Bağışıklık Sistemini Güçlendiren 8 Besin

Buradasınız

Ye-İç 30 Nisan 2018

Özellikle bahar aylarına geçişte oldukça ciddi sorunlar yaratan bağışıklık sisteminin zayıflaması can sıkıcı bir hal alabiliyor. Günlük alışkanlıkların ve yoğun iş – okul temposunun etkisiyle zarar gören bedeninizi toparlamanın en kolay yolu ise bağışıklık sisteminizi yeniden güçlendirmek. En büyük destekçiniz olan gıdalar ile bedeninizi toparlayabilir ve sağlığınıza yeniden kavuşabilirsiniz. İşte bağışıklık sisteminizi güçlendiren besinler ve yararları...

Sarımsak

Sarımsak, vitamin ve mineral açısından zengin, bağışıklık sistemini güçlendiren, kişiyi hastalıklardan koruyan sağlığa faydası saymakla bitmeyen bir besindir. Bağışıklığı güçlendiren yiyecekler arasında ilk sırada gösterilen sarımsakta bulunan allilik sülfitler bağışıklık sistemini güçlendirir, serbest radikallerin atılımını arttırır, tümör hücre çoğalmasını engeller ve kolesterol düzeyini azaltır.

Ispanak

Kan pıhtılaşmasını sağlayan ve sinir sistemini koruyan ıspanak, folik asit, C vitamini, potasyum ve magnezyum kaynağıdır. Bu mucizevi besin hücre yenilenmesine de yardımcı olur. İçerdiği kalsiyum ise kemik gelişimine büyük katkı sağlar. Dişlerin yapısının gelişmesine yardım etmesi de ıspanak faydaları arasındadır.

Kırmızı biber

Kırmızı biberde C vitamini ve potasyum bulunur. C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirirken potasyum ise kalp krizi riskini azaltır. Kırmızı biber, bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanı sıra sağlıklı bir cilde ve gözlere sahip olmamızı da sağlar.

Balık

Önemli miktarda A, B2, B3, B12, D ve E vitaminleri ve folik asit barındıran balık, aynı zamanda en önemli omega 3 kaynağıdır. Izgara, fırında veya buğulama olarak sofraların vazgeçilmezi olan balık, içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde hafıza kaybı ve unutkanlık gibi olumsuz durumları da azaltır.

Nar

Sayısız faydası olan ve rengiyle sofraları renklendiren nar, bağışıklığı güçlendiren besinler açısından olmazsa olmaz arasında. Potasyum ve demir minerali ile C vitamini açısından çok zengin bir meyve olan nar, B1, B2 vitaminleri ile kalsiyum ve fosfor minerallerini de barındırır.

Kefir

Keçi veya inek sütünden yapılan ve tadı ayranı andıran kefir, proteinin yanı sıra kalsiyum, magnezyum ve fosfor açısından zengin bir besindir. İçeriğindeki probiyotiklerin bağırsak florasını düzenler ve hastalıklara karşı direnç göstermeye yardımcı olur.

Kuşburnu

Bağışıklığı güçlendiren yiyecekler arasında yaban gülünün meyvesi olan kuşburnu, antioksidan ve antienflamatuar özelikte. Kuşburnu meyveleri C vitamini bakımından zengin olmasının yanı sıra içeriğinde vitamin ve mineraller sayesinde de değerli bir besin kaynağıdır.

Elma

Dünya çapında en çok tüketilen meyveler arasında yer alan elmanın, sindirim sitemine, cilt hastalıklarından kalp damar sağlığına kadar birçok faydası vardır. Elma ayrıca içerdiği vitaminler ve elementler yardımıyla vücudu güçlendirir ve hastalıklarla mücadelede yardımcı olur.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 9 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.