6 Doğal Yöntemle Evinizi Böceklerden Uzak Tutun

Buradasınız

Aile 29 Nisan 2020

Doğal yaşamın bir parçası olan böceklere her ne kadar saygı duysak da yaşam alanlarımızı paylaşmak istemiyoruz. Dolayısıyla evimizi böceklerden arındırmak için türlü yöntemlere başvuruyoruz. Bu yöntemlerden bazıları böceklerin ve bizlerin sağlığına zarar veren kimyasallar içerse de doğal yöntemler de yok değil!

 

Sizin için derlediğimiz bu doğal yöntemler sayesinde sevimli dostlarımıza zarar vermeden onları evinizden uzaklaştırabilirsiniz. İşte 6 doğal yöntemle evinizi böceklerden uzak tutmanın yolları...

 

1. Limon kabuğu

Eğer evinizde örümceklerle başınız dertteyse bu sevimli dostlarımızın limondan hiç hoşlanmadığını söyleyelim! İnce ince dilimlediğiniz limonları mutfağınıza ve evinizin çeşitli köşelerine yerleştirirseniz, örümceklerin kısa süre içerisinde evinizi terk ettiğini göreceksiniz. Eğer dilerseniz limon kabuklarını da kullanabilirsiniz. Pencere pervazlarına, dolap içlerine ve kapı eşiklerine yerleştirdiğiniz limon kabukları, örümcekleri yaşam alanınızdan uzak tutmanıza yardımcı olacaktır.

 

2. Sirke

Hemen hemen hepimizin mutfağında bulunan sirke, hem lezzeti hem de geniş kullanım alanıyla kalbimizi kazanıyor! İçerdiği doğal asitler sayesinde güçlü bir temizleyici olan sirke, evinizi böceklerden korumanın en doğal yollarından biri. Boş bir sprey şişesine ¼ oranında sirke, ¾ oranında su koyun ve çalkalayın. Hazırladığınız karışımı mutfak tezgahınıza ve evinizin çeşitli köşelerine püskürterek böceklere veda edebilirsiniz!

 

3. Salatalık

Yine birçoğumuzun mutfağında bulunan salatalığın böcekleri rahatsız ettiğini kim bilebilirdi ki? Evinizde haşere sorunu yaşıyorsanız kendinize salata hazırlarken salatalık kabuklarını bir kenara ayırın ve evinizin çeşitli köşelerine yerleştirin. Bu yöntem sayesinde zararlı olabilecek karınca türlerini evinizden uzak tutabilirsiniz. Salatalıkları düzenli aralıklarla değiştirerek evinizi sürekli olarak böceklerden koruyabilirsiniz.

 

4. Nane

Karıncalar, örümcekler ve çoğu böcek türleri naneden hiç ama hiç hoşlanmaz. Tek yapmanız gereken boş bir sprey şişesine birkaç damla nane yağı damlatıp üzerine su ilave etmek! Hazırladığınız bu karışımı evinizin çeşitli noktalarına püskürterek hem evinizin kokusunu tazeleyebilir hem de böceklere veda edebilirsiniz. Ayrıca evinizin çeşitli bölgelerinde saksıda nane beslemek de etkili bir çözüm olacaktır.

 

5. Lavanta

Lavanta, böceklerin pek de hoşuna gitmeyen başka bir bitki türüdür. Aktarlarda bulabileceğiniz lavanta yağını tıpkı nane yağı gibi sprey olarak kullanabilirsiniz. Boş bir sprey şişesine birkaç damla lavanta yağı ekleyin ve üzerine su ilave edin. Bu karışımı evinizin çeşitli bölgelerinde oda spreyi olarak kullanabilir, aynı zamanda böcekleri de yaşam alanınızdan uzaklaştırabilirsiniz.

 

6. Mısır unu

Hemen hemen her evde karşımıza çıkabilen karıncaların mısır unundan rahatsız olduğunu duyunca oldukça şaşırabilirsiniz. Karıncalar mısır ununun kokusuna bayılır ancak mısır ununu sindirmekte zorlanır, dolayısıyla evinizin çeşitli bölgelerine yerleştireceğiniz mısır unu, kısa bir süre içerisinde karıncaları rahatsız edecek ve evinizden uzaklaştıracaktır.

 

Kaynak:

http://www.yasemin.com/foto-galeri/45049-evdeki-boceklerden-kurtulmanin-dogal-yollari/p1

https://www.uplifers.com/bocekleri-evinizden-uzak-tutmaya-yardimci-7-dogal-cozum/

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
18 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.