Zamanınızı Doğru Kullanarak Verimliliğinizi Arttırmanın 5 Yolu

Buradasınız

Aile 27 Aralık 2019

Günümüzde zamanı doğru ve verimli kullanmak hiç olmadığı kadar önemli. Birçok insan, koşuşturmayla geçen günlerin ardından sorumlulukların altında eziliyormuş hissine kapılsa da planlı yaşamak düşündüğünüz kadar zor değil! Hayatını planlı yaşamayı sevenlerin ve zamanını verimli kullanmak isteyenlerin tercihi bireysel emeklilikle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

Günlük hayatın kalabalığından uzaklaşıp zamanını verimli kullanmak isteyenlerin yapması gerekenleri yazdık. İşte zamanınızı doğru kullanarak verimliliğinizi arttırmanın 5 yolu...

 

1. Programlı olmaya özen gösterin

Programlı bir hayata sahip değilseniz ne yazık ki zaman yönetimi konusunda başarılı olmanız mümkün değil! Unutmayın, yaşadığımız çağda zaman, her şeyden çok daha önemli. Bu nedenle işlerinizin bir dağ gibi önünüzde birikmesini istemiyorsanız hayatınızı planlamaya ve programlamaya özen göstermelisiniz. Doğru bir zaman yönetimi için gününüzü planlayabilir ve işlerinize gerektiği kadar vakit ayırmayı alışkanlık haline getirebilirsiniz.

 

2. İşlerinizi ertelemeyin

Zamanı verimli kullanmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri de işlerinizi ertelememek! Eğer yapılması gereken işleriniz varsa işlerinizi ertelemeyin ve o an yapın. Olur da işlerinizi ertelemeye başlarsanız zaman geçtikçe enerjinizi kaybedeceğinizi ve ertelemeye devam edeceğinizi unutmayın. İşlerinizi ertelemek istediğinizde programınızın aksayacağını ve karışacağını düşünerek kendinizi motive edebilirsiniz. Örneğin yorgun hissettiğiniz günlerde işlerinizi ertelemek yerine enerjinizi yükseltecek aktiviteler yapabilirsiniz. Bu sayede yapmanız gereken işleri başarmanın keyfini sürebilirsiniz!

 

3. Kendinizi tanıyın

Zamanınızı verimli kullanmanın en önemli adımlarından biri de kendinizi iyi tanımaktır. Aksi takdirde planlarınızı doğru yapamaz ve gerçekçi bir program oluşturamazsınız. Örneğin sosyal medya ya da televizyon gibi vakit öldürme araçlarına karşı bir zaafınız varsa bu araçlara bir süre veda etmek sizin için oldukça faydalı olacaktır. Özellikle “sadece beş dakika” diyerek saatlerimizi harcadığımız bu aktiviteler, zamanınızı verimli kullanmanızı engeller. Bu nedenle kendinizi iyi tanımalı, sizi meşgul edecek ve programınızı aksatacak aktivitelerden kaçınmalısınız.

 

4. Uyku saatlerinizi gözden geçirin

İşlerinizi yetiştirebilmek için uykunuzdan vazgeçmek, uzun vadede fiziksel ve ruhsal sağlığınızı etkileyebilir. Bu nedenle uykunuzu bir düzene oturtmak düşündüğünüzden çok daha önemli. Vücudunuzun ihtiyacı olan uyku minimum 6, maksimum 8 saattir. Bu saatler arasında uyumaya ve vücudunuzu yormamaya dikkat etmelisiniz. Aynı şekilde gereğinden fazla uyumak, miskinlik yapmak ve yatakta vakit geçirmek de zamanınızı verimli kullanmanızı engelleyecektir.

 

5. Önceliklerinizi belirleyin

Zamanınızı verimli kullanmak istiyorsanız öncelikleriniz konusunda gerçekçi davranmanız şart! Eğer önceliklerinizi belirlemezseniz aciliyeti olmayan işlere takılı kalır, acil işlereyse gereken özeni gösteremezsiniz. Bu nedenle programınızı oluştururken bir öncelik sırası yapmanızda fayda var. Ek olarak önceliklerinizi belirlerken daha önce de bahsettiğimiz gibi kendinizi tanımanız oldukça önemli. Bu sayede hangi işin daha çok vaktinizi alacağını ya da hangi işi daha çabuk bitirebileceğinizi de anlayabilirsiniz. Böylelikle öncelik sırası yapmak sizin için çok daha kolay olacak!

 

 

Kaynak:

https://paratic.com/zamani-etkili-kullanmanin-yollari/

https://www.uplifers.com/zaman-yonetimi-hayatinizi-duzene-sokabilecek-14-oneri/

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.