Satın Almak Yerine Evde Hazırlayabileceğiniz 6 Ekolojik Çözüm

Buradasınız

Aile 21 Haziran 2019

Özellikle son yıllarda küresel ısınmanın artması, buzulların erimesi ve doğal kaynakların tükenmesi gibi birçok çevresel felaketle karşı karşıyayız. Bunların nedenleri arasında ise kimyasal gazlar, atıklar ve doğada kısa sürede çözünemeyen diğer maddelerin kullanımı geliyor. Doğaya ve çevreye karşı duyarlı olmak, yaşadığımız gezegenin koşullarını daha iyi hale getirmek için hayli önemli. Çevre kirliliğini önlemek için daha bilinçli hareket etmeliyiz. Yeni ürünler satın almak yerine kullanılmayan eşyaları değerlendirip pratik ekolojik çözümler üretmek mümkün. Evde hazırlayabileceğiniz 6 çevre dostu ürünü sizler için listeledik.

 

1. Kendi deterjanınızı üretin

Kimyasal ürünlerin, her ne kadar kaliteli olsalar da sağlığımız ve çevre açısından pek yararlı olduğu söylenemez. Deterjanları dışarıdan almak yerine evinizde yaparak çevreyi korumaya evinizden başlayabilirsiniz. Hem maliyeti daha düşük hem de çevre dostu ev yapımı deterjanları üretmek ise oldukça basit. 

 

1 kalıp sabun, yarım su bardağı limon tuzu, yarım su bardağı tuz ve suyu karıştırdıktan sonra buz kalıbına dökün ve bir gece kurumasını bekleyin. Doğaya dost çamaşır deterjanınız hazır!

 

Bulaşık makinesi deterjanı için ise yarım su bardağı limon, karbonat ve tuzu suyla karıştırarak yine aynı şekilde buz kalıplarına paylaştırın. Bir gece sonra kullanmaya başlayabilirsiniz. Aynı zamanda bulaşık makinesinde parlatıcı yerine sirke kullanabilirsiniz.

 

2. Ahşabın gücünden faydalanın 

Yeni bir karyolaya ihtiyacınız varsa, satın almak yerine eski ahşapları değerlendirerek dekoratif bir karyola yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan şeyler ise yalnızca ahşap palet, zımpara ve vernik. Ahşap paletlerinizi zımparalayarak işe başlayın, sonrasında tozlarını temizleyerek vernikleyin. Vernikler kuruduktan sonra daha sağlam olması için paletlerinizi birbirine vidalayabilirsiniz. Dilerseniz paletleri boyayarak yatak odanızı renklendirebilirsiniz. Son olarak yatağınızın boyutuna göre paletlerinizi birleştirin. Ve yeni dekoratif ve çevre dostu karyolanız hazır!

 

3. Kendi makyaj malzemelerinizi yapın 

Kozmetik sektörü giderek büyüyor ve ürün gamındaki çeşitlilik artıyor. Son dönemde artan fiyatları da düşününce makyaj yapmayı seven kadınlar için zaruri bir ihtiyaç olan kozmetik ürünlerini almak oldukça maliyetli oluyor. Hem daha doğal bir ürün kullanmak hem de tasarruf etmek isteyenler için evde kozmetik ürünler yapmak mümkün. Ruj, rimel, far, hatta allık bile evde hazırlanabilecek kozmetik ürünlerden yalnızca birkaçı. 

 

Ruj yapımı için 1 yemek kaşığı balmumu ya da vazelini benmari usulü eritin. İçerisine birer çay kaşığı vanilya, istediğiniz bir renkte gıda boyası ve 1 tatlı kaşığı gliserin ekleyerek karıştırın. Ardından küçük kaplara koyup soğumaya bırakın. 

 

Evde far yapmak için ise; birer yemek kaşığı pirinç unu ve kakaonun içerisine 1 tatlı kaşığı shea yağı koyarak 10 dakika karıştırın. Kahve tonlarında bir far elde edeceksiniz.

 

4. Eski eşyalarınızı kitaplık olarak değerlendirin

Kitaplık her evin ihtiyaçlarından. Kullanmadığınız birçok eski eşyanıza minik raflar ilave ederek harika kitaplıklar tasarlayabilirsiniz. Gençken bir hevesle aldığınız gitarınız, artık eskidiği için kullanmadığınız merdiveniniz, antika komodininizin çekmeceleri… Tüm bunları şık bir kitaplığa dönüştürmek mümkün. Gitarınızın ön yüzünü sökün ve içerisine ölçüsüne uygun olan raflar alıp monte edin. Kısa sürede kitaplığınız hazır! 

 

5. Kendi saksınızı yaratın

Evinizin içerisinde, balkonunuzda ya da bahçenizde yetiştirdiğiniz sebzeler, meyveler ve çiçekler için atık ürünlerden yapabileceğiniz pek çok saksı alternatifi bulunuyor. Plastik su şişelerini ya da yoğurt kaplarını kesip istediğiniz renge boyayarak yaratıcı saksılar tasarlayabilirsiniz. İstediğiniz boyut ve formlarda toprak saksılar da yapmanız da mümkün. 

 

Bitkilerinize hayat verecek toprak saksı yapımı için gerekli malzemeler şöyle: 

⦁ Kaliteli çimento

⦁ Perlit

⦁ Kaliteli çiçek torfu

⦁ Küçük ahşap dübeller

⦁ Sıvı yağ

⦁ Su

⦁ Malzemeleri karıştırmak için plastik küvet

⦁ Tel fırça, bulaşık teli ya da zımpara

⦁ Kalıp olarak kullanmak için plastik saksı 

 

Öncelikle malzemeleri karıştırmak için plastik eldiveninizi giyin. Plastik küvetin içine 3 ölçü perlit, 3 ölçü torf, 2 ölçü çimento koyun ve karışıma yavaş yavaş su katın. Suyu eklerken kıvamın çok sulu ya da kuru olmamasına dikkat ederek karıştırmaya devam edin. Kalıp olarak seçtiğiniz plastik saksının içini yağlayın. Karışımı 2,5 santimetreyi geçmeyecek şekilde kalıba dökün. Ardından 2 santimetrelik ölçülerle harcı koymaya devam edin. Karışımı koyduktan sonra, ahşap dübelleri dikkatlice, saksının altını delmeyecek şekilde bastırın ve plastik kabınızı hava almayacak şekilde bir poşetin içerisine koyun. 48 saat sonra plastiği poşetten çıkarın. Harcınız kurumuş olacaktır. Harcı plastik kaptan ayırdıktan sonra poşetin içerisinde 48 saat daha bekletin. Bu işlemin ardından kalıbın dış çevresini dikkatlice zımparalayabilirsiniz. Ancak saksınız hala nemli olabilir. O nedenle ışık alan ve sıcak olmayan bir yerde 2-3 hafta kurumaya bırakmanız gerekir. Ardından toprak saksılarınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

6. Mumlarınızı geri dönüştürün

Mumlar eskiden aydınlatma için kullanılsa da son dönemlerde ağırlıklı olarak dekorasyon amaçlı kullanılıyor. Eğer mum tüketiminiz fazlaysa kırılan ve eriyen mumlarınızı atmak yerine, yeniden değerlendirip birbirinden farklı dekoratif mumlar elde edebilirsiniz. Geri dönüştürme işlemi için yalnızca mum fitili almanız yeterli olacaktır. Eski mumlarınızı iri parçalar halinde doğrayarak benmari usulü eritin. Ardından cam ya da metal bir kabın içerisine boşaltın, fitili eklemeyi unutmayın. Kokulu mumlar yapmak için meyve kabuklarından faydalanabilirsiniz.  

 

Kaynak: 

https://onedio.com/haber/kimyasallara-bulasmadan-en-dogal-yolla-evde-deterjan-nasil-yapilir-833222

http://www.radikal.com.tr/radikalist/geri-donusumle-evde-yapabileceginiz-15-yaratici-esya-1220210/

http://www.meraklisiicin.com/blog/kendin-yap-4-olmaz-olmaz-demeyin-nelerden-kitaplik-yapiliyor

https://makestyleathome.weebly.com/blog/paletten-malyet-dusuk-tasarm-sahane-yatak-yapm

https://listelist.com/ev-yapimi-makyaj-malzemesi/

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.