Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Denizde veya Havuzda Yapabileceğiz 7 Eğlenceli Egzersiz

HAREKET ET08 Temmuz 2017

su sporları

Kışın tüm hantallığını üzerinizden atmak için tatilde suyun enerjisinden faydalanmaya ne dersiniz? Yaz boyunca denizde ya da havuzda yapabileceğiniz bu egzersizlerle neredeyse tüm kaslarınız çalışacak. 

Knee Up

knee up

Tek bacağınızı yere basın ve diğer bacağınızı dizden yukarı çekip indirin. Her iki bacağınızla 16’şar kez tekrarlayacağınız bu çalışmayı, dört set şeklinde tamamlayın. Bu egzersizi yaparken karın kaslarınızı  sıkarak daha fazla verim alabilirsiniz. 

Biceps Curl

Biceps Curl

Denizde veya havuzda egzersiz yaparken de dumbell kullanabilirsiniz. Göğüs bölgenize kadar suyun içine girin ve kollarınızı omuz hizanıza kadar kaldırıp indirin. Eğer ağırlık kullanmak zor geliyorsa, suyun içinde yalnızca ellerinizi yumruk haline getirerek de çalışabilirsiniz. 12 tekrar ve üç setle yapacağınız bu çalışma, kol kaslarınızı ve omuzlarınızı güçlendirecek.

Pedal Çevirme

Pedal Çevirme

Aslında bu hareketi farkında olmadan çocukluğunuzdan beri yapıyor olabilirsiniz. Sırtınızı havuzun kenarına dayayarak daha rahat bir şekilde yapacağınız pedal çevirme hareketini, karın kaslarınızı sıkarak ve kollarınızı iki yana açarak yapmanızda  fayda var. 2-3 dakika boyunca durmadan üç set halinde tekrarlayın.

Jump In Jack

jump in jack

Bacaklarınızı ve kollarınızı, aynı anda omuz hizasında açıp kapayın. 15 tekrar ve dört set halinde uygulayacağınız bu egzersizle, kalça ve bacak kaslarınızı çalıştırmış olacaksınız.

Squat

squat

Son zamanların popüler hareketlerinden squat, denizde veya havuzda egzersiz için de ideal. Elleriniz önde, bacaklarınız omuz hizasında ve dizleriniz ayak uçlarınızı geçmeyecek şekilde bükük durduğu zaman doğru pozisyonu almış olacaksınız. Kalçanızı geriye doğru iterek sandalyeye oturup kalkar gibi yapacağınız bu çalışma süresince, 90 derecelik bir açı yakalamanız gerekiyor. Sırtınızın da düz olması önemli. 25 tekrar ve dört set yapabileceğiniz bu çalışma, üst bacak, kalça ve arka bacak kaslarınızı güçlendirecek. Suyun içinde kolaylık sağlaması için deniz/havuz makarnası kullanabilirsiniz. 

Twist Rotation

Twist Rotation

Kollarınızı omuz hizanızda tutun ve gövdenizin üst kısmını önce sağa sonra da sola çevirin. 15 tekrarla dört set yaparak bel kaslarınızı kuvvetlendirebilirsiniz. 

Lunge

lunge

Squat hareketinde olduğu gibi dizinizi kırın ve dizinizin ayağınızı geçmemesine dikkat edin. Önce sağ bacağınız arkada kalacak şekilde sol dizinizi kırın, sonra aynı hareketi diğer bacağınız için yapın. 15 kez ve dört setle tamamlayın. Kalça, üst bacak ve arka bacağı çalıştıran bu hareketi sığ suda yürüyerek de yapabilirsiniz.

Düzenli bir şekilde yapılan bu egzersizler sizi sadece fazla kilolarınızdan kurtarmıyor aynı zamanda hareketsizlik ve düzensiz beslenme ile hayatımıza kolayca girebilen kansere karşı da önlem almanızı sağlıyor. Egzersizlere ek olarak siz de Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırarak hem kansere karşı maddi güvence sağlayabilir hem de spor merkezleri, beslenme ve psikolojik danışmanlık gibi hizmetlerden %40’a varan indirimlerle faydalanabilirsiniz. 

Kansere İnat Yaşasın Hayat Hemen Başvur

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Beynin normal organizasyonunu ve fonksiyonunu bozmasıyla ortaya çıkan ve özellikle ilerleyen yaşlarda hayat kalitesini oldukça düşüren Alzheimer, her geçen gün daha çok gündeme geliyor. Hatalı beslenme, kronik hastalıklar, stres gibi çok farklı nedenlerle ortaya çıkan hastalığa dikkat çekmek için 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü’nde farklı etkinlikler düzenleniyor. Yakın geçmişinizin belleklerinizden silinmesini önlemek adına Alzheirmer’dan korunmalısınız! Peki ama nasıl? İşte 8 adımda Alzheimer’dan korunmak için yapmanız gerekenler.

Hızlı Pişirmek Çözüm Değil!

Sağlıklı beslenmek adına tercih ettiğimiz sebzelerinizin, hızlı pişirme sonucunda bir anda vücudunuz için çok zehirli olabileceğini hiç düşündünüz mü? Sebzelerinizi mangal, barbekü ya da is ve duman altında pişirmek yerine ocağınızın altını kısarak hazırlamayı tercih edin. Böylelikle hem daha lezzetli besinler elde edebilir hem de Alzheimer’a neden olan hatalı beslenme biçimlerinden kurtulabilirsiniz.

Yemek Yaptığınız Kaplara Dikkat

Mutfakta Alzheimer’a neden olabilecek kadar tehlikeli bir diğer unsur da pişirme yaptığınız kaplardır. Bu kapların  üretiminde kullanılan kimyasal birçok madde, yoğun ısıda açığa çıkarak özellikle beyninizde hasara neden olan süreçleri tetikleyebilirler. Kimyasal içeren pişirme kapları yerine çelik, cam, porselen gibi daha doğal malzemelerden üretilenleri seçmeye çalışın.


Kilonuzu Kontrol Edin!

Birçok hastalıkta olduğu gibi Alzheimer’da da kilo kontrolü son derece önemlidir. Yapılan araştırmalar vücut ağırlığının artmasıyla doğru orantılı olarak Alzheimer görülme sıklığının da arttığını gösteriyor. Kaliforniya Üniversitesi Nöroloji Profesörü Paul Thompson’ın teorisine göre, aşırı kilolu kişilerde fazla yağ beyinde depolanıyor ve damarları daraltıyor… Bu durum da hastalığın görülme oranını artırıyor. Siz siz olun ideal kilonuzu yakalayın ve onu koruyun!

Diyabet ve Kalp Sağlığı Çok Önemli…

Toplum içerisinde çok sık görülen ve neredeyse tüm sağlık sohbetlerinin başını çeken diyabet ve kalp hastalıkları da listemizin bir sonraki sırasında yer alıyor. Çok sayıda bilimsel araştırma, diyabetin ve kalp hastalığının Alzheimer hastalığını doğrudan etkilediğini açıkça gösteriyor. Bir hastalığın önemli başka bir hastalığı tetiklemesini istemeyiz. Düzenli kontrollerinizi yaptırın ve doktorunuzla sürekli iletişim halinde olun. Sağlıklı bir yaşam programı sizi Alzheimer’den koruyacaktır.

Beyninizle İnatlaşın!

Beyninizi aktif bir şekilde kullanmak ve zaman zaman onu zorlamak da nörolojik hastalıkların en büyük düşmanlarından biri.  Beyniniz için ekstra mesai yapabilir, sürekli yeni bilgiler öğrenip onu dinamik hale sokabilirsiniz. Araştırmalara göre Alzheimer hastalığı beynini aktif tutmaya gayret eden kişilerde daha ilerleyen yaşlarda ortaya çıkıyor. Bol bol okumak, bir şeyler ezberlemek, bulmaca çözmek ve zihni meşgul edici uğraşlar edinmek işe yarayabilir.

Bol Bol Sosyalleşin

Ruhu dinlendirmek ve hayatın negatif etkilerinden kendinizi arındırmak, Alzheimer ile mücadelede önemli bir faktör. Bunun için de özellikle  sizi mutlu eden kişilerle bir araya gelmeniz, kendinizi daha keyifli hissedeceğiniz ortamlara girmeniz çok işe yarayacaktır. Kurslar, eğitimler gibi daha kalabalık ortamlarda bulunarak sosyalleşmek de çok faydalı olabilir.

Terlemeyi Önleyen Deodorantlardan Kaçının

Araştırmalara göre klasik deodorantların içerisindeki Aluminium Chlorohydrate, Aluminium Zirconium, Paraben vb. içeriklerin Alzheimer hastalığı ile doğrudan ilişkisi var. Gelişmiş ülkelerin birçoğunda olduğu gibi siz de bu ürünlerin kullanımını azaltabilir ve daha doğal yollarla vücut bakımınızı yapabilirsiniz.

Belki De Kişiliğinizi Değiştirmeniz Gerekecek

Bazı kişilik özelliklerinin Alzheimer’a koruyucu etkisi çok güçlü bir bilimsel iddia. Hedefleri olan, bunlar için mücadele eden, daha çok gülen, mutlu olmaya çalışan bireylerin Alzheimer ile olan savaşta çok daha başarılı olduğu kabul ediliyor.  Siz de kişisel özelliklerinizi değiştirerek hayata daha pozitif bakmaya çalışın. Bu yolla belki de çok daha keyifli bir hayata da merhaba demiş olacaksınız.