Yağdan Değil Kastan Kilo Kaybettiğinizin 5 İşareti

Buradasınız

Hareket Et 14 Aralık 2017

“Hiçbir şey yemiyorum, saatlerce spor yapıyorum yine de kilo veremiyorum” diyenler kulak kesilsin. Veremiyorsunuz çünkü vücudunuz strese giriyor ve savunmaya geçiyor. Yağdan kilo vermek de iyice zorlaşıyor. Oysa ki dengeli bir diyet ve bedeninizin sınırlarıyla orantılı bir sporla kilo vermelisiniz. Çünkü hızlı kilo kayıplarında yağlarınız değil kaslarınız eriyor olabilir. İşte bu yazıda bu ihtimalin işaretlerine değineceğiz.

Beklenenden fazla kilo vermek

Tartıya her çıktığınızda sizi aşırı mutlu edecek sonuçlarla karşılaşıyorsanız, temkinli olmanızda fayda var. Zira bu vücudunuzdaki fazla yağdan kilo vermek amacından uzaklaştığınız anlamına gelebilir. Bunu ölçmenin en sağlıklı yollarından biri, diyet&spor programınıza başladığınız andan itibaren düzenli aralıklarla vücudunuzun yağ, kas, kemik yoğunluğu, sıvı oranını ölçmeye yarayan cihazlarla detaylı analizini yaptırmanız. Bu sayede günden güne nasıl yol katettiğinizi takip edebilirsiniz.

Halsiz hissetmek

Kilo verirken kendinizi bitkin hissediyorsanız, bu da kaslarınızın eridiğinin bir işareti olabilir. Fiziksel aktivitenizi günlük rutininizden çok uzak bir noktaya bir anda çıkarırsanız, vücudunuz enerji ihtiyacını kaslardan alabilir. Bunu ölçmenin bir yolu yaptığınız fiziksel aktiviteyi ölçerek kademeli olarak arttırmak. Adımsayarlar, telefon uygulamaları tam da bunun için icat edilmiş şeyler. Dengeli bir diyet ve egzersizin yanında sağlığınız için yapabileceğiniz bir başka şey de Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırmak. Bu sayede zihniniz de cebiniz de stresten uzak olacaktır.  

Gelişme Kaydedememek

Olağanüstü bir çaba sarf etmenize rağmen bariz bir gelişme kaydedemiyorsanız uyguladığınız diyet ve egzersiz programını gözden geçirmenizde fayda var. Eğer bedeninize ihtiyacı olduğu enerjiyi vermez ve onu yeterince dinlendirmezseniz, kaslarınız güçleneceğine tasarruf moduna geçer. Bu da çabanızın boşa gitmiş olduğu anlamına gelir. Yağdan kilo vermek de hayal olur.

Düşük modda olmak

Yapılan araştırmalar zihinsel faaliyetlerin tek başına oldukça fazla enerji harcadığını, temel ihtiyaçlarımızı karşılamak için gerekli kalorinin % 20’sini tek başına beynin kullandığını gösteriyor. Bu şu demek oluyor, eğer vücudumuzun ihtiyacı olan besini vermezsek o zaman beyin fonksiyonlarımız da işlevini gerçekleştiremiyor. Bütün kaslarımızı yöneten beynimiz, kas ve sinir sistemimiz birbiriyle bağlantılı olduğuna göre o iyi çalışmazsa kaslarımız da olması gerektiği gibi çalışmıyor. Belki de sıkı diyete başladığınızdan beri yaşadığınız unutkanlığın, düşük modunuzun nedeni budur ne dersiniz? Vücudunuza iyi bakmanızın yolunun beyninize iyi bakmaktan geçtiğini asla unutmayın!

Denge Kaybı

Miskin hissediyor ve sıkça denge kaybı yaşıyorsanız, bu beyninizin yeteri kadar kalori almadığından kaslarınızla iletişimi zayıfladığının bir işareti olabilir. Yanlış diyet yüzünden kan şekerinizin düşüklüğü performansınızı düşürebilir ve odaklanmakta zorlanabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi vücudumuz yolunda gitmeyen her şeyin sinyalini veriyor. Önemli olan o sinyalleri doğru okumak!

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.