Evde Mikropların Gizlendiği Umulmadık Yerler

Buradasınız

Aile 20 Nisan 2020

Araştırmalar, temiz görünen evlerin hiç umulmadık noktalarında dahi yüzlerce çeşit mikrop bulunduğunu ortaya koyuyor. Evlerin gizli noktalarında bulunan bu mikroplar, insan sağlığını olumsuz etkileyerek birçok hastalığa sebebiyet veriyor. Peki, evdeki mikroplar nerelerde saklanıyor?

Mikropların en fazla olduğu yer “mutfak”

Mutfaklar; yemek pişirme, gıdaları saklama ve yemek yeme gibi temel ihtiyaçları karşılayan ve belki de sunduğu bu faydalarla evin en önemli noktalarından biridir. Ancak unutulmamalıdır ki gıdaların bulunduğu ve yemek ile ilgili işlerin yapıldığı yerler mikropların en çok bulunduğu noktalardır.

Mutfaktaki malzemeler sık sık değiştirilmeli

Mikroplar mutfakta en çok bulaşık süngerleri, kurulama bezleri, baharatlıklar, kesme tahtaları, kahve makineleri ve lavabo çevresi gibi yerlerde bulunmaktadır. Dolayısıyla mikroplardan kurtulmak için bulaşık süngerleri ve kurulama bezleri sıklıkla değiştirilmeli, kesme tahtaları belli aralıklarla çamaşır suyuyla yıkanmalı, mutfak içi eşyalar ve makineler sürekli dezenfekte edilmelidir.

Banyoda ıslak bırakılan havlulara dikkat

Banyolar insanların temizlenme yerleri olsa da mikropların saklanma yerlerinin başında gelmektedir. Mikropların banyoda saklanmayı en çok sevdiği ve en çok bulunduğu eşyalar ise havlu, lif, diş fırçası gibi eşyalardır. Özellikle ıslak bırakılan havlu ve lif gibi eşyalar mikropların en çok ürediği yerlerdir. Bu eşyalar sürekli değiştirilmeli veya yıkanmalıdır. Diş fırçaları ise belli aralıklarla değiştirilmeli ve diş fırçası kabı ile saklanmalıdır. Tuvalet kenarları, duş yeri ve lavabo çevresi ise sıklıkla temizlenmelidir.

Mikroplar oturma odalarında da saklanır

Oturma odaları evlerin en çok zaman geçirilen noktasıdır. Dolayısıyla mikropların da bulunmayı en sevdiği yerlerdir. Mikroplar oturma odalarının her yerinde olabilirler. TV kumandası, prizler, lamba anahtarları, kapı kolları, elektronik aygıtlar, halılar ve koltuklar gibi ev içi sık kullanılan eşyalar, mikropların bulunduğu en muhtemel noktalardır.

Halıların ve koltukların temizliği ihmal edilmemeli

TV kumandası, prizler, lamba anahtarları ve kapı kulpları gibi sık temas edilen yerler belirli aralıklarla temizlenmelidir. Halılar, koltuk yüzeyleri ve kolları ise yapısı gereği kiri ve tozu kendi içerisinde saklar. Dolayısıyla kirli görünmeseler bile sıklıkla silinmeli ve yıkanmalılardır. Ayrıca yılda bir veya iki defa halılara ve koltuklara buharlı temizlik yapılması, saklanan mikroplardan kurtulmayı sağlayacaktır.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
19 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.