Çocuğun Yalan Söylediğini Fark Eden Ebeveynlerin Yapması Gereken 7 Şey

Buradasınız

Çocuk 07 Mayıs 2019

Çocuklar, henüz yalanın ne olduğunu tam olarak bilmedikleri yaşlarda bile yalana başvurabiliyorlar. Bunu kimi zaman kendilerini korumak için kimi zaman da başkalarını örnek alarak yapıyorlar. Özellikle küçük çocuklar yalan söylerken yetişkinlerin aksine karşılarındakini aldatma amacı gütmüyorlar. Yalanlar hayal ürünü, ihtiyaca yönelik, sosyal nedenlerle, kendini korumaya yönelik, alışkanlık ürünü, abartı amacı taşıyan ya da patolojik olabilir. Öncelikle çocuğunun neden yalan söylediğini anlamaya çalışan ebeveynler, ardından onlara nasıl yaklaşmaları gerektiğini bilmeliler. Çocuğunuzun yalan söylediğini fark ettiğiniz durumlarda yapabileceğiniz şeyleri sizler için sıraladık…

 

1.Çocuğunuz üzerinde baskı kurmayın

Eğer çocuğunuz yalan söylüyor ya da bir şeyleri gizliyorsa baskı veya tehdit hissediyor olabilir. Ebeveyn olarak bu baskı ya da tehditi farkında olmadan oluşturmuş olabilirsiniz. Aşırı baskı uygulamaktan vazgeçerseniz çocuğunuzun da yavaş yavaş yalan söylemeyi bıraktığını görebilirsiniz.

 

2. İlgi gösterin

Çocukların yalana başvurmalarının en büyük sebeplerinden biri de ilgi çekmek istemeleri. Ebeveynlerin ilgisini çekemeyen, yalnız ve ilgisiz bırakılan çocuklar dikkat çekmek için yalana başvurabilir. Çocuğunuzla daha fazla ilgilenmeye çalışın. Onun sevdiği aktiviteleri beraber yapın ve ona her zaman yanında olduğunuzu söyleyin.

 

3. Çocukları kendi yalanlarınıza alet etmeyin

Ebeveynlerin sık sık yaptığı şeylerden biri de çocukları kendi pembe yalanlarına alet etmeleri. Küçük yaşlardan itibaren anne-babasını rol model alan çocuklar da yalan söylemeyi normalleştirip anne-babalarını örnek alıyor. Örneğin, ebeveynlerden biri çocuğuna çikolata alıp “Sakın annene/babana söyleme, aramızda.” derse çocuk yalan söylemeyi normalleştiriyor.

 

4. Asla şiddet uygulamayın

Konu ne olursa olsun; şiddet, çözüm yöntemleri arasında asla yer almamalıdır. Çocukla olan iletişimi yerle bir ederken psikolojisinde de olumsuz etkiler yaratır. Fiziksel ve duygusal şiddete maruz kalan çocuklar, bu şiddetten kendilerini korumak için çok daha fazla yalana başvuracaktır.

 

5. Çocuklarınıza güvenin

Güven her ilişkide olduğu gibi çocuk ve ebeveyn arasındaki ilişkide de oldukça önemlidir. Çocuk, anne/babasının kendisine güvenmediğini fark ederse ve sürekli “Yalan söylüyorsun!” gibi cümlelere maruz kalırsa “Zaten bana güvenmiyorlar.” psikolojisine girip yalan söylemeye devam edecektir. Ona güvendiğinizi söyleyin.

 

6. Mükemmeliyetçi olmayın

Eğer aşırı mükemmeliyetçi davranıp sürekli çocuğunuzda bir kusur bulma eğiliminde olursanız çocuğunuz sizi memnun etmek için kendini yeterli görmediği durumlarda yalan söyleyecektir. Onu her koşulda sevdiğinizi ve bunu hiçbir şeyin değiştiremeyeceğini söyleyin. Onu başkalarıyla kıyaslamayın. 

 

7. En ufak bir olumsuzlukta bile suçlu aramayın

 

Hayat iniş çıkışlarla doludur ve kimse mükemmel değildir. Elbette günlük hayatta pek çok problem çıkabilir ve aksilikler olabilir. Örneğin bardağın kırılması, suyun açık kalması gibi küçük problemleri büyük bir olay haline getirip suçlayacak birilerini arıyorsanız, çocuğunuz bir süre sonra yalan söylemeye başlayacak ve kendini korumaya çalışacaktır. Suçlu aramayın. 

 

Kaynak: 

https://www.quickanddirtytips.com/parenting/behavior/stop-child-lying

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 12 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.