Baharın Belirtisi Alerjik Astıma Sebep Olan 5 Neden

Buradasınız

Sev 28 Nisan 2018

Dünyada ve ülkemizde hızla yaygınlaşan en önemli rahatsızlıkların biri de alerjik astım. Polenlerin havada uçuştuğu cıvıl cıvıl bahar zamanlarında ortaya çıkan alerjik astım günlük hayatı da çok yakından etkiliyor. Alerjik astımı ne tetikler gibi bir sorunun cevabı da oldukça çeşitlilik gösteriyor. Haliyle alerjik astıma karşı önlem almak için tetikleyicilerini de çok iyi tanımak gerekiyor. İşte alerjik astımı tetikleyen 5 önemli faktör...

Polenler

Polenler, ağaç ve ot olarak iki ayrı şekilde sınıflandırılıyor. Polenler, mevsimsel astım şikayetlerinin en önemli nedenleri arasında sayılıyor. Şubat – Mayıs ayları içerisinde en çok ağaç polenleri; Mayıs – Haziran ayları arasında ise ot polenleri alerjik astımı tetikliyor. Bu zaman diliminde alerjik astımın belirtileri arasında gösterilen genizde akıntı, kaşıntı ya da hapşırık ile kendini belli eden hastalık, özellikle maske kullanımıyla en aza indirgenebilir.

Sigara Dumanı

Alerjik astımı etkilediği kadar kronik astımın da en büyük sebeplerinden biri de sigara dumanıdır. Dışarıdaki ortamlardan korunmanın yanı sıra sık vakit geçirdiğimiz kapalı ortamlarda da tüketmemeli ve çevrenizdekilere izin vermemelisiniz.

Alerjik astım çoğu zaman göz ardı edilse de zamanında müdahale edilmezse daha büyük sorunlara sebebiyet verebilir. Siz de hastanede yatarak tedavi görmeniz durumunda günlük para ödemesi de yapan Hastane Destek Ferdi Kaza Sigortası yaptırın, baharın sadece keyifli yanlarını yaşayın.

Riskli Çalışma Ortamları

Yoğun şekilde toz, kimyasal madde ve ağartılmış temizleyicilerin solunum yoluyla vücudunuza girdiği meslek gruplarında çalışanlar, özellikle bahar aylarında zor günler geçirebilirler. Marangozluk, Fabrika İşçiliği ya da Temizlik Görevlisi gibi meslek grubundaki çalışanların geçiş dönemlerinde gerekli tedbirleri almaları büyük önem taşımaktadır.

Ev Tozu Akarları

Akarlar, gözle görülemeyecek kadar küçük olup; yatak, yastık, halı gibi ortamlarda çok rahat yaşayabilirler. Alerjik astım belirtileri arasında ilk sıralarda kuruyarak toz haline gelen akarlar bulunuyor. Bunlar solunum yoluyla vücudumuza girerek alerjik astımı tetikliyorlar. Bu durum en sık ilkbahar ve sonbahar aylarında ve genellikle sabaha karşı yaşanır. Ev içi nem oranını kontrol altına alarak ve düzenli aralıklarla yapacağınız temizlik ile akarların yaratacağı sorunlarla mücadele edebilirsiniz.

Hava Şartları

Bahar aylarının en çok bilinen bir diğer özelliği fiziksel şartları etkileyen hava koşullarıdır. Olası en büyük risklerden biri de küresel olarak zarar verdiğimiz doğanın bize sunduğu hava kirliliği. Bu da alerjik astıma yakalanmayı tetikleyen en önemli unsurlardan biridir. Böyle zamanlarda evdeki pencereler kapalı tutulmalı, dışarı çıkılacaksa dahi doktorun önereceği kısa ve etkili bir bronş genişletici kullanılmalıdır.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.