Hamilelikte Seyahat Ederken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Durum

Buradasınız

Sev 19 Ekim 2017

Kadınlar için dünyanın en keyifli dönemlerinden biri olan hamilelik sürecinde seyahat etmek, dikkat edilmediği durumlarda istenmeyen olayları da beraberinde getirebilir. İşte hamileliğinizde daha rahat edeceğiniz ve herhangi bir sıkıntı yaşamadan geride keyifli anılar bırakmanızı sağlayacak 10 öneri.

Zamanlamaya Sadık Kalın

Hamilelik, 9 ay 10 günlük, her anı dolu dolu geçen bir serüven. Ve bu dönem içerisinde farklı seyahatlere çıkmanız da çok olası. İstediğiniz yerleri görmek, stresinizi azaltmak belki de çocuğunuzun daha şimdiden yenilikleri tatmasını isteyebilirsiniz. Peki ama ne zaman seyahat etmelisiniz? İşin uzmanlarının tavsiyesi, yolculuğun daha az sorunlu geçebilmesi adına yolculuğun 11-36. haftalar arasında yapılması. Yine de en doğru kararı doktorunuz verecektir.

Her Durumu Hesaplayın

Vücudunuzun baştan aşağı değiştiği ve yepyeni bir maceraya başladığınız hamilelik sürecinde atacağınız her adıma maksimum ölçüde dikkat etmeniz gerekiyor. Örneğin, doğa hayatında kamp kurarak ilerleyeceğiniz bir seyahat rotası belki bu yıl için sizlere uygun olmayabilir… Siz de bu dönemi daha sağlıklı ve herhangi bir sorun yaşamadan atlatmak için Hastane Destek Ferdi Kaza Sigortası yaptırın, aklınız sadece bebeğinizde olsun.

Seyahat Öncesi ve Sırası Tedbiri Bırakmayın

Yeni yerler görmek, birçok insanla tanışmak belki de sadece doğa yürüyüşleri yaparak huzur bulmak isteyebilirsiniz. Fakat öncelikle dikkat etmeniz gereken nokta rutin kontrollerinizin dışında doktorunuzla bir de seyahat öncesi sağlık kontrolü yaptırmanız olacaktır. Doktorunuzun onayı ve tavsiyelerine uyarak daha rahat bir seyahat geçirebilirsiniz.

Yolculuğunuzu Nasıl Yapacaksınız?

Hamilelik esnasında kısa yollar için özel aracınızı tercih etseniz de uzun yol yolculuklarınızda hava ya da deniz yolculuğu kaçınılmaz olacaktır. Rutin yolculuklarınızın dışında bir seyahat olacağından ötürü mutlaka ihtimallere ve tavsiyelere kulak asın. Deniz ve hava yolculuğuna kaçıncı ayınızda çıkacağınız oldukça önem arz ediyor. Doktorunuzun bu konuda sizlere mutlaka bir önerisi olacaktır, keyifli zamanlar için mutlaka dinleyin.

Kriz Planı Yapın

İster yurt içi isterseniz yurt dışı seyahatler gerçekleştirin, daima hayatta beklenmedik durumlarla karşılaşabilirsiniz. Hemen her türlü durumu önceden hesaplamaya çalışarak olası olaylar için önceden hazırlık yapabilirsiniz. Çevrenizdeki insanları da bu konuda örgütleyerek daha rahat bir yolculuk yapmanız da mümkün.

Rahat Giysiler ve Ayakkabıları Tercih Edin

Yolculuğunuzu daha huzurlu geçirmek için kendinizi daha rahat hissedeceğiniz kıyafetler ve ayakkabılar seçmelisiniz. Her koşula özel giysiler almaya ve mevsim durumuna göre uygun ayakkabılar almaya özen gösterin. Unutmayın, vücudunuzda ödem oluşumu oldukça rahatsız edici bir durum olabilir. Sizin ve bebeğinizin sağlığı çok önemli.

Kalacağınız Yerin Ulaşımı Kolay Olmalı

Gittiğiniz yerde kalacağınız mekanı seçerken de merkezi olmasına ve sizin ulaşımınız için uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Konaklama yapacağınız mekan, kısa molalar yapmak için bile olsa kaçış noktanız olacaktır.

İlaçları Doktorunuza Danışarak Alın

Hamileyken birçok ilaç sizin ve bebeğinizin sağlığı için oldukça zararlıdır. Bu nedenle gerekli durumlarda hangi zamanda, hangi ilacı kullanmanız gerektiğini mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Yurt dışına gidecekseniz yanınızda reçeteli ilaçla çıkış yapabileceğiniz gibi işinizi risk altında bırakmamak için o ilaçları gideceğiniz yerden nerede temin edeceğinize mutlaka bakmalısınız.

Yemek Kültürünüzü De Göz Ardı Etmeyin

Seyahat edeceğiniz yerde tüketeceğiniz besinlere de dikkat etmelisiniz. Hamilelik süresince belirli besinler, yemek listenizden çoktan çıkarıldı zaten. Bunun bilincinde olarak gideceğiniz restoranlar hakkında kısa fikirler edinebilirsiniz. Ve en önemlisi de yanınızda acil durumlarınızda sizlere yardımcı olacak atıştırmalıklarınız mutlaka olmalı.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
9 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.