Karbonhidrat İsteğini Durdurmanın 8 Yolu

Buradasınız

Ye-İç 10 Ağustos 2017

Obezitenin, kalp ve damar hastalıklarının baş sorumlusu şeker yani karbonhidrattır. Ama ne yazık ki birçok kişi karbonhidratın zararlarını bilse de nasıl uzak duracağını bilemiyor. Siz de karbonhidrat bağımlılarındansanız bu liste tam da sizin için!

1. Protein Ağırlıklı Beslenin

Karbonhidrat içeren gıdalar, kan şekerinde ani yükselme ve alçalmalara neden olduğu için tokluk hissini uzun süre devam ettirmiyor. Bu nedenle kişide tekrar karbonhidrat isteği oluşuyor. Bu kısır döngünün içine girmemek için protein ağırlıklı beslenmelisiniz. Süt, yoğurt, peynir, fındık, badem gibi gıdalar, karbonhidratla mücadelede çok işe yarıyor.

2. Magnezyumu Eksik Etmeyin

Magnezyum, insülini dengeleyerek yoğun karbonhidrat isteğini engelliyor. Ayrıca stresi ve keyifsizliği azalttığı için şeker ihtiyacını da minimuma indiriyor. Unutmayın ki stres ve depresyon kişileri aşırı derecede karbonhidrat tüketmeye itiyor. (Not: Yeşil yapraklı sebzeler, kuru yemişler, baklagiller, tahıllar ve balık iyi birer magnezyum kaynağı)

3. B Vitamini Tahmin Ettiğinizden Çok Daha Önemli

Karbonhidratın zararları konusunda bilinçli olmak gerek. Mesela, B vitamini eksikliğinde de karbonhidrat isteği oluşuyor. Muz, bamya, süt, et, yumurta, balık, domates, mantar gibi gıdalar B vitamini eksikliğinden kaynaklı karbonhidrat isteğiyle mücadele etme konusunda oldukça yararlı.

4. Tatlı İhtiyacınızı Meyve Yiyerek Bastırın

Karbonhidratla özdeşleşen şeker, belki de dünyadaki en önemli bağımlılık kaynağı. Tatlı bağımlısı olduğunuz sürece karbonhidratla mücadele etmeniz epey zor. Kriz anlarında hafif yaz meyvelerine yönelerek karbonhidratın zararlarını en sağlıklı biçimde bastırabilirsiniz.

5. Probiyotik Desteğini Asla Bırakmayın

Bağırsaklardaki zararlı bakteriler bitmek tükenmek bilmeyen karbonhidrat isteğine neden oluyor. Probiyotik denen yararlı bakteriler karbonhidratın zararları ile mücadele ediyor. Bu nedenle probiyotiklerle bağırsak florasını düzenlemeniz gerek. Aksi halde tatlı ihtiyacınızı durdurmak çok zor. Probiyotik takviyesi haricinde ayran, yoğurt, lahana turşusu, kefir, peynir gibi gıdaların da desteğiyle bağırsak floranızı dengeleyebilirsiniz.

6. Suyu İhmal Etmeyin

Vücut, açlık ve susuzluk hislerini karıştırdığı için yeterli miktarda su tüketmediğiniz zaman karbonhidrat ihtiyacı oluşabiliyor. Her ihtimale karşı bolca su içmek büyük önem taşıyor.

7. Sebze Ağırlıklı Beslenme Düzeni

Sebze ağırlıklı bir beslenme düzeniniz yoksa evde veya dışarıda daima ekmek, makarna, patates gibi zararlı karbonhidrat kaynaklarına yöneleceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Karbonhidratın zararları kilo problemlerinin yanı  sıra kansere kadar giden ciddi hastalıklara da neden oluyor.

Bütün bu kötü ihtimallere karşı önlem almanız için size  harika bir tavsiyemiz var. Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırmaya ne dersiniz? Bu sigortayla birlikte yalnızca kendinizi değil sevdiklerinizi de güvence altına alabilir, QNB Sigorta Ayrıcalıklar Kulübü’ne ücretsiz üye olarak, sağlıklı bir hayat için şart olan pek çok destekleyici hizmetten sana özel indirimlerle yararlanabilirsiniz.

8. Psikolojiye Dikkat

Duygusal çalkantılar, yoğun stres, mutsuzluk gibi etkenler karbonhidrat isteğini doğrudan artırıyor. Çünkü şekerli gıdalar beyinde kısa süreli sahte bir mutluluk yaratıyor. Psikolojik desteğin yanı sıra meditasyon, yoga, spor gibi stres azaltan aktivitelerden de faydalanarak karbonhidrat isteğini azaltabilirsiniz.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 6 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.