Diş Teli Tedavisinde Mutlaka Bilmeniz Gereken 8 Madde

Buradasınız

Hareket Et 19 Aralık 2017

Ağız ve diş sağlığı mutlak bir özen ve dikkat gerektirir. Çapraşık ve kötü konumlanmış dişlerin en kesin çözümü ise ortodonti tedavisidir. Fakat ortodonti tedavisi uzun bir zaman dilimi ve sabır gerektirdiğinden kişinin bireysel hazırlık yapması oldukça önemlidir. Tedaviye başlamadan önce bilmeniz gerekenleri sizler için derledik.

Diş ve ağız sağlığınız için gerekli olabilir

Ağız ve diş sağlığına kavuşmada çok önemli bir tedavi süreci olan diş teli, ortodontistler tarafından gerekli durumlarda tercih edilebilir. Estetik kaygıların dışında dişlerin ve çenenin tedavi edilmesi gereken durumlarda doktorunuz bu yöntemi tercih edecektir. En doğru karar ve sağlığınız için doktorunuzla sürekli iletişimde kalmayı ihmal etmeyin.

Geleceğe güvenle bakarlar

İnci gibi dişler ve güzel bir gülümseme, sizi sağlıklı gösteren en önemli unsurlardan birisidir. Diş sağlığınız ise vücudunuzun geri kalanı için hayati önem taşıyan bir unsur. Sıcacık gülümsemenizi sizden eksik etmeyecek Gülen Yüzler Ferdi Kaza Sigortası’nı yaptırın, dişlerinizin sağlığı size mutluluk katmaya devam etsin. Yılda 2 kez ücretsiz olarak diş hekimi muayenesi, diş taşı temizliği ve diş röntgeni hizmetlerinden faydalanabileceğiniz Gülen Yüzler Ferdi Kaza Sigorta, size kaza sonucu sürekli sakatlı durumunda da maddi güvence sağlıyor.

Diş teli takılırken acı duymazsınız

Diş teli tedavisinin başlangıcında en merak edilen konulardan biri acı duyulup duyulmayacağıdır. Gelişen teknoloji ve doktorunuzun durumuna göre diş telleriniz takılırken hiçbir şekilde acı çekmezsiniz. Yarım saat ile 1 saat arasında süren bir operasyonla diş telleriniz takılır. Sadece ilk günlerinizde alışma süreniz içerisinde kendinizi biraz garip hissetmeniz mümkündür.

Duruma göre bazı dişleriniz çekilebilir

Ağız, diş ve çene yapınızın genel durumuna göre bazı zamanlarda doktorunuz diş çekimi de yapabilir. Bu tamamen dişlerinizin durumunun nasıl olduğu ile ilgilidir. Bazı durumlarda ağız ve çene yapısı diş çekimi için uygun olmayabilir. Doktorunuz yeterli alan açmak için bazı dişlerinizin çekilmesini de isteyebilir.

Nasıl besleneceğim?

Diş teli tedavisinde hastaların en merak ettiği konulardan bir diğeri de beslenmedir. Diş telleri takıldıktan sonra hangi besinlerin, nasıl tüketileceği sorusu çok önem kazanır. Genelde katı, yapışkan, asitli, çok sıcak ya da soğuk yiyeceklerin tüketilmemesi ya da tüketilirken fazladan dikkat edilmesi önerilmektedir.

Diş teli çürük yapar mı?

Diş telleri yapıları gereği diş çürüklerine neden olmazlar. Çürükler, ağız ve diş çevrelerinde biriken bakteriler nedeniyle meydana gelir. Diş tellerinin altında zaman zaman iyi bakım yapılmadığında yiyecekler birikebilir. Bu da iyi temizlenmediğinde bir zaman sonra diş çürüklerine neden olan bakterilerin birikmesini sağlar. Buradaki temel nokta diş tellerinin temizliği ve bakımdır.

Tellerle konuşabilirsiniz

Diş teli tedavisinde en merak edilen noktalardan bir diğeri de teller ağız içerisindeyken konuşulup konuşulamayacağıdır. Teller hiçbir suretle konuşmayı engellemez ya da değiştirmezler ancak özellikle ilk birkaç haftalık alışma sürecinde sorunlar yaşanabilir. Daha sonrasında siz de duruma alışacak ve normal konuşma sürecinize geri döneceksiniz.

Tedavi ortalama olarak ne kadar sürer?

Diş teli tedavisinin toplam süresi, ağız, diş ve çenenizin genel anatomik yapısına göre değişkenlik gösterir. Her hastanın sorunu ve tedavi gereksinimi birbirinden farklıdır. Ancak genelde bu süre 18-24 aylık bir süreyi kapsar. Zaman zaman da 30 aya kadar uzadığı da olmaktadır.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
14 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.