Eyvah Bebeğimin Dişleri Çıkıyor! Bu Süreçte Bilmeniz Gereken Her Şey

Buradasınız

Sev 08 Ağustos 2017

Ebeveynler çocuklarının ilk dişini görmeyi heyecanla beklese de bu süreç beraberinde pek çok sıkıntıyı getiriyor. Bu zorlu dönemi önemseyen ebeveynler için işlerine yarayacak birtakım ayrıntıları derledik. İşte diş çıkaran bebekler krizini atlatmanız için bilmen gereken her şey…

1. Hastalık Belirtileri Görülebilir

Diş çıkarma süreci beraberinde hafif ateş, huzursuzluk, ağlama, ağız içi yara, uykusuzluk ve iştahsızlık gibi problemleri de getirebilir. Ayrıca salya artışı da kaçınılmaz bir semptomdur. Bu dönemde diş çıkaran bebekler için çok daha hassas olunmalı ve hijyen her zaman ön planda tutulmalıdır. Örneğin bebeğin yüzü pamuklu temiz bir mendille silinip, nemlendirici kremlerden yararlanılabilir. Diş patladığı zaman ağız içinde bakteriler çoğalır ve virüslerin bebeğe geçme ihtimali artar. Sadece bu bile hijyenden ödün vermemeniz gerektiğini gösteriyor.

2. Yüksek Ateşe Dikkat

Diş çıkarma sürecinde hafif düzeydeki ateş normaldir ancak bebek sürekli olarak kontrol edilmelidir. Çünkü yüksek ateş enfeksiyona sebep olabilir. Bu gibi acil durumlarda her ihtimale karşı doktor desteği almakta fayda var.

3. İlk Dişler 3-14 Ay Arasında Çıkmaya Başlar

Ebeveynler 4-6 aylıkken bebeklerinin ilk dişini görmeyi bekler ancak uzmanlara göre ay aralığı biraz daha geniş. Bu durum bebeğin sağlığından ziyade genetik faktörlere bağlı olarak değişebiliyor. Ama boşuna geç olsun güç olmasın dememişler. Bebeğinin minicik dişleriyle gülümsemesi, içini her şeyden daha çok ısıtacak.

Gülmek en etkili ilaçlardan biri. Sizen de gülümsemenizi ömür boyu korumak ister misiniz? O halde Gülen Yüzler Ferdi Kaza Sigortası ile gülümsemenizi garanti altına alabilirsiniz. Nasıl mı? Aylık sadece 15 TL ödeyerek yılda iki kez ücretsiz diş hekimi muayenesi, diş taşı temizliği ve diş röntgeni (tek diş) hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

4. Beslenme Tahmin Ettiğinden Çok Daha Önemli

Diş çıkaran bebeklerin diş etleri hassaslaşır. Bu nedenle iştahsızlık ve kiloda azalma görülebilir. Bu dönemde bebek için en iyisi anne sütüyle beslenmektir. Anne sütü konusunda problem varsa mama takviyelerinden de yararlanılabilir. Bu dönemde bebeğin sıvı tüketimi de büyük önem kazanıyor. Diş etleri hassaslaştığı için bebeği sıcak gıdalardan uzak tutmak gerekiyor. Meyve ve yoğurt gibi soğuk gıda takviyeleri her zaman bebeklerin hoşuna gider.

5. İlaç Kullanımına Dikkat

Diş çıkaran bebekler bölgesel şişlik, kızarıklık ve hafif kanama gibi sorunlarla karşılaşabilir. Diş hekimi tavsiye ederse ağrı kesici şurup veya jeller kullanılabilir. Ancak ilaç kullanımı küçük bebeklerde tehlike yaratabileceği için zorunda kalmadığınız sürece kullanmamalısınız.

6. Diş Çıkarma Oyuncakları Yardımcı Olabilir

Diş etine hafif bir basınç uygulamak hem bebeğin kaşıntısını alır hem de dişlerin patlamasını kolaylaştırır. Kimyasal madde içermeyen tamamıyla doğal diş kaşıyıcı oyuncakları bir süre buzdolabında beklettikten sonra bebeğinize verebilirsiniz. Kimyasal sıvı içermeyen oyuncaklar çok önemli çünkü yeni patlayan dişler oyuncağı delecek kadar keskin olabiliyor. Buzlukta bekletilmesi zararlıdır çünkü soğuk ve kuru yüzey bebeğin ağzına yapışarak canını yakabilir. 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
13 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.