Göz Sağlığınız İçin Lens Kullanmanın 10 Püf Noktası

Buradasınız

Hareket Et 21 Kasım 2017

Kontakt lens kullanımı gün geçtikçe artıyor. Hem arzu ettiğiniz göz rengini hem de güzel bakışlar edinmenizi sağlayan lens kullanımı birtakım hassas noktalara dikkat edilmezse oldukça can sıkıcı bir hal alabiliyor. İşte lens kullanırken dikkat edilmesi gereken 10 püf nokta…

Estetik Kaygınız Önceliklerinizi Önlemesin

Kimi zaman günlük yaşam standartlarınızı daha iyi hale getirmek adına gözlüklerinizden kurtulmak isteyebilir, kimi zaman ise göz renginizin daha farklı olmasını isteyebilirsiniz. Bunun için kontak lens kullanmanız normal. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bu kararın doktor kontrolünde alınması. Özellikle de arkadaş tavsiyesi gibi kavramlar göz sağlığınızda oldukça zararlı etkiler doğurabilir.

Gözlerinizin Geleceğini de Düşünün

Geleceğe gülümseyerek bakmak ve sağlıklı gözlere sahip olmak adına siz de İkisi Bir Arada Ferdi Kaza Sigortası yaptırın. Hem ağız ve diş hem de göz sağlığınız mutluluğunuza engel olmasın.

Lens ile Denize ya da Havuza Girmeyin

Spor yapmanın, özellikle de yüzmenin faydaları saymakla bitmez. Ancak eğer lens kullanıyorsanız havuz ya da denize girerken daha da dikkatli olmalısınız. Bu gibi durumlarda gözünüzün enfeksiyon kapması, zedelenmesi ya da hasar görmesi çok olası. Eğer gözleriniz, suda da yeterince görmenize engelse bunun için özel olarak hazırlanmış yüzücü gözlüklerini deneyebilirsiniz. Doktorunuz size en doğru tavsiyeyi verecektir.

Duş Alırken Lensinizi Çıkarmayı Unutmayın

Okula ya da işe derken günlük yaşantınızda hız gittikçe önem kazanıyor. Fakat unutulmamalı ki zamandan kazanmak demek dikkati göz ardı etmek değildir. Musluk suyunun kontakt lense teması ile birlikte parazitlerin gözün içine girmesi göz sağlığı açısından oldukça olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden mutlaka duş alırken lensler çıkarılmalıdır.

Elle Temas Tehlike Saçmasın

Temizlik göz sağlığının altın kurallarından biri. Tüm temizlik ve hijyen kurallarının ötesinde eğer kontak lens kullanıyorsanız, ellerinizin hemen hemen her daim son derece temiz olması gerekiyor. Lens kullanırken, öncesinde ya da sonrasında el temizliğine dikkat etmelisiniz. Yağlı ve ağır kokulu sabunlardan kaçınıp, ıslak elle lense temas edilmemelidir. Aksi takdirde enfeksiyon oluşumu gibi can sıkıcı durumlar kaçınılmaz olacaktır.

Lensle Uyku da Çok Tehlikeli

Çoğu gece yetiştirilmeye çalışılan ödevler, tamamlanması gereken sunumlar belki de uzun bir eğlencenin sonunda çıkarılması gereken lensler için üşengeçlik bahanesi olabilir. Birçok uzmanın da üzerinde durduğu bir diğer önemli nokta, her ne olursa olsun uyurken lenslerin çıkarılmasıdır. Her ne kadar alternatif rahatlık sunan geceleri de kullanılabilen lensler piyasada oldukça rağbet görse de zararları göz önünde bulundurulmalıdır.

Lensiniz Sabit Kalsın

Lensi kullanma düzeniniz, öncesinde ve sonrasında dikkat edeceğiniz noktalar kadar önemlidir. Lensinizi mutlaka aynı şekilde takıp, aynı şekilde çıkarmalısınız. Başta zorlanmanız oldukça doğaldır fakat bir uzman yardımıyla bu konuda başarılı bir taktik edinebilirsiniz. [contact lens on finger of young woman looking on camera; closeup portrait]

Makyaj Hijyenine Daha Fazla Özen Gösterin

Lens kullanırken makyaj yapmak günümüz itibariyle tabii ki de sizi zorlamayacaktır! Fakat bu süreçte aksatacağınız ve ufacık gördüğünüz o önemli noktalar karşınıza sorun olarak çıkabilir. Bu yüzden mutlaka alerji yapmayan makyaj malzemelerini tercih etmeli ve bu malzemeleri 3-4 ayda bir yenilemesiniz.

Tarzınızı Yedekleyin

Kontakt lens kullanımı pratik ve kolay gözükebilir ama unutmayın ki gözünüzün ara ara dinlenmeye ihtiyacı vardır. Bu yüzden doktorunuz ile kararlaştırdığınız reçeteli gözlüğünüz daima yanınızda bulunmalı. Uygun göreceğiniz zamanlarda değişim yapmalısınız. [Close-up Of A Businesswoman Making Agenda On Personal Organizer At Workplace]

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
9 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.