Ana içeriğe atla

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Çocuğunuza Okulu ve Dersleri Sevdirmenin 5 Eğlenceli Yolu
Çocuğunuza Okulu ve Dersleri Sevdirmenin 5 Eğlenceli Yolu

iyihisset.com

04 Eyl 2019

 
Her yıl eylül ayında yeni eğitim - öğretim döneminin başlamasıyla birlikte binlerce öğrencinin de okul hayatı başlıyor. Henüz 6 yaşında okula giden minikler içinse okula adapte olmak epey zor. Aklı oyunda olan miniklerin neredeyse gün boyu okulda ailelerinden ayrı kalması ve farklı bir sosyal çevreye adapte olması zaman alıyor. Bu süreçte ebeveynlere büyük iş düşüyor. Çocuğunuzun okula ısınmasını sağlayarak ona okulu ve dersleri sevdirmenin 5 eğlenceli yolunu sizler için yazdık. 

1. Okul hakkında bilgi verin
 
Okulun ilk günü çocuğunuzu biraz daha erken uyandırıp ailece kahvaltı yaparak onun yeni eğitim döneminin ilk gününe motive başlamasını sağlayabilirsiniz. Kahvaltı sırasında çocuğunuzun okul hakkındaki düşünceleri hakkında sohbet ederek tedirginliğini giderebilirsiniz. Okul hakkında kendisine bilgi verip yeni arkadaşları olacağından ve keyifli aktiviteler yapacağından bahsederek okula ısınmasına yardımcı olabilirsiniz.

2. Onu okulda bıraktığınızda tedirgin olmayın 
 
Çocuklar kadar ebeveynler de çocuklarını okulda bıraktıkları zaman tedirgin olabilirler. Ancak bunu kesinlikle çocuğunuza yansıtmamalısınız. Bu, onun daha fazla kaygılanmasına neden olacaktır. Çocuğunuzun okulu sevmesi için kendini güvende hissetmesi gerekir. Siz tedirgin olduğunuzda çocuğunuz da bundan etkilenecek ve okula karşı önyargılı olacaktır.

3. Ders çalışması için bir çizelge oluşturun
 
Çocuğunuzun bir programa göre hareket etmesi onun daha kolay adapte olmasını sağlar. Ancak hazırlayacağınız programın, çocuğun dersleri ve yaşı göz önüne alınarak hazırlanması ve çok yoğun olmaması gerekir. Derslerin yanı sıra eğlenceye de vakit kalması, onun kendini daha rahat hissetmesini ve dersleri sevmesini sağlar. Hatta ders çalışma saatlerinin aralarına keyifli aktiviteler koyarak çalışmayı daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

4. Motive olmasını sağlayın
 
Çocuğunuzu ders çalışmaya teşvik etmek için onu ödüllendirebilirsiniz. Haftalık programına uyduğu sürece onun seçtiği ya da sizin belirlediğiniz bir şeyle onu sevindirebilirsiniz. Ödül sistemi, çocuğunuzun ders çalışması için motive olmasını sağlayacaktır. Ancak programa uymadığında çocuğunuzu cezalandırmak doğru değildir. Bunun yerine kendisiyle konuşarak programına uyması konusunda onu destekleyebilirsiniz. 

5. İlgi ve yeteneğine göre bir faaliyete katılması için teşvik edin
 
Çocukların okula gitmeyi bir zorunluluk olarak görmesi, okulu sevmemelerine neden olur. Bu nedenle çocuğunuzun okulu bir görev gibi değil, sosyalleşip eğlenebileceği bir ortam olarak görmesini sağlamanız gerekir. Bunu ise, onu ilgi alanlarına göre yönlendirerek yapabilirsiniz. Çocuğunuz resimden hoşlanıyorsa, onun daha fazla resim yapmasını sağlayabilirsiniz. Eğer okulunda ilgi alanına göre özel dersler ya da kulüpler varsa oraya katılması için teşvik edebilirsiniz. Ayrıca bu, çocuğunuzun sorumluluk bilincinin de gelişmesine yardımcı olacaktır. 

Kaynak:
https://www.buseterim.com.tr/tr/yasam/anne-cocuk/cocuklara-ders-calismayi-sevdirmenin-yollari#6-calisma-sirasinda-cep-telefonunu-ne-yapmali
https://cicicee.com/cocuklara-okulu-sevdirme-yollari/

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.