İlaç Kullanmadan Baş Ağrısından Kurtulmak İçin Alternatif Yöntemler

Buradasınız

Ye-İç 12 Ağustos 2017

baş ağrısı

Baş ağrısı sık tekrarladığı zaman kişinin hayat kalitesini ciddi oranda düşüren önemli bir sorun. Her baş ağrısı krizinde ilaç kullanmak bir süre sonra ilaç direncini artıracağı için kesin bir çözüm de değil. Yani baş ağrısına doğal çözüm şart. Peki ama nasıl?

1. Yürüyüş, Duş ve Uyku

yürüyüş yapmak

Baş ağrısının eğer yorgunluk kaynaklı olduğunu düşünüyorsanız öncelikli olarak yapmanız gereken açık havada güzel bir yürüyüş yapmak. Temiz havanın baş ağrısını geçirme konusundaki etkisi yadsınamaz. Yürüyüşten sonra stres ve yorgunluğunu atmak için duş alıp uyuduktan sonra muhtemelen baş ağrınız kalmamış olacak. Hadi geçmiş olsun.

2. Baş Masajı Yapmak

baş masajı yaptırmak

Baş ağrısına doğal çözüm önerileri arasında en çok başvurulan yöntemlerden biri de bu. Başın ağrıyan kısmına parmaklarınızla hafifçe baskı uygulayarak yapılan masaj da baş ağrısını hafifletmeye yardım ediyor. Ağrıyan bölgelerde ufak daireler çizerek 10-15 saniye masaj yapabilirsiniz.

3. Magnezyum Desteği Almak

magnezyum desteği almak

Düzenli ve yeteri kadar alındığı takdirde magnezyum, baş ağrısı ve migren gibi problemlerden kurtulmak için işe yarıyor. Çünkü magnezyum baş ağrısı yapabilecek sinirleri gevşetiyor. Kuru yemiş, yeşil sebze ve baklagiller çok zengin magnezyum kaynakları. Baş ağrısına doğal çözüm arıyorsanız işte bu en doğal olanı.

4. Güneş Gözlüğü Takmak

güneş gözlüğü takmak

Güneş ışınlarına çok uzun süre maruz kalındığında vücut beyne ağrı sinyalleri göndermeye başlıyor. Gözlerinizi yoğun güneş ışığından koruyarak baş ağrısı ihtimalini azaltmak için polarize güneş gözlükleri kullanmalısınız.

5. Bolca Su İçmek

su içmek

Susuzluk, beynin kan ve oksijen akışının azalmasına neden olarak baş ağrısı için uygun koşulları hazırlıyor. Eğer susuzluk nedeniyle başınız ağrıyorsa koca bir bardak su içtikten sonra baş ağrısının azaldığını hissedeceksiniz.

6. Lavanta Yağı Kullanmak

lavanta yağının faydaları

Baş ağrısına doğal çözüm önerileri arasında bitkisel yöntemler de dikkat çekiyor. Rahatlatıcı özelliğiyle bilinen lavanta yağı, baş ağrısı tedavisinde ciddi anlamda işe yarıyor. Bir kase sıcak suya birkaç damla lavanta yağı damlatıp ve buharını derin derin ciğerlerinize çekebilirsiniz. Aman dikkat! Lavanta yağı içilmiyor.

7. Karanfil Koklamak

karanfil koklamak

Karanfilleri nazikçe ezip bir peçetenin içine koyarak derin derin koklamak da baş ağrısına çare oluyor. Bu yöntem şiddetli baş ağrıları için bile tavsiye ediliyor.

8. Zencefil Çayı İçmek

zencefil çayı içmek

Zencefil, kan damarlarını rahatlatarak baş ağrısını azaltabiliyor. Bir fincan sıcak suya eklenen taze doğranmış veya rendelenmiş zencefil kökü işinizi görür.

9. Elma Yemek

elma yemek

Elma, vücuttaki asit seviyesini dengeleyerek baş ağrısını geçirme konusunda etkili oluyor. Baş ağrısının sinyalini aldığınız an, bir tane elma yiyerek önleminizi alabilirsiniz. Üstelik elmanın içeriğindeki zengin vitaminler başta meme ve akciğer kanseri olmak üzere pek çok kanserle savaşıyor.

Ancak kansere karşı şimdiden önlem almakta fayda var. QNB Sigorta Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası tam aradığınız fırsat. Bu sigortayla kendinizi ve sevdiklerinizi kansere karşı koruma altına almanın yanı sıra Ayrıcalıklar Kulübü’ne ücretsiz üye olarak spor merkezleri, sigara bırakma ve beslenme danışmanlığı gibi birçok hizmetten %40’a varan indirimlerle yararlanabilirsiniz..

10. Tarçın Kullanmak

tarçın tüketmek

Tarçının saymakla bitmeyen faydalarından biri de baş ağrısını hafifletmesi. Sıcak sütün içine iki çay kaşığı tarçın ekleyerek yatıştırıcı bir içecek hazırlayabilirsiniz. Biraz tatlı olmasını istiyorsanız abartmamak şartıyla bal da ekleyebilirsiniz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.