Ömrünüzü En Az 20 Yıl Uzatmanın 9 Yolu

Buradasınız

Hareket Et 08 Ocak 2018

Bilim insanları DNA’larımızın harika özelliklerini keşfetmeye devam ettikçe biz de nasıl daha uzun yaşayabileceğimizin ipuçlarını öğreniyoruz. Bir anlamda uzun yaşamın sırları diyebileceğimiz bu 11 tüyo ile siz de hayatınızı değiştirebilirsiniz.

Ev Yemeği Yiyin

Fast food, tatlı, abur cubur ve sağlıksız yağlardan uzak durun. Ev yemeği yapın ve yiyin. Güçlü bir kalp ve sağlıklı beyin için kahve yerine yeşil çay tüketin.

Arkadaşlar Mühim

İletişim kurmak beyin jimnastiği açısından önemli. Zamanınızın kıymetini bilin, arkadaşlarınızla festivallere gidin, seyahatlere çıkın. Birlikte yeni şeyler keşfedin. Bu birlikteliği gelecekte de güvenceye almak için Uzun Süreli Hayat Sigortası yaptırmayı unutmayın.

En Az 6 Saat Uyku

Uyku, sağlıklı olmanın olmazsa olmazlarından. Yeterli uyku, bedenin ihtiyacı olduğu enerjiyi depoluyor. Böylece beyin bilgileri işliyor ve sinir sistemini stabilize ediyor.

Deniz Ürünleri Tüketin

Daha az kırmızı et, daha fazla balık yiyin. Daha az kırmızı et yemek kanser riskini azaltırken, içerdiği amino asitler sayesinde daha fazla deniz ürünü tüketmek de Alzeimer riskini azaltıyor.

Haftada 150 Dakika Spor

Gün aşırı 30-40 dakika egzersiz yapın. Uykudan önce biraz yürüyüş, yoga ya da herhangi bir egzersiz türü de ömrü uzatıyor. Diğer taraftan aktif cinsel hayat, hormonları dengeleyip düzenlemeye yardım ettiği gibi kalbi ve sinir sistemini güçlendiriyor. Özellikle tembeller için bundan iyi kardiyo olamaz!

Evcil Hayvan Edinin  

Kim derdi ki uzun yaşamın sırları arasında evcil hayvan edinmek de var! Hayvanların insanlarla kurduğu ilişki ve duyduğu o yoğun sevgi, sahiplerinde daha uzun yaşama isteği uyandırıyor.

Her Gün 10-15 Dakika Meditasyon

Düzenli meditasyon beyin hücrelerini canlandırıyor ve kalp rahatsızlığı riskini azaltıyor. Ayrıca eğer uyku düzensizliği varsa bu eksikliği gidermede önemli rol oynuyor.

70’ten Sonra Çalışmaya Devam

Aktif olarak çalışmak beyninizin de aktif kalmasına yardımcı oluyor. Kendinize olan saygınızı ve sosyal hayatınızı canlı tutuyor.      

Mutlu Evlilik

Evlilik, uzun birliktelikler ömrü uzatıyor derler. Ancak buradaki önemli nokta, evliliğin mutlu olması. Yani sevgi ve saygıyla sürdürülemeyen evlilikler için bu kural geçerli değil.

Tüm bunların yanında elbette sadece uzun değil kaliteli bir hayat makbul. Uzun yaşamın sırları sır değil aslında; sadece kendinize ve sağlığınıza iyi bakın!  

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
17 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.