Baba Olmayı Kolay Sanmayın Beyler: Beklentiler/Gerçekler

Buradasınız

08 Haziran 2016

Altı kardeşiyle beraber babası tarafından büyütülen Sonora Smart Dodd, anneler için özel bir gün varken neden babalar için de öyle bir gün olmadığını küçüklüğünden beri merak etmişti. Çocuğunu sevgiyle sarıp sarmalayan, tüm hayatını onlara adayan babaları neden es geçiyorduk? Sonora’nın çabaları sayesinde ilk Babalar Günü 1910 yılında kutlandı. O zamandan beri her haziranın üçüncü pazarını pek sevgili babalarımızı kucaklamaya, onları hediyelere ve öpücüklere boğmaya ayırıyoruz.

Çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız, baba olmayı kolay sanmayın beyler. Bebeğiniz her zaman bakımı kolay minik bir kuş olarak kalmayacak. Minik yavrunuz büyürken onunla geçinmek zorlaşacak ve zamanı gelince de yuvadan uçacak; ama sizin göreviniz baki kalacak: Onu koruyup gözetmek.

Aşkınızın meyvesi minik yavrunuzun dünyaya ve kucağınıza gelmesini sabırla beklediniz. Beklentiler ve gerçekler her zaman birbirini tutmasa da olsun, baba olmak mükemmel bir şey. J

Beklenti: İlk Aylarda Tatlı Yorgunluk Yaşayacağız

Minik sevgili yavrular anne ve babalarına her an ihtiyaç duyarlar ve bu bazen yorucu olabilir. Ama gülümsemeleriyle kalpleri eriten bebeklere bakmak ne kadar zor olabilir ki? Sevgi dolu anlar, yorgunluklara tatlı bir hava katar.

Gerçek: “Allah’ını Seven Üzerime Toprak Atsın.” Demeye Hazır Olun

Geceniz gündüzünüze karışacak; çünkü bebekler ağlama zamanlarını sizin günlük programınıza göre düzenlemez.

38 saatlik uykusuzluğun ardından tam uykuya dalarken minik kuşunuz sizi çığlıklarıyla yanına çağıracak. “Şimdi gazımı çıkar bakalım, babalık!”

Beklenti: Dekorasyon Derslerinde Gösterilecek Rengârenk Çocuk Odaları

Evlere neşe getiren çocukların odasını düzenlemek başlı başına bir sanat; birbirinden keyifli dekorasyon fikirleriyle yuvanızın mutluluk köşesi olarak tasarlayacağınız odalarda çocuklarınız sağlıklı bir şekilde büyüyecekler.

Gerçek: Bir File Kiralasak Bu Oda Daha Düzenli Olur

Minik bebeğiniz her büyüme döneminde sizi farklı şekillerde dağınık odalarla karşılayacak. Çocukken oyuncakların arasında onu bulabilirseniz şanslı hissedeceksiniz; o gün ayağınıza lego batmadıysa yatmadan önce şükür duası edeceksiniz. Ergenliğinde ise odasını görmek bile istemeyeceksiniz. Elbette her çocuk aynı değil ama siz yine de hazırlıklı olun diye söylüyoruz.

Beklenti: Benim Çocuğum Bir Sanat Dâhisi

Tabii ki aşkınızın meyvesinden daha yetenekli, daha parlak zekâlı bir çocuk yok. O, dünyaya benzersiz estetik anlayışıyla beraber geldi ve Picasso gibi 6 yaşında sanat harikası resimler yapmaya başlayacak.

Gerçek: Kafam Acıdı Evladım, Git Biraz Ötede Çal Şunu

Üzgünüz, sanat dâhileri dünyaya 100 yılda bir geliyorlar ve genelde ailede sanatçı genleri olması gerekiyor. Üstelik sanat dallarında başarılı olmak, disiplinli bir şekilde uzun süre boyunca pratik yapmakla gerçekleşiyor. Çocuğunuz ilkokul resim derslerinde iki dağ arasından doğan güneş ve akan nehir manzarasından daha farklı şeyler çizebiliyorsa, o zaman hayal kurmaya başlayabilirsiniz. Ve onu desteklemeyi kesinlikle ihmal etmemelisiniz.

Beklenti: Geleceğin Altın Madalyalı Sporcusunu Büyütüyoruz

Ailenizde bir şampiyon yetişiyor. Şimdiden imzalı fotoğraflarını hazırlamaya başlamak iyi bir fikir gibi. Yüzme, futbol, tenis ya da kayak kurslarıyla onu çok yönlü bir sporcu yapacaksınız; o da ilk kupasıyla size teşekkür edecek.

Gerçek: Sportiflik Ne Arar Pazarda?

Çocukluk ve ergenlik dönemlerinde iskelet sistemi henüz gelişim aşamasında olduğu için çocukların sakarlık yapabilmeleri gayet normal bir durum. Herkes atletik ve çevik olacak diye bir anayasa da yok. Ayrıca bazı çocukların zaten sporla hiç işi olmaz; daha çok çizgi film izlemek isterler. Çocuğunuzu spora yönlendirin; ama onu bir yarış atı olarak düşünmeyin. Bu arada da akıllı telefonunuz her an yakınınızda olsun, komik sakarlık video’suyla çocuğunuz en azından internet ünlüsü olabilir.

Her Babanın Ana Sorumluluğu: Çocuklarına Güvenli Gelecek Sağlamak

Baba olmanın anlamı dünyaya sadece bir çocuk getirmekten ibaret değil. Ailenizi her şeyin üstünde tutmalı, çocuklarınıza mutlu bir gelecek sunmalısınız. Güvenli bir geleceğin yolu, başarılı eğitim hayatından geçiyor. Günümüzde ise bilgi, en çok değer verilen şey. Unutmayın, her ay ayıracağınız küçük meblağlarla çocuğunuza koskocaman bir dünya bırakabilirsiniz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
9 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.