Boğaz Ağrısı İçin Evde Uygulanabilecek 5 Pratik Yöntem

Buradasınız

Ye-İç 24 Kasım 2017

Özellikle sonbahar ve kış aylarında artan boğaz ağrıları, tedavi edilmezse bakteriyel enfeksiyona dönüşebiliyor. Alınacak önlemlerle bunu önlemek mümkün. Çok vakit harcamadan hazırlayabileceğiniz, uygulayabileceğiniz ve ağrınızı azaltacak yöntemler ile boğaz ağrısından kurtulabilirsiniz.

Tuzlu Veya Biberli Su ile Gargara

Boğaz ağrısının en önemli sebebi enfeksiyonlar, diğer bir deyişle mikrobik hastalıklardır. Tuzlu su ile yapılan gargara boğaz ağrısına iyi gelmekte ve mikropları öldürmektedir. Bir bardak suya, bir çay kaşığı tuz ekleyebilir ve bu su ile gargara yapabilirsiniz. Bu son derece kolay karışım boğazınızı rahatlatmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca acı biberin içinde yer alan "capsicum" adlı madde ağrıyı hafifletmekte ve iltihapla savaşmaya yardımcı olmaktadır. Bir bardak suya acı biber veya acı biber sosu ekleyerek de gargara yapabilir ve rahatlayabilirsiniz.

Buhar Uygulaması

Her ne kadar boğaz ağrısının en büyük sebebi virüsler olsa da, kuru hava da boğazdaki ağrıyı tetikleyen önemli bir faktördür. Buhar uygulaması soğuk algınlığı ve sinüzit tedavisinde boğaz ağrısını yatıştırmak için kullanılan bir çözümdür. Bulunduğunuz oda ya da mekanın nemlendirilmesine gayret edin. Kuru hava sorununun çözümü için evinizde nemlendirici buhar makinelerini kullanabilirsiniz. Ayrıca kaloriferin üzerine ıslak bez koyarak odanın nem dengesinde değişiklik yaratabilirsiniz.

Bal ve Limon Çayı Karışımı

Bu karışım en popüler seçeneklerden biridir ve hazırlaması oldukça kolaydır. Bir fincan kaynar suya 2 çorba kaşığı bal ve bir limon suyu ilave edin. Karışıma bir poşet çay ekledikten sonra bir süre soğumasına izin verin ve yavaş yavaş için. Karışım boğaz ağrınızı hemen yatıştıracaktır. Bu karışım boğazı yatıştırmasının yanı sıra burun kanallarının açılmasına da yardımcı olur.

Karbonat ve Tuz Karışımı  

Karbonat da boğaz ağrısını geçirmek için gargara olarak kullanılabilir. Yarım çorba kaşığı karbonatla yarım çorba kaşığı tuzu yarım fincan ılık suda karıştırın. Günde birkaç kez uygulanacak bu karışım, boğaz ağrısının hafiflemesini sağlarken aynı zamanda boğazın yumuşamasına yardımcı olur.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmasının yanı sıra boğaz ağrısı için de tercih edilmektedir. Elma sirkesindeki antibakteriyel özellikler boğaz ağrılarında etkilidir. Ana aktif maddesi olan asetik asit, bakterilerle savaşmaya yardımcı olur. Bir bardağın üçte birini elma sirkesi, üstünü sıcak su ile doldurarak tüketebilirsiniz. Ya da bir diğer yöntem olarak hazırladığınız elma sirkesi sıcak su karışımını gargara yapın, boğazınıza iyi gelecektir.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
11 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.