Kış Aylarında D Vitamini Alabileceğiniz 6 Besin

Buradasınız

Ye-İç 19 Şubat 2018

Vücudun kemik gelişimi ve kemik yoğunluğu, kalsiyum emilimi, düzgün işleyen bağışıklık sistemi gibi önemli ihtiyaçları için gereksinim duyduğu D vitamini, en çok güneş ışığından alınabiliyor. Bu nedenle kış ayları gelince, eğer ki yazın D vitaminini iyice depolamadıysak, bu önemli vitaminin eksikliğini çekebiliyoruz. Peki soğuk ve güneşsiz kış aylarında, vücudun ihtiyaç duyduğu D vitaminini nasıl sağlayabiliriz?

İşte kış aylarında D vitamini ihtiyacınızı sağlayabileceğiniz 6 besin:

Somon

Ülkemizde son yıllarda çok fazla tüketilen, yağlı bir balık olan somon, mükemmel bir D vitamini kaynağı. Günlük D vitamini ihtiyacınızı karşılamak için 85 gr pişmiş somon yiyebilirsiniz. Yine güne vitaminle başlamak için kahvaltıda füme somon tüketebilirsiniz.

Yumurta Sarısı

Balık sevmeyenler için D vitamini içeren bir diğer besin kaynağı da yumurta. Yumurtanın içindeki proteinlerin çoğu yumurtanın beyazında bulunurken, yağ, vitaminler ve mineraller çoğunlukla sarısında yer alır. Bu nedenle kış aylarında yumurta sarısını bol bol tüketmelisiniz. Özellikle serbest gezen tavukların yumurtası, D vitamini açısından oldukça faydalı.

Sardalya

Sardalya D vitamini için en iyi beslenme kaynaklarından biri. Küçük bir konserve sardalya, günlük D vitamini ihtiyacınızın tamamını sağlayacaktır.

Balık Yağı

Balık yağı, özellikle morina balığı yağı çok kullanılan bir D vitamini takviyesi olarak dikkat çekiyor. Sadece bir çay kaşığı, günlük D vitamini ihtiyacınızın % 113'ünü sağlar. Diğer taraftan balık yağı kullanmak, diğer kaynaklardan alınması zor bazı besin maddelerini elde etmek için de iyi bir yol.

Mantar

D vitamininin tek bitki kaynağı ise mantar. Çünkü mantarlar da insanlara benzer şekilde, güneş ışığına maruz bırakıldığında bu vitamini sentezleyebiliyor. Ama her mantar türü D vitamini içermiyor; bu nedenle yüksek D vitamini içeriğinden yararlanmak için yapay yöntemlerle değil, güneşte büyümüş/kurutulmuş mantarlardan tükettiğinizden emin olun. Doktorların özellikle tavsiye ettiği mantar türü portobello ve düğme mantarlarıdır.

Süt ve Süt Ürünleri

Kalsiyum bakımından zengin olan tam yağlı süt ve peynirler, günlük menünüzden eksik etmemeniz gereken besinlerden. Bir bardak tam yağlı süt, günlük D vitamini ihtiyacının yaklaşık %13’ünü karşılar

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
10 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.