8 Soruda Devam Sütü Hakkında Merak Edilen Her Şey

Buradasınız

Çocuk 14 Haziran 2019


Doktorlara göre en az altı ay süreyle bebeklerin sadece anne sütüyle beslenmesi gerekiyor. Sütünüzün yeterli gelmediği zamanlarda ise devam sütü devreye giriyor. Ancak pek çok annenin aklında devam sütüyle ilgili şöyle endişeler var: “Devam sütü bebeğim için besleyici olur mu, nasıl hazırlanmalı, ne zaman ve ne kadar verilmeli?” İşte bu mühim soruların yanıtlarını sizler için yazdık.

1. Devam sütü nedir?
 


Anne sütünün yetmediği durumlarda bebeğin beslenmesi ve gerekli besin maddelerini kazanması için takviye olarak formül süt, yani devam sütü verilir. Devam sütlerinin çoğu inek sütüdür. Ancak inek sütünde alerjik reaksiyon tehlikesi olduğundan en az 8 ay bebeğin vücudu buna hazır değildir.

2. Anne sütü ile farkı nedir?
 
Devam sütü ile anne sütü arasında sindirim bakımından farklılıklar mevcut. Devam sütünde kazein proteinleri ve peynir altı suyu var. Anne sütünde ise kazein proteini daha az olduğundan sindirimi daha rahat. Devam sütü her bakımından anne sütüne en yakın şekilde üretilmeye çalışılsa da, aralarında birtakım farklar bulunuyor.

3. Devam sütü faydalı mı?
 
Anne sütünün yetersiz olduğu durumlara devam sütü devreye giriyor. Bu nedenle bebeğin sağlığı için devam sütünün büyük faydası bulunuyor. Ancak yine de bebeğin en yüksek verimi alabilmesi için anne sütünü ilk seçenek olarak değerlendirmesi çok önemli.

4. Devam sütü yerine ek gıda verilebilir mi?
 
0-1 yaş arasında devam sütü yerine evde hazırlanan gıdalarla bebekleri beslemenin yanlış bir yöntem olduğu doktorlar tarafından sıkça belirtiliyor. Böyle bir yöntem izlenildiği takdirde, devam sütünü bile hazmetmekte zorlanan bebeklerin sindirim sistemleri daha da zorlanmış oluyor. Bebekler evde yapılan yemeklerle beslendiği takdirde yüksek kalori alır ve bu da ileride obezlik tehlikesi başta olmak üzere pek çok sağlık sorununa neden olabilir.

5. Ne zaman verilmeli?
 
Devam sütünün genellikle altıncı aydan sonra verilmesi doktorlar tarafından öneriliyor. Doktorların tavsiyesine göre sebze çorbaları, yoğurt, kahvaltı, tarhana çorbası, kaşık maması gibi ek gıdalar da yanında tercih edilebilir. Ancak bu besinler bebeğin ihtiyacına göre az miktarda verilip temel gıda olarak devam sütüyle devam edilmeli. Gün içerisinde saat kaçta verileceği çok önemli değil, ancak ek gıdaların genellikle gün içerisinde verilmesi tavsiye ediliyor. Kısa bir raf ömrüne sahip olan devam sütleri mutlaka 48 saat içinde tüketilmeli.

6. Ne kadar verilmeli?
 
Anne sütüyle beslenen bebekler her seferinde ortalama olarak 100 veya 120 ml. süt alır. Bu sütün yetersiz kaldığı durumda, yine anne sütündeki gibi üç saat aralıklarla 100 veya 120 ml, maksimum 150 ml. devam sütü verilmesi gerekir. Bebeğiniz büyüdükçe, ek gıdalar üç ana öğün şeklinde verildiğinde, devam sütü de ara öğünlerde verilebilir. Genellikle 1-3 yaş arası bebeklerde devam sütü verilmesi önerilir.

7. Devam sütü nasıl hazırlanır?
 
Devam sütü hazırlanırken kullanılacak su mutlaka kaynamış ve ılınmış olmalıdır. Bu sayede bebeğinizin vücuduna zararlı mikropların girmesine engel olabilirsiniz. Her 30 ml. su için 1 silme ölçek devam sütü konulması önerilir. Devam sütü hazırlanırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri de hijyen konusudur. El temizliğine dikkat etmek ve biberonun temiz olması gibi detaylara özen gösterilmesi gerekir.

8. Devam sütleri nasıl formdadır?
 
Devam sütleri; kullanıma hazır, toz ve sıvı konsantre olmak üzere üç farklı şekilde piyasada bulunuyor. Bu noktada bebeğiniz için doktorunuza danışarak seçebilirsiniz.

Kaynak:

https://www.anneysen.com/ilk-yil/makale/bebek-beslenmesi-10-soruda-devam-sutu-hakkinda-merak-ettiklerin_10700

http://www.hurriyetaile.com/bebek/bebek-beslenmesi/devam-sutune-ne-zaman-baslanmali_18457.html

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 12 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.