Adı Değil Ama Belirtileri Çok Tanıdık! Tüm Yönleriyle Artrit Hastalığı

Buradasınız

Sev 12 Ekim 2017

“Eklemlerde iltihaplanma” olarak bilinen artrit, genellikle ayak, diz ya da el bileğindeki eklemlerin iltihaplanması nedeniyle sertleşme, şişme ve ağrı gibi problemlere neden oluyor. Kesin bir nedeni olmamakla birlikte virüs ve bakterilerin, genetik ya da çevresel faktörlerin hastalığı tetiklediği biliniyor. 12 Ekim Dünya Artrit Günü vesilesiyle bu hastalık hakkında bilmeniz gerekenleri bir araya getirdik...

1. Artrit Belirtileri Nelerdir?

  • Ateş, damar sertliği, yorgunluk ve iştahsızlık (Erken belirtileri)
  • Eklemlerin hareketini engelleyen şiddetli ağrı ve sertleşmeler
  • Eklem bölgelerinde kızarıklık, şişlik ve sıcaklık
  • Eklem bölgelerinde çok fazla hareket edip yorulunca artan ağrı

Not: Başta romatizmal, travmatik, osteoartrit, bakteriyel, kimyasal, hormonal ve gut artriti olmak üzere yüzlerce artrit türü vardır. Her birinin belirtileri, şiddeti ve tedavisi farklı olduğu için hastalığın seyri hakkında genel geçer bilgiler vermek zor. Ancak yukarıdaki belirtiler hemen hemen her artrit türünde benzerlik gösteriyor.

Hastalıklara karşı önlem almak veya kazalara karşı güvende olmak istiyorsanız, QNB Sigorta Benim Seçimim Hayat Sigortası ile ihtiyaçlarınızı dilediğinizce belirleyebilir, sigortanızı kendinize özel yapabilirsiniz. Ayrıca vefat, tehlikeli hastalıklar veya gündelik hastane masrafları gibi dokuz farklı teminat seçeneğinden ihtiyacınıza uygun olanı seçmenin yanı sıra teminat tutarlarınızı da dilediğiniz gibi belirleyerek sigortanızı özelleştirebilirsiniz.

2. Birçok Artrit Türü İçin Bilinen Bir Tedavi Yöntemi Yok

Lyme artriti gibi bazı türler antibiyotik ilaçlarla iyileştirilebilse de pek çok artriti tedavi eden kesin bir yöntem bulunmuyor.

3. Artrit Hakkında Yanlış Bilinenler de Yok Değil

Artrit hastalığının yalnızca yaşlıları etkilediği veya ağrıların hafif olduğu doğru bilinen yanlışlar arasında. Böyle yanıltıcı bilgiler hastalığın sağlıklı bir şekilde tedavi edilmesinin önündeki en büyük engellerden.

4. Her Hastalıkta Olduğu Gibi Erken Teşhis Çok Önemli

Yüzlerce çeşidi ve tedavi alternatifi bulunan artritin, erken teşhisi diğer tüm hastalıklar gibi oldukça önemli. Tanı ve tedavinin gecikmesi artrit semptomlarını kötüleştirerek eklem hasarını artırabilir.

5. Sağlıklı Yaşam Tarzı Artriti Mümkün Olduğunca Uzak Tutuyor

Düzenli egzersiz yapmak, ideal kiloyu korumak, stresi azaltmak, sigara içmemek ve kaliteli bir uyku düzenine sahip olmak artriti bünyeden uzak tutuyor.

6. Artritin Etkileri Çoğu Zaman Fiziksel Sınırları Aşıyor

Artritin neden olduğu kronik ağrılar öfke, kızgınlık, korku ve depresyon gibi psikolojik sorunları tetikliyor. Artritin etkileri fiziksel sınırları aştığı için hastalara karşı mümkün mertebe duyarlı olmakta fayda var.

7. Kimi Zaman Günlük Hayattaki Basit İşlere de Engel Oluyor

Artrit kaynaklı ağrı, şişlik ve yanmalar, merdiven çıkmaktan yemek ya da temizlik yapmaya kadar pek çok günlük aktiviteyi zorlaştırabiliyor. Bu nedenle erken teşhis ve doğru tedavi yönteminin bir an önce belirlenmesi hayat kalitesini korumak için çok büyük önem taşıyor.

8. Tedavi Süreci Pek Çok Değişkeni Kapsıyor

Artrit tedavisinde hastanın yaşı, tıbbi geçmişi, iltihapların şiddeti gibi faktörler göz önüne alınıyor. Hastalık bazı durumlarda ilaçla kontrol ediliyor ama eğer çok fazla ilerlediyse cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyuluyor.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
18 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.