Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Festival Zamanı Başladı; Yazın Katılabileceğiniz 10 Eğlenceli Festival

YAŞA06 Temmuz 2017

Yaz ayları devam ederken hem Türkiye’de hem de yurt dışında birçok festival sizi bekliyor. İşte her tarza ve zevke hitap eden festivallerden birkaç örnek…

Trakya Fest

“Tüm Renkleri Buluşturan Festival” sloganıyla 4-6 Ağustos 2017 tarihleri arasında Erikli Sahili Keşan Belediye Plajı’nda düzenlenecek Trakya Fest, alanında önemli isimleri ve grupları ağırlayacak. Müzikseverlere ağaçların arasında bir kamp alanı ve serin sular eşliğinde unutulmaz bir festival deneyimi yaşatmayı amaçlayan Trakya Fest kapsamında Şebnem Ferah, Duman, Ceza, Moğollar, Adamlar, Yüzyüzeyken Konuşuruz, Manga, Deniz Tekin, Son Feci Bisiklet, Zakkum, Selçuk Balcı, Leman Sam ve Fatma Turgut gibi isimler müzikseverlerle buluşacak.

trakya fest

Monster Energy Presents: Rock Off 2017

Bu yıl 4.’sü gerçekleştirilecek olan Monster Energy Presents: Rock Off 2017, 29 Temmuz 2017 tarihinde Uniq Açıkhava Sahnesi'nde olacak. Festivalde bu yıl, Türkiye’de geniş bir hayran kitlesine sahip olan ve Türkiye’de ilk defa viking sahnesi ile konser verecek olan Amon Amarth ile 20. yıllarında “veda reunion”ı yapan ve ilk defa Türkiye’de konser verecek olan power metalin köklü grubu Rhapsody yer alacak.

Rock Off 2017

Zeytinli Rock Festivali

Geçtiğimiz yıl 70'den fazla sanatçı ve 100.000'den fazla müzikseveri buluşturarak, Türkiye müzik festivali tarihine damga vuran Zeytinli Rock Festivali, 2017 yılında da efsane bir organizasyona imza atmaya hazırlanıyor. Müzik ve eğlence dolu festival 24 - 27 Ağustos 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek.

zeytinli rock festivali

Electronica Festival 

2004’ten bu yana 150.000’den fazla müzikseveri, 600’den fazla müzisyenin performanslarıyla buluşturan ve dans ettiren Türkiye’nin en büyük elektronik müzik buluşması Electronica Festival, 29-30 Temmuz’da 10. kez İstanbul’da düzenlenecek. Festivalde bu yıl da yine sürpriz isimler olacak.

electronica festivali

Burning Man

Sadece Türkiye ile sınırlı kalmayıp yurt dışında eğlenceye doymak isteyenler için de önerilerimiz var. Her yıl ağustosun son pazartesisi başlayıp eylülün ilk pazartesisine kadar süren sanat, tasarım ve müzik festivali, ABD’nin Nevada eyaletinde Black Rock Çölü’nde gerçekleşiyor. Adını tahtadan yapılmış heykeli yakma ritüelinden alan ve bu yıl 27 Ağustos - 4 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek festival, insanlara ilham veren ve her yıl birçok katılımcının bilet almak için kapıştığı bir etkinlik olarak öne çıkıyor. 

burning man

Sonus Festival 2017

Sonus Festivali, Hırvatistan'ın Zrce Plajı'ndaki beyaz kumlu plajları ve kristal mavisi suları boyunca uzanan bir tekno festivali. Üst düzey performanslar, yüksek voltajlı ses sistemleri ve çarpıcı ışık gösterileri ile müzikseverleri ağırlayan festival, bu yıl 20-24 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek. Festival, Seth Troxler, Jamie Jones, Ricardo Villalobos, Chris Liebing, Adam Beyer, Tale of Us, Pan-Pot ve daha pek çok sanatçıya ev sahipliği yapacak.

sonus festivali

Leeds Müzik Festivali 

İngiltere'nin en büyük müzik festivallerinden birisi olan Leeds Festivali, her yıl Ağustos ayında hafta sonu boyunca, dünyanın önde gelen müzik gruplarına ev sahipliği yapıyor. 2017 festivalinde Muse, Bastille ve Major Lazer gibi isimleri ağırlayacak olan festival, 25-27 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek.

leeds müzik festivali

Nature One Festivali

Avrupa'nın en büyük açık hava elektronik müzik festivalleri arasında yer alan Nature One, Almanya’nın Kastellaun bölgesinin hemen yanındaki eski bir NATO füze üssünde düzenleniyor. 20 yılı aşkın bir süredir misafirlerini ağırlayan festival, dans müziğinin küresel yıldızlarını festival severlerle buluşturuyor. 50.000'den fazla kişiye ev sahipliği yapan festival bu yıl, 4-6 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek.

nature one festivali

Tomorrowland Festivali 

Dünyanın en hızlı gelişen ve en büyük elektronik müzik festivali olan Tomorrowland, her yıl yüz binlerce müzikseveri tek bir çatı altında topluyor. 2005 yılından beri düzenlenen festival, Avrupa'nın en büyük müzik etkinliklerinden biri olarak kabul ediliyor. Festival bu yıl, 21-23 ve 28-30 Temmuz tarihleri arasında konuklarını ağırlayacak. Her yıl farklı ülkelerde gerçekleştirilen festivalin bu yılki adresi ise Belçika. 

tomorrowland

Sziget Festivali

Sziget Festivali, nam-ı diğer "Özgürlük Adası’", 9-16 Ağustos 2017 tarihleri arasında 7 gün sürecek. Müzik ve sanat festivali Sziget, her yıl 100’den fazla ülkeden gelen 500.000 üzerinde Szitizen’ı ağırlıyor. Bu yıl, Sziget Festivali her zamanki gibi müzik, tiyatro, sirk, dans ve bir çok aktivite ile rengarenk ve capcanlı geçecek. Dahası, festivali Avrupa’nın en heyecan verici başkentlerinden biri olan Budapeşte çevreliyor. 

sziget festivali

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
YAŞA 23 Eylül 2017

Dünya, her yıl 23 Eylül’de gece ile gündüzün sürelerini eşitleyerek bize kış mevsiminin geldiğini haber verir. Halk arasında daha yaygın bir söylemle sonbahar ekinoksu ya da güntün eşitliği olarak da ifade edilen bugün, evrenin kendi içerisindeki muhteşem döngüsünün sadece küçük bir yansıması gibidir. Pek çok ülkede baz alınan bilimsel saate göre 22 Eylül’de, saat 20.02’de gerçekleşen bu olay yılda 2 kez tekrarlanır. Var olan her şeyin bir anlamı ve sonucu olduğunu bize bir kez daha hatırlatan 23 Eylül ekinoksuyla ilgili bilmediğiniz 10 doğruyu öğrenmek ister misiniz?

Her İki Kutup Noktası Da Güneş’i Selamlar

Her yıl ekinoksun olduğu bugünde Kuzey Kutup noktasında kaybolarak batan güneş, aynı anda Güney Kutup noktasında doğmaya başlar. Dünyanın her iki ucu da aydınlatıcımız olan güneşi selamlar ve aydınlanır.

Gündüz ve Gece Tam Olarak Eşitlenmez

Bugüne kadar ekinokslarla ilgili edindiğimiz bilgilere göre bugün her yerde tam olarak 12 saat gece ve 12 saat gündüz olur. Ancak işin aslı öyle değildir. Yapılan ince hesaplamalara göre ekinokslarda dünyanın birçok noktasında gündüz 12 saatten birkaç dakika daha fazla sürebiliyor. Kuzey yarım kürede bulunan birçok noktada, ekinoks günlerinde gece-gündüz eşit bir şekilde gözlemlenmiyor. Bu an genelde 25-28 Eylül tarihleri arasında herhangi bir zamana denk geliyor.


Sonbaharda Hava, İlkbahara Göre Daha Sıcaktır

Ekinoks günlerinin olduğu 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerinde dünyanın herhangi bir noktasında ölçüm yaptığınızda her iki tarihte de eşit miktarda güneş ışığı aldığını görürsünüz. Ancak yine de sonbaharda, yani 23 Eylül’de hava, 21 Mart’a göre daha sıcak olur. Bunun sebebi dünyanın yaklaşık olarak yüzde 71’ini kaplayan okyanusların ısınıp soğuması için gereken süredir. Suyun ısınıp soğuması, havadan daha uzun sürer. İşte halk arasında pastırma yazı olarak da bilinen sonbahar sıcaklarının sebebi de budur.

Ekvatorda Gölge Boyu 0 Derece Olur

Ekinoks gününde güneş ışınları, tam öğle vaktinde Ekvator’a 90 derecelik bir açıyla düşer. Bunun için de eğer tam bu vakitte Ekvator’da olsaydınız gölgenizin boyu 0 olurdu. Güneş ışınları bu tarihten itibaren güney yarım küreye dik düşmeye başlar.  

Alacakaranlık Süresi En Aza İner

23 Eylül tarihinde tan süresi de en aza iner. Amerika’da bir araştırma için 4 şehirde alacakaranlık süreleri ölçüldüğünde tan sürelerinin o yılın en kısa zamanına denk geldiği görülmüştür. 23 Eylül alacakaranlığında havanın hem daha erken hem de büyük bir hızla kararmaya başladığı fark edilir.

Dünyanın Ekseni En Dik Halini Alır

Dünyanın kutup noktalarından geçtiği varsayılan çizgi, Güneş’in etrafındaki yörünge çizgisiyle yaklaşık 23 derece 27 dakikalık bir açı yaparak döner. Ekinokslarda ise bu açı 90 dereceye ulaşır. Bu yüzden 21 Mart ve 23 Eylül’de Güneş ışınları dünyaya en dik şekliyle ulaşır ve yeryüzü diğer günlerden daha fazla ısınır.

Göçmen Kuşlar Bu Tarihten İtibaren Göç Etmeye Başlar

Güneş’in gökyüzünde çizdiği yay bugünden itibaren yavaş yavaş güneye kaymaya başlar. Havaların soğuduğunu ve Güneş’in de yön değiştirdiğini fark eden göçmen kuşlar 23 Eylül’le beraber güney yönüne doğru göç etmeye başlar.

Fomalhaut Yıldızı Gökyüzünde Belirginleşir

Fomalhaut Güneş’ten yaklaşık 25 ışık yılı uzaklıkta, oldukça parlak bir yıldızdır. Güneybalığı takımyıldızının en parlak yıldızı olan Fomalhaut, ekinoks itibariyle gökyüzündeki yerini tekrar yer alır. Sözcük anlamı Arapça’da balinanın ağzı anlamına gelen yıldız, sonbahar boyunca ve kış aylarının ilk günlerinde gökyüzünün güneyinde görünür. Belki siz de bakarsanız görebilirsiniz.