şeklinde keserek başlıyoruz. Ardından çorabı ters çevirin ve kartonu içerisine yerleştirin. Zor kısım çoktan bitti! Şimdi kuklanızı dilediğiniz gibi süsleyin. Her şey sizin yaratıcılığınıza kalmış!

6. Plastik şişelerden uzay roketi
 
Yapımı diğer oyuncaklara kıyasla biraz daha zor olsa da, çocuklarınız bu uzay roketine bayılacak! İhtiyacınız olan malzemeler ise iki büyük şişe, renkli elektrik bantları, maket bıçağı, mukavva ve alüminyum folyo. Şişeleri ortadan ikiye keserek başlayın. Ardından fotoğrafta gördüğünüz şekilde birleştirin. Roketiniz için mukavvadan kanatlar kesin ve kanatları alüminyum folyoyla kaplayın. Roketinizin arka kısımlarına maket bıçağıyla dikey kesikler açın ve hazırladığınız kanatları bu kesiklere yerleştirip bantla sabitleyin. Dilerseniz renkli bant şeritleriyle roketinizi süsleyebilirsiniz.

Kaynak: 
https://www.eniyihediyefikirleri.com/2015/08/kar-kuresi-nasil-yaplir.html
https://www.eviminaltintopu.com/corap-kukla-ornekleri/

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.