Uzak Doğu’dan Gelen Mucize Matcha Çayının 10 Faydası

Buradasınız

Ye-İç 07 Haziran 2018

Son dönemlerde adını sıkça duyduğumuz, besinlere sağlık ve şahane bir yeşil renk katan matcha, Japonya’ya özgü bir tür yeşil çay. Gölge isteyen, özel koşullarda yetiştirilen “Gyokuro” cinsi çay yapraklarından elde edildiği için matcha bildiğimiz yeşil çaylara nazaran daha fazla klorofil içeriyor. Toz halinde tüketilen matcha çayının 10 faydasını sizin için araştırdık:

1. Çok Güçlü Bir Antioksidan

Bilinen en etkili antioksidanlar arasında yer alan matcha, normal yeşil çaylara göre çok daha fazla klorofil içerdiği için vücutta biriken serbest radikallerin dışarı atılmasında önemli bir rol oynuyor. Böylece bağışıklık sistemine ilişkin rahatsızlıklardan da koruyor.

2. Kanserle Savaşmaya Yardımcı Oluyor

Antioksidan etkisi ile ağır metalleri ve serbest radikalleri vücuttan atmaya yardımcı olan matcha, aynı zamanda hücrelerde oluşabilecek bozulmaları da onarmaya yardımcı oluyor. Bu yönüyle matcha çayı özellikle Japonya’daki görece düşük kanser oranının sebebi olarak görülüyor. Matcha tüketip sağlıklı beslenmenin yanı sıra Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırarak, kansere karşı önleminizi alabilirsiniz.

3. Cildi Güzelleştiriyor

Matcha çayında bulunan E vitamini ve çeşitli mineraller cildin daima nemli  ve parlak görünmesine destek oluyor. Bu içerikler aynı zamanda ciltte yaşlanma karşıtı bir etki de sağlıyor.

4. Sindirimi Kolaylaştırıyor

Kronik kabız ve huzursuz bağırsak sendromu gibi sorunlar yaşayan kişilere önerilen matcha çayı, mide ve bağırsak florasını düzenleyerek sindirim sisteminin normal dengesinde çalışmasına yardımcı oluyor.

5. Toksin ve Ödem Attırıyor

Günümüzde pek çok “juice cleanse” programında da bolca kullanılan matcha, vücutta biriken ödemi kısa sürede atmanıza yardımcı oluyor. Bunun yanı sıra özellikle işlenmiş gıdalardan kaynaklı toksinlere veda etmek için de matcha çayı tüketmek son derece etkili.

6. Metabolizmayı Hızlandırıyor

Vücudu hücre düzeyinde besleyen bir bitki olan matcha çayı bu özelliği ile hücreden başlayıp dokulara, organlara ve sistemlere uzanan bir hızlandırıcı etki sağlıyor. Bunun sonucunda da metabolizma hızlanıyor ve tabii ki kilo vermek kolaylaşıyor.

7. Enerji Veriyor

Klorofil içeren her yeşil yapraklı bitki gibi hücrenin enerji santrali olarak kabul edilen mitokondriyi besleyen matcha çayı, içerdiği B ve C vitaminleri ile vücudun çok daha dinç bir hisse kavuşmasını sağlıyor.

8. Mental Performansı Arttırıyor

Konsantrasyon bozukluğuna ve zihinsel yorgunluğa da iyi geldiği belirtilen matcha çayı, bilhassa sınav dönemlerinde kahve yerine başvurulacak faydalı bir alternatif.

9. Kan Şekerini Düzenliyor

İnsülin dengesini düzenlemeye yardımcı olan matcha çayı kan şekerinin yavaş yükselip yavaşça düşmesine katkı sağlıyor. Matcha çayı tüketen bireyler böylece aninden bastıran acıkma krizlerine maruz kalmıyor.

10. Sakinleştiriyor

Öfke, depresyon ve uyku bozukluklarında da etkili olduğu bilinen matcha, özellikle süt ile tüketildiğinde güçlü bir sedatif (sakinleştirici) etki gösteriyor.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
8 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.