5 Adımda Hızlı Grip Tedavisi

Buradasınız

Hareket Et 26 Kasım 2017

Havaların iyiden iyiye soğuması ve ani hava değişiklikleri hastalık riskini de beraberinde getiriyor. Ani hava değişikliklerinin yoğun olarak yaşandığı sonbahar-kış mevsimlerinde grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonları da artış gösteriyor. Basit ve geçici bir hastalık olarak görülse de, ihmal edilmemesi gereken rahatsızlıklardan biri olan gribin semptomlarını azaltabilecek püf noktalarını biliyor musunuz?

İstirahat Edin

Grip, influenza isimli virüsün neden olduğu,; ateş, halsizlik, şiddetli kas ve eklem ağrıları, titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük gibi belirtilerle seyreden bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu belirtilere sahipseniz ilk yapmanız gereken bulunduğunuz ortamda konforunuzu sağlamak olmalıdır. Gribe ait semptomları azaltabilmek için ılık ve rahat ortamda bulunun, ağır fiziksel aktivitelerinden uzak durun ve istirahat edin. Mümkünse savunma sisteminizi güçlendirmek adına uyuyun.

Bol Bol Sıvı Tüketin

Ateş esnasında kaybedilen sıvının yerine konabilmesi için bol bol su için. Mukusu yumuşatmak, drenajı sağlamak ve kaybolan sıvıyı tekrar kazanmak için günde en az 6-7 bardak sıvı alın. Alkol ve kahveden uzak durun. Alkol ve kahve, sıvı kaybına neden olabilir. Sıvı kazanımı için ıhlamur, kuşburnu, yasemin, papatya gibi bitki çaylarını da tüketebilirsiniz.

Gribe İyi Gelen Yiyecekleri Tüketin

C vitamini vücudun savunma sistemini güçlendirdiği için özellikle turunçgiller olmak üzere meyve ve sebze karışımlarından oluşan çorbalar tüketilmelidir. Özellikle tavuk suyuyla yapılan sebze çorbalarının tüketilmesi önerilmektedir. Gribe iyi gelen besinler kısaca şöyledir: Haşlama balık, tavuk suyu, taze sıkılmış meyve suları, tavuk ve sebze çorbaları, portakal, greyfurt, mandalina, limonlu çay, zencefil çayı, kuşburnu çayı, adaçayı, papatya çayı, kayısı, mango, kivi.

Önce Temizlik!

Soğuk algınlığı ve grip virüslerinin büyük kısmı doğrudan temas ile bulaşır. Ellerinizi düzenli yıkamak gribe neden olan virüsleri vücudunuzdan uzaklaştırır, yüz bölgesine temas ettiğinizde virüslerin yüz ve boğaz bölgesine yayılmasını önler. Ayrıca ılıtılmış 1 çay bardağı suyun içine 1 çay kaşığı tuzu atıp karıştırarak erittikten sonra bu suyla boğazınızı gargara yapmanız sizi fazlasıyla rahatlatacaktır.

Bulunduğunuz Ortamı Havalandırın

Mikroplar durağan havada asılı kalır. Bulunduğunuz oda ya da mekanın nemlendirilmesine gayret edin. Kaloriferin üzerine ıslak bez koyarak odanın nem dengesinde değişiklik yaratabilirsiniz. Tüm alınan önlemlere ve yapılan işlemlere rağmen belirtiler şiddetliyse, toparlanacağınıza daha da kötüye gidiyorsanız ve ateşiniz düşmüyorsa mutlaka bir hekime başvurun.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
9 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.