Bunları Okuyunca Sigarayı Elinize Bile Almak İstemeyeceksiniz!

Buradasınız

Hareket Et 06 Şubat 2018

Araştırmalara göre dünya genelinde yılda 5 milyon kişi hayatını sigara yüzünden kaybediyor. Sigarayı bırakma fikri size uzak geliyorsa gelin sigaranın verdiği zararlara bir kez daha yakından bakalım.

Kalp ve Damar Hastalıkları Sigaranın Hediyesi

Damarların tıkanma riski sigara sayesinde iki kat artarken kalp krizi geçirme olasılığı dört kat artıyor. Akciğer üzerinden kana karışan ve böylece damarlar yoluyla bütün vücuda yayılan nikotin ile zehirli maddeler, damar duvarlarını bozarak plak oluşumuna sebep oluyor. Koroner damarlarda daralma görülmeye başlandığında ise kalp kasları yeterince çalışamadığından kalp krizi meydana geliyor.

Sadece Akciğer Kanserine Neden Olduğunu Sanmayın!

Amerika’da yapılan araştırmalar, sigaranın akciğer kanserine yol açmasının yanı sıra ağız kanseri, larinks yani gırtlak kanseri, farinks yani yutak kanseri, yemek borusu kanseri, böbrek kanseri, rahim ağzı kanseri, karaciğer kanseri, mesane kanseri, pankreas kanseri, mide kanseri, kolon ve rektum kanseri ve miyeloid lösemiye de neden olabildiğini gösteriyor.

Sigaranın Nikotin Oranı Sonuç Üzerinde Etkili Değil

İngiltere’de yapılmış olan araştırmalar tar ve nikotin seviyesinin düşük olmasının kanser üzerinde etkili olmadığını gösteriyor. Sigaranın üretim şekli ne olursa olsun kansere davetiye göndermesini engellemiyor. Hayatınızda temiz bir sayfa açmak, kansere karşı maddi ve manevi olarak hazırlıklı olmak istiyorsanız, Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası’nın özel avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Sigara DNA’lar Üzerinden İlerliyor

Bilimsel araştırmalar,  sigaranın DNA’lara hasar vererek kansere yol açtığını söylüyor. Sigaranın içinde bulunan benzen, polonyum 210, benzo(a)piren ve nitrozaminler maddelerinin direkt olarak DNA’lara zarar verdiği gözlemlenmiş.

Bronşit, Astım Ve KOAH Bir Parçanız Haline Gelebilir

Sigara kağıdı ve tütünün yanması sonucu ortaya çıkan zehirli maddeler mukozaya zarar veriyor. KOAH hastalığının gelişme riskini 15 kat artıran sigara, astım krizlerine de neden oluyor. Bu arada KOAH hastalığının Amerika’daki ölüm sebepleri arasında üçüncü sırada yer aldığını da hatırlatalım.

Üreme Yeteneğini Azaltıyor

Infertilite olarak adlandırılan üreme yeteneğinin azalması, sigara içen kadınlarda 10 kat daha fazla olurken, erkekler de bu sayılara yaklaşıyor. Erkeklerin sperm kalitesini doğrudan etkileyen sigara kullanımı, kadınların yumurta kalitesini de olumsuz yönde etkiliyor.

Cinsel Sorunlar Kapıda

Erkekler cinsel yaşamlarında sorunlarla karşılaşabiliyor. Sertleşmede ve sertleşme süresinde sorun yaşama ihtimali sigara kullanan erkeklerde diğer erkeklere göre 10 kat daha fazla görülüyor.

Kemik Erimesi Yaşayabilirsiniz

Kore’de yapılan araştırmalar, sigara içen kadın ve erkeklerde kemik erimesi sorununun 10 kat daha fazla görüldüğünü söylüyor. Bir paket sigara içenler, içmeyenlere göre risk grubunda yer alıyor.

Bağışıklık Sistemini Güçsüzleştiriyor

Sigara içen kişilerin bağışıklık sistemi, içmeyenlere göre çok daha çabuk bir şekilde çöküyor. Sigara içmek hücresel savunmaya zarar verdiğinden, mikroplara karşı direnci azaltıyor.

Diş Eti Rahatsızlıklarından Cilt Bozukluklarına

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.