Erkeklerin Korkulu Rüyası Prostattan Korunmanın 6 Yolu

Buradasınız

Sev 23 Kasım 2017

Prostat dünya genelinde erkeklerin korkulu rüyası durumunda. Kolay ulaşılamayan, gizli bir bölgeye yerleşmiş olan prostatla ilgili hastalıklar orta yaş ve üstü erkeklerde sinsi bir gelişim gösterebiliyor. Verilere göre dünyada yaklaşık her 4 dakikada bir erkeğe prostat kanseri tanısı konuyor. Erkekler için bu derece önem arz eden prostat hakkında merak edilenler ve prostattan korunma yolları bu yazımızda...

Erken Tanı İçin Takip Çok Önemli

Prostat, erkekler arasında en çok görülen kanser türlerinin başında geliyor. Son derece yavaş ve hemen hemen hiçbir belirti vermeden başlayan ve büyüyen bu hastalık, 60 yaş ve üstü erkekler arasında sıkça görülüyor. Bu kanserin erken tanısında ürolojik muayene son derece önemli. Akrabaları içerisinde prostat kanseri olan 40 yaş üstü erkeklerin her yıl bir kez prostat muayenesi olması ve kan tetkiki yaptırması gerekiyor.

Sigaradan Uzak Durun

Birçok hastalıkta olduğu gibi prostat kanserinde de sigara en dikkat edilmesi gereken konular arasında. Yapılan araştırmalar sigara ile prostat kanseri arasında da sıkı bir bağ olduğunu gösteriyor. Siz de ilerleyen yaşlarınızda prostat kanseri sorunu ile uğraşmamak için sigaradan uzak durun.

Düzenli Egzersizlere Devam

Birçok kanal üzerinden, düzenli olarak egzersiz yapmamız gerektiğine dair her gün onlarca haber alıyoruz. Ancak günlük hayatında düzenli olarak spor yapan kişilerin, birçok hastalığa karşı daha kuvvetli bir vücuda sahip olduğu kanıtlanmış durumda. Aynı sonuç prostat kanseri için de geçerli. Hem hastalığa yakalanmadan hem de hastalık sürecinde egzersizlerinize devam ederseniz çok daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Bol Bol Sebze ve Meyve

Özellikle prostat kanseri üzerinde etkisi olduğu bilinen sebze ve meyvelere sofranızda daha fazla yer verirseniz prostat kanserine karşı bir adım önde olabilirsiniz. Bol bol mevsim sebzeleri ve meyvelerinden tüketmek hem kilo dengenizi korumanızı sağlar hem de prostat kanserine karşı vücudunuza gerekli olan kuvveti verir.

Kilonuzu Kontrol Altına Alın

Prostat kanserine yakalanma oranını arttırdığı bilinen bir diğer risk faktörü de obezite ya da aşırı kilodur. Eğer genç yaşlarınızda böyle bir sorunla karşı karşıyaysanız hızla kilo vermeye başlamalısınız. Düzenli ve dengeli beslenmek sizin çok daha sağlıklı bir bedene sahip olmanızı ve prostata karşı daha etkin bir savaş vermenizi sağlar.

PSA Değerlerinize Düzenli Baktırın

Prostat kanseri sürecinde bir diğer korunma yolu da PSA değerlerinize düzenli olarak baktırmaktır. Sadece PSA ile sınırlı kalmayarak idrar tetkiki, böbrek fonksiyonlarını değerlendirilmesi, Kreatinin, BUN gibi laboratuvar tetkikleri, idrar yolları ultrasonografisi, idrar akım hızı ölçümü gibi testleri düzenli olarak yaptırmanızda büyük fayda var.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.