Güneş Kremi Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Kritik Nokta

Buradasınız

Aile 11 Haziran 2019

 

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte özellikle, hassas bir cilde sahip olanlar güneşin zararlı etkilerinden korunmak için önlemler alıyor. Güneş ışınları, güneş yanıklarına ve ciltte renk değişimlerine sebep olup cilt kanserine davetiye çıkarabiliyor. Özellikle bebekler, güneş alerjisi olanlar ve çok açık tenli kişiler için güneş, yaz aylarını adeta kabusa çevirebiliyor. Bu mevsimde güneşin etkilerinden korunmak için mutlaka bir güneş kremi kullanmak gerekiyor. Peki ama piyasada pek çok markanın farklı özellikteki ürünleri varken cildimiz için doğru güneş kremini nasıl bulacağız? Cildinize uygun güneş kremini seçmek için dikkat etmeniz gereken 5 önemli noktayı sıraladık.

1. Cilt tipinize uygun krem seçin
 


Doğru bir koruma sağlaması için güneş kremini almadan önce cilt tipinizi analiz etmeniz çok önemli. Kuru ya da yağlı ciltler için farklı özellikteki güneş kremleri kullanılmalı. Eğer cildiniz kuruysa nemlendirici bazlı bir kremi tercih edebilirsiniz. Cildiniz yağlıysa su bazlı güneş kremleri size daha uygun olacaktır. Cilde uygulanan bu tarz ürünlerin alerjik reaksiyona sebep olabileceğini hatırlatarak kremi almadan önce doktorunuza danışmanızda fayda olduğunu da belirtelim.

2. Kremin içeriğini iyice inceleyin
 
Güneşin zararlı ışınları olan UVB ve UVA’ya karşı koruma içeren yani “geniş spektrumlu” olarak adlandırılan kremler çok daha etkili bir koruma sağlayacaktır. UVA, güneş yanıklarına ve ciltte renk değişimlerine neden olurken UVB ise cilt kanserinin oluşumunu tetikler. Bu nedenle güneş kremi alırken içeriğine mutlaka bakılmalı ve içerisinde çinko oksit ve titanyum dioksit bulunan kremler tercih edilmeli. Bu maddeler UV ışınlarına karşı oldukça etkilidir.  

3. Hassasiyetinize göre koruma faktörü belirleyin
 
Güneş kremi alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise SBF değeri yani koruma faktörüdür.  Ancak buradaki yanılgı, daha yüksek faktörlü kremlerin sizi daha iyi koruyacak olmasıdır. Yüksek faktörlü güneş kremleri sizi güneşten daha fazla değil, daha uzun süre korur. 30 faktörlü güneş kremleri yüzde 100’e yakın ve 150 dakikalık bir koruma sağlar. Sağlıklı bir bronzlaşma için en az 30 faktörlü güneş kremlerini tercih etmenizde fayda var. Fakat güneşte kaldığınız çok kısa süre içinde etkilerini hissediyorsanız yüksek faktörlü ve geniş spektrumlu kremleri kullanmalısınız. 

4. Üretim ve tüketim tarihine dikkat edin


Güneş kreminin üretim tarihi önemlidir çünkü krem rafta beklerken içeriğindeki koruma bileşenlerinin etkisi azalır. Bu nedenle en yakın tarihte üretilen ürünleri almanız daha etkili bir koruma sağlayacaktır. Son kullanma tarihi geçmiş ya da geçmek üzere olan ürünleri de kesinlikle kullanmayın. Mümkünse güneş kreminizi son kullanma tarihinden önce bitirin. Kalanını ise kullanmadan çöpe atın. 

5. Zamanlamayı es geçmeyin
 
Güneş kreminin cildinize uygunluğu ve faktörü kadar ne zaman kullanıldığı da büyük önem taşıyor. Kremi güneşe çıkmadan yarım saat önce cildinize uygulamalısınız. Böylece krem, teninize nüfus ederek koruma sağlayacaktır. Ayrıca suyla temas halinde zararlı ışınlardan korunmaya devam edebilmeniz için güneş kreminizi iki saatte bir yenilemeniz gerekmektedir.

Kaynak:
https://www.maxicep.com/gunes-kremi-alirken-dikkat-edilmesi-gereken-noktalar
https://www.ozelhayathastanesi.com.tr/gunes-kremi-alirken-nelere-dikkat-etmeliyiz
https://www.dk-klinik.com.tr/genel/gunes-kremi-dikkat-edilmesi-gerekenler

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
6 + 10 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.