Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Eyvah Bebeğimin Dişleri Çıkıyor! Bu Süreçte Bilmeniz Gereken Her Şey

SEV08 Ağustos 2017

Ebeveynler çocuklarının ilk dişini görmeyi heyecanla beklese de bu süreç beraberinde pek çok sıkıntıyı getiriyor. Bu zorlu dönemi önemseyen ebeveynler için işlerine yarayacak birtakım ayrıntıları derledik. İşte diş çıkaran bebekler krizini atlatmanız için bilmen gereken her şey…

1. Hastalık Belirtileri Görülebilir


Diş çıkarma süreci beraberinde hafif ateş, huzursuzluk, ağlama, ağız içi yara, uykusuzluk ve iştahsızlık gibi problemleri de getirebilir. Ayrıca salya artışı da kaçınılmaz bir semptomdur. Bu dönemde diş çıkaran bebekler için çok daha hassas olunmalı ve hijyen her zaman ön planda tutulmalıdır. Örneğin bebeğin yüzü pamuklu temiz bir mendille silinip, nemlendirici kremlerden yararlanılabilir. Diş patladığı zaman ağız içinde bakteriler çoğalır ve virüslerin bebeğe geçme ihtimali artar. Sadece bu bile hijyenden ödün vermemeniz gerektiğini gösteriyor.

2. Yüksek Ateşe Dikkat

Diş çıkarma sürecinde hafif düzeydeki ateş normaldir ancak bebek sürekli olarak kontrol edilmelidir. Çünkü yüksek ateş enfeksiyona sebep olabilir. Bu gibi acil durumlarda her ihtimale karşı doktor desteği almakta fayda var.

3. İlk Dişler 3-14 Ay Arasında Çıkmaya Başlar

Ebeveynler 4-6 aylıkken bebeklerinin ilk dişini görmeyi bekler ancak uzmanlara göre ay aralığı biraz daha geniş. Bu durum bebeğin sağlığından ziyade genetik faktörlere bağlı olarak değişebiliyor. Ama boşuna geç olsun güç olmasın dememişler. Bebeğinin minicik dişleriyle gülümsemesi, içini her şeyden daha çok ısıtacak.

Gülmek en etkili ilaçlardan biri. Sizen de gülümsemenizi ömür boyu korumak ister misiniz? O halde Gülen Yüzler Ferdi Kaza Sigortası ile gülümsemenizi garanti altına alabilirsiniz. Nasıl mı? Aylık sadece 15 TL ödeyerek yılda iki kez ücretsiz diş hekimi muayenesi, diş taşı temizliği ve diş röntgeni (tek diş) hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

4. Beslenme Tahmin Ettiğinden Çok Daha Önemli

Diş çıkaran bebeklerin diş etleri hassaslaşır. Bu nedenle iştahsızlık ve kiloda azalma görülebilir. Bu dönemde bebek için en iyisi anne sütüyle beslenmektir. Anne sütü konusunda problem varsa mama takviyelerinden de yararlanılabilir. Bu dönemde bebeğin sıvı tüketimi de büyük önem kazanıyor. Diş etleri hassaslaştığı için bebeği sıcak gıdalardan uzak tutmak gerekiyor. Meyve ve yoğurt gibi soğuk gıda takviyeleri her zaman bebeklerin hoşuna gider.

5. İlaç Kullanımına Dikkat

Diş çıkaran bebekler bölgesel şişlik, kızarıklık ve hafif kanama gibi sorunlarla karşılaşabilir. Diş hekimi tavsiye ederse ağrı kesici şurup veya jeller kullanılabilir. Ancak ilaç kullanımı küçük bebeklerde tehlike yaratabileceği için zorunda kalmadığınız sürece kullanmamalısınız.

6. Diş Çıkarma Oyuncakları Yardımcı Olabilir

Diş etine hafif bir basınç uygulamak hem bebeğin kaşıntısını alır hem de dişlerin patlamasını kolaylaştırır. Kimyasal madde içermeyen tamamıyla doğal diş kaşıyıcı oyuncakları bir süre buzdolabında beklettikten sonra bebeğinize verebilirsiniz. Kimyasal sıvı içermeyen oyuncaklar çok önemli çünkü yeni patlayan dişler oyuncağı delecek kadar keskin olabiliyor. Buzlukta bekletilmesi zararlıdır çünkü soğuk ve kuru yüzey bebeğin ağzına yapışarak canını yakabilir. 

Gülen Yüzler Hemen Başvur

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
SEV 24 Eylül 2017

Yeşile önem veren, çevre bilinci olan bireylerin insan ilişkileri ve topluma uyumu  güçlü oluyor. Bu nedenle çevreye duyarlı çocuklar büyüdükleri zaman insanları ve hayatı çok daha fazla seviyorlar. İşte çocuklarda çevre bilinci oluşturmak için 5 öneri…

1. Doğadaki Muhteşem Uyumu Ona Gösterin


Doğada gördüğü her canlının, her bitkinin ve her olayın birbiriyle çok kuvvetli bağları olduğunu ona göstermeye çalışın. Böylece insanların yaşaması için ağaçların ne kadar önemli olduğunu kolayca anlayabilir. Doğal dengenin, her canlıya duyulan saygıyla, yeşil alanları koruyarak sağlanabileceği, daha güzel bir dünyada yaşamak için insanlara çok daha büyük roller düştüğü çocuklara basit örneklerle anlatılmalı.

2. Önce Kendiniz Örnek Olun

Çocuklar rol model aldıkları anne ve babalarının yaptıkları davranışları dikkatlice gözlemler ve pek çoğunu da taklit ederler. Yani onları doğayı korumanın önemi konusunda uyarmaktansa çevreye değer veren, bunu her daim gösteren anne babalar olmak çok daha etkili. Evdeki gereksiz lambaları söndürmek, diş fırçalarken çeşmeyi kapatmak gibi çok basit görünen ayrıntılar bile çocuklarda çevre bilinci oluşturmak için büyük önem taşıyor.

3. Doğa ile Etkileşim Kurmasına İzin Verin

Dört duvar arasında, sokağa çıkmadan, park ve bahçelerde koşup oynamadan büyüyen çocukların çevreye duyarlı olmaları da zor. Çocukların doğayla tanışmaları, çevrelerinde gerçekleşen olayları bizzat gözlemlemeleri gerekiyor. Sahile gitmek, yürüyüş yapmak, bisiklete binmek, ağaç dikmek gibi eylemler çevre bilinci kazanmalarına yardım ediyor. Çünkü küçük çocuklar ancak bu şekilde sadece insanların değil toprağın, havanın, suyun, hayvanların ve ağaçların da çok değerli varlıklar olduklarını algılayabilirler.

4. Çevre Dostu Hareketlerini Açıklamaktan  Çekinmeyin

Çevre bilinciyle yaptığınız her hareketi çocuğunuza açıklayın. Örneğin eğer naylon poşet kullanmıyorsanız bunun nedenlerini, çevreyi korumanın önemi üzerine vurgu yaparak açıklayabilirsiniz. Böylece bir kişinin bile büyük farklar yaratabileceğine dair inancı artar. Tüm bunları evrensel, hak ve etik odaklı bir bakış açısıyla verebilirsiniz. Ancak bu şekilde çevreye karşı kendi düşünce ve çözümlerini oluşturabilirler.

5. Evde Çiçek ve Evcil Hayvan Olmalı

Evde imkanlar elverdiğince çiçek veya bitki yetiştirip çocuğunuza sulama, bakım gibi ufak ama yararlı sorumluluklar verebilirsiniz. Böylece çocuklar doğayı korumak için karşılıklı bir denge olduğunu kolayca fark eder ve uzun vadede çevre bilinçleri de artar. Ayrıca evcil hayvanlarla büyüyen çocuklar da aynı şekilde çevreye karşı daha duyarlı ve sevgi dolu olur. Çünkü karşılıksız sevgiyi yalnızca insanlardan değil doğadan ve hayvanlardan da alabileceklerini anlıyorlar.

Çevreye bilinçli çocuklar yetiştirmenin yanı sıra eminiz ki siz de her anne baba gibi çocuğunuzun geleceğini maddi güvence altına almak istersiniz. Ferdi Kaza Sigortası ile tanışmaya ve tüm bu endişeleri azaltmaya ne dersiniz? Üstelik bu sigorta ile Cigna Finans’ın Ayrıcalıklar Kulübü avantajlarından da faydalanabileceksiniz. 

 Hemen Başvur