Başarılarıyla Ünlü Görme Engelli 6 Üstat

Buradasınız

Yaşa 28 Ocak 2018

Onlar her ne kadar gözleriyle dünyada neler olup bittiğini göremeseler de kocaman yürekleri ile sayısız başarıya imza attılar. Yapılamaz denilen, imkansız işleri çok çalışarak ve yılmayarak gerçeğe dönüştürdüler.

Aşık Veysel

25 Ekim 1894 yılında dünyaya gelen ünlü ozanımızı Google da unutmadı ve onun adına doğum günü için bir doodle hazırladı. 7 yaşındayken geçirdiği çiçek hastalığı yüzünden iki gözünü de kaybetti. Ama bu hayatta onun için bir engel olmadı ve inanılmaz eserler ortaya çıkardı. Onun şiirlerini bilmeyen, şiirlerinin şarkıya dönüştürüldüğündeki o tınıları duymayan yoktur. Acılarla geçen hayatını şiirlere aktaran ünlü ozanımızı saygıyla anıyoruz...

Aldous Huxley

Genç yaşlarda yaşadığı bir rahatsızlık sebebiyle gözlerini kaybeden ünlü distopya yazarı Aldous Huxley da hayatın engellerine karşı çıkanlardan. Gözlerini kaybetmesi onun için bir engel değildi ve dünyaca ünlü “Cesur Yeni Dünya” adlı kitabı ile herkese ulaşmayı başardı.

Stevie Wonder

O bir yaşayan Efsanesi. Tam 22 Grammy ödülü sahibi. Çocukluğundan beri görme engelli olan Stevie Wonder için hiçbir şey müziğinin önünde engel olamadı. Çalışmalarında Bob Marley’den etkilenen sanatçının eserleri dünya çapında yüz milyonlarca satış rakamına ulaştı.

Andrea Bocelli

12 yaşında henüz çocukken futbol oynadığı sırada geçirdiği bir kaza yüzünden iki gözünü de kaybeden ünlü besteci de hayatta engelleri tanımayarak büyük başarılara imza atan isimlerden biri. Hukuk Fakültesi mezunu olan Andrea Bocelli dünyanın en iyi üçüncü tenoru olarak kabul ediliyor.

Art Tatum

Görme yetisini tamamen yitirmemişti fakat katarakt hastalığı nedeniyle büyük oranda görme duyusu kısıtlandı. Başarıları ve eserleri dünyaca duyuldu, yaşadığı dönemin ‘en iyi piyanisti’ kabul edildi. Birçok caz müzisyeni onun için dünyanın sekizinci harikası olduğunu düşünüyor.

Louis Braille

Çok küçük yaşlarından itibaren görme engelli olarak büyümeye başlayan Louis Braille, bugün Braille Alfabesi adı verilen ve kabartma harflerden oluşmuş olan alfabeyi keşfeden kişidir. Öğrenci olarak başladığı Körler Okulu’nda ilerleyen yıllarda öğretmenliğe kadar yükselen Braille, bugün birçok görme engelliye hayat olan alfabesi ile bir umudun adı olmuştur.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.